Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Micran takaluukun avauskytkintä metsästämässä

Aloittaja mileh, heinäkuu 30, 2025, 22:04:25

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

mileh

Minun micrani (vm. 2008) takaluukku aukeaa välillä itsestään ja sitten välillä se ei aukea ollenkaan. Nyt ollut viikon kiinni.
Merkkihuollon puhelimessa arvelivat, että vika olisi avauskytkimessä. Ongelma vain on, että niitä ei ole enää lainkaan saatavilla. Tai ainakaan Hedinillä, Autokeskuskellä ja Autokehällä.

Viittaakohan nuo oireet avauskytkimeen? Miten takaluukun saa auki, kun kytkin ei toimi?
Ja ennen kaikkea, mistä tuota varaosaa voisi koettaa hankkia, kun Nissanilta sitä ei enää saa? Alkuperäisen varaosan numero on 25380-AX10B. Ei liene vaikea vaihtaa itse, jos vain saisin takaluukun auki.

toukopouko

#1
Ainakin vuosi sitten sai Aeromotorsilta sitä avausnappia.
    
    EZC-NS-010 / NTY   
    Katkaisija, takaluukun lukitus    https://aeromotors.fi/haku?s=EZC-NS-010

Ja myös takakontin lukkoa

16SKV299 / ESEN SKV   
    Takaluukun lukko   
    
Siellä takakontissa on yksi muovi, jonka irroittamalla näkee takakontin lukituksen, siinä on muistaakseni pieni valkoinen nuppi jota liikuttamalla luukku aukeaa.
https://www.youtube.com/watch?v=6BYTLGDQ7K4&t=11s

Itsellä vika oli takakontin yläosassa, mistä johdot menevät läpi, oli pari johtoa poikki. Ne korjamaalla alkoi toimia.

Ikuisuusprojektit: N12x2, T12x2, F10,B11,S13
Käyttikset:
B310, f-astra

mileh

Kiitos vinkistä!
Tuon osan EZC-NS-010 / NTY takaa löytyvä tuotetieto sanoo, että se olisi Nissanin osanumero 25380-AX60B. Onkohan se sama tai käykö tuon 25380-AX10B:n tilalle, jonka numeron sain Nissan-huollosta?

Tekoäly sanoo noista kahdesta tuotenumerosta "The 25380-AX10B is specifically for the "Intelligent Key" system, while the 25380-AX60B is for the "Non-Intelligent Key" system.". Eli voikohan tuon 10B:n korvata 60B:llä?

P.S tuntuisiko muuten tuo oire, että takaluukku aukeilee välillä itsekseen ja välillä ei ollenkaan viittaavan juuri avauskytkimeen?

toukopouko

Aa eli sulla on Smart-Key?

Ei tietoa voiko sen korvata tuolla tavallisella. Itsellä toimi vähän miten sattui kunnes sitten lakkas toimimasta kokonaan. Mutta kannattaa ne johdot tsekata silti. Ne menee kumisen suojuksen sisässä, mitä pitää rullata vähän pois edestä, että näkee sen kohdan, joka on eniten rasituksella luukkua avatessa.

Mikrokytkimen toiminnan luulis voivan testata yleismittarilla
Ikuisuusprojektit: N12x2, T12x2, F10,B11,S13
Käyttikset:
B310, f-astra

mileh

Joo, siinä on smartkey. Minä nyt tilasin sen tavallisen 25380-AX60B ja kokeilen, että toimisiko se. Silmämääräisesti näyttäisi, ettei siinä ole muuta eroa kuin että tuosta AX60B:stä puuttuu se pieni musta nappi, jolla lukko aukeaa ilman avainta, mutta ehkä itse takaluukun lukon katkaisin olisi sama...

Mutta sitten jos se ei toimi, se 25380-AX10B on sitten varmaan ainoa vaihtoehto, mutta sen löytäminen onkin sitten tosi vaikeaa. Olen jo aika paljon koettanut googlailla ja tosi moneen kotimaiseen varaosaliikkeeseen lähettänyt kyselyä, mutta eioo:ta kaikkialla...

Korjaamolla sanoivat tutkineensa johtosarjan ja ainakin väittivät, että olisivat ehjät eli todennäköisin on tuo kytkin. Mutta hankalaksi menee, jos tuo toinen osa ei käy ja oikeaa osaa ei ole oikein mistään saatavilla.

cedricfan

Kyllä niitä saa, mutta näyttää kysynnän & tarjonnan laki määräävän hinnan...
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

eepo

Korjasin tämmöisen micran microkytkimen joskus juottamalla vanhan irti ja "uusi" microkytkin löytyi jostain vanhasta elektroniikkalaitteesta minkä juotin paikoilleen. Toimi monta vuotta tämän  korjauksen jälkeen kun auto oli meillä.

mileh

Noniin, tilasin nyt kuitenkin tuolta toukopoukon vinkkaamasta verkkokaupasta sen 25380-AX60B:n (vaikka oikea osa olisi 25380-AX10B) ja se toimii ja taas takaluukku aukeaa.
Eli hyvä ehkä tietää muillekin, että jos vm. 2008 kanssa samaan sarjaan kuuluva Micran takaluukun mikrokytkin pitää vaihtaa, niin myös 25380-AX60B.

Ainoa ero on, että tuossa 25380-AX60B.ssa ei tule mukana sitä keskuslukituksen avaimettoman avauksen mustaa painonappia mutta koska alkuperäinen toimi, irrotin sen ja katkaise&juota -menetelmällä sain sen siirrettyä uuden mikrokytkimen kumiseen läpivientiin ja ikään kuin liittettyä samaan settiin.