Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Primera P12 2.0 osat

Aloittaja jupeli76, syyskuu 12, 2016, 00:04:22

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jupeli76

Morot kaikille  :)

Täällä uusi jäsen kyselee heti tyhmiä  ;D Ostin hetkin sitten tollasen Primera P12 2.0 vm 2005 farkku. Ihan hyvä auto on ollut ajaa mitä nyt pikku anturi ja sähkövikoja on ollut mutta johan tolla 230 tuhatta ajettu et kuuluu varmaa asiaa :D Olisin ollut vaa kiinnostunu jatkoa ajatellen ku pitoauto tarkoitus olla miten hyvin löytyy osia tohon 2.0 ja käykö 1.8 mikään osa tuohon kun niitä paremmin tarjolla? Esim laturi,startti,katylysaattori ja entä vaihteisto ku tuohon on 6-lovinen ja 1.8 5-vaihteinen et onko kukaan tehnyt tälläistä sovitusta  ;) Vakionopeudensäädin puuttuu ja peruutuskamera mikä harmittaa vähän mutta taitaa olla niin iso työ jälkiasentaa et kannattaako? Bensan kulutusta oon ihmetelly ku matkajossa 9 ja kaupungissa yli 11 litraa onko normaalia? Tarjota saa osia ja hyviä vinkkejä kaikki kiinnostaa  :)

Desperate child

Osia löytyy huonommin 2 litraseen ku 1,8 omakohtaista kokemusta sen verran että kampiakselin asentotunnistimen joutui autokeskuksesta ostamaan, ei löytynyt tarvikeliikkeistä ei autosähköliikkeestä. Pakoputken osista sopii jotenkin ristiin 1,8 kanssa, mielestäni ainakin loppupää putkesta saattaa olla samaa, tosin nuo oli melko sekava kun motonetin sivujen ja paikallisen varaosaliikkeen avulla koitin selvittää. Eri perustaa toi 2 litranen on, kuin 1,8.. Mulla on ollut kanssa vastaavilla kilometreillä olevassa 2 litrasessa todellinen kulutus sekalaisessa ajossa nyt koko ajan n. 9,5 - 10 litraa sataselle, talvella sitten mennään jo yli 10 litran.. Ei sen kuuluisi ihan niin paljon kuluttaa, meilläkin muutama vuosi sitten meni n. litran pienemmällä keskikulutuksella, joitakin kulutukseen selvästi vaikuttaneita vikoja on korjattu, mutta vaikutus jäi kyllä toivottua pienemmäksi eli jotain piilevää vielä on.. Oikeassa maantie ajossa pääsi alle n. 7,5l kulutukseen joskus aiemmin, mutta normaalikäytössä oli alimmillaan n. 8,5l/100km
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

shamrock

Mulla P11:n kulutus laski litran satasella, ylikin, kun vaihdoin vetoakselit. Eikä nivelet edes ääntäneet, pienillä nopeuksilla ja kiihdyttäessä tuntui ikäänkuin auto nykisi hieman. Sellainen näppituntuma olis, kun ennen ajellut Ooppeleilla, että näille Nissanin koneille kiihdytykset on kulutukselle myrkkyä ihan eri tavalla kuin Ooppelissa, niissä ei keskikulutus heitellyt läheskään niin paljon. Tuolla Primeralla pääsee maantiellä alle kuuden, kun taasn nurkkapyörityksessä ollaan 9 litran nurkilla. Toisin sanoen, kun tuntuu Nissan olevan muutenkin janoinen kiihdyttäessä, eikä tykkää kuormittamisesta, paljon voi kulutukseen tehdä tuolla voimansiirron kunnoilla, rengaspainella jne.