Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Y30 3.0 Cedric ruiskut

Aloittaja 810_Man, tammikuu 19, 2024, 10:47:46

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

810_Man

Hei,
Minulla on seisonut tuossa pihassa jo jonkin aikaa Y30 Cedric. Nyt kun vitutus siitä, että maksoin paikalliselle hyvämaineiselle korjaamolle kardaanin laakerin asentamisesta väärin (auto kulki 30 km/h, sitten alkaa tärinä) on alkanut vuosikymmenessä jo vähän laantua, ajattelin että josko tuolle pitäisi yrittää tehdä jotain. Kertaalleen vaihdetut helmat ovat jo rapisseet, ne pitää laitta/laitattaa jossain, mutta näin talvisaikaan huomiota voisi kiinnittää enemmän tuohon moottoriin. Käynti on nimittän todella huonoa.  Tai oli, kun viimeksi kokeilin toissa kesänä. Ja kyllä tuon moottorin pitäisi kehrätä tasaisesti. Joskus vaihdoin virranjakajaan Hall-anturin maximan virranjakajasta (virranjakaja itse ei sopinut), joten virranjakaja voisi olla yksi mahdollinen korjattava asia. Muistelisin, että varaosajakajan löytäminen oli kuitenkin jo toistakymmentä vuotta sitten haastavaa, joten se voi odottaa.

Toisaalta nyt kun on tullut taisteltua erinäisten toisen merkin dieselien suuttimien tiivisteiden kanssa, tekisi mieli ihan kokeilumielessä tarkistaa auton VG30E moottorin suuttimien tilanne. Ja jos osia pitää etsiä netistä, tämä voisi olla mukavaa hommaa pakkasella. Muistelen, että olen ehkä joskus ennemminkin yrittänyt kysellä tästä asiasta jossain. En ole ikinä tuollaisia yrittänyt huoltaa, mutta ainakaan edessä ei pitäisi olla pien liuottamista käsistä, niin kuin dieselien tapauksessa. Miten suuttimien kunnon tarkastamista pitäisi tämän auton tapauksessa miettiä? Tiivisteet ainakin jostain? Ultraäänipesu? Ja jos noita alkaa vaihtamaan, minkä kokoiset pitäisi etsiä? Onko 300ZX:lle tarkoitetut ruiskut/tiivisteet liian isot.

Lisäksi mietin, kertooko auton ECU mitään käyntiongelmien selvittelyn kannalta olennaista tietoa ja onko sen lukemiseen olemassa mitään nykyaikaisia leluja? Onko joku tunnettu alipainevuotopaikka, joka kannattaisi tarkistaa tästä vanhan mallin VG30E-moottorista, joka saa moottorin vain juuri ja juuri käymään?

Datsun 1600 - 1971,  180B STW - 1979, Nissan Cedric V-30E SGL - 1986, Prairie M11 AWD - 1989,  Cherry KN10 -81

cedricfan

ZXn suuttimista löytyy juutuupista vaikka mitä. Ja kun tuo ruiskutus on Boschia, niin Boschistakin on kaikki mahdollinen dokumentaatio Intterin netissä. Ja on melkoisen todennäköistä, että tuon ikäisen ja vuosia seisoneen auton suuttimet on tukossa & tiivisteet korppua. Sen, sopiiko mikäkin Boschin tai ZXn osa saa kyllä myös tsekattua netistä, kunhan ensin löytää alkuperäisosien numerot Ceduun.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40