Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Nissan D40 2006 täristää, renkaat ja kardaani OK

Aloittaja Ahti, toukokuu 13, 2025, 10:56:54

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Ahti

425000 ajettu Navara täristää ajaessa ja vika pahenee pikkuhiljaa. Tuo alkoi pienenä häiritsevänä värinänä, mutta nyt autolla ei voi ajaa juurikaan yli 80 km/h, koska tuolloin alkaa pelottaa jo kuskiakin.Tärinä tuntuu huomattavast ratissa, joten sen suhteen vika lienee etupäässä. Takapyörille kulkeva kardaani on tarkastettu ja sen nivelet ovat kunnossa ja koska vika pahenee pikkuhiljaa, ei kyseessä oikein voi olla tasapainostusongelmakaan. Rengastus ei myöskään vaikuta lainkaan asiaan. Tärinä pysyy samana oli vaihde mikä tahansa, kiihdyttäessä ja moottorijarruttaessa, tai jos vaikkapa rullaa kytkin pohjassa. Myöskään jarruttaminen ei vaikuta lainkaan asiaan.

Autokorjaamon mekaanikko käänteli ja väänteli etupään osia, mutta ei käsikopelolla saanut selville tärinän aiheuttajaa, tosin nelivetovehkeet eivät ehkä ole hänen erityisosaamisaluettaan.

Onko parviälyllä ideoita ja näkemyksiä mikä voisi aiheuttaa tämän ilmiön ja mistä löytyisi ammattitaitoa vian diagnosointiin ja korjaukseen eteläisen Suomen alueelta?

Edit: en tunne tämän auton nelivetotekniikkaa: pyöriikö tässä aina etumaiset vetoakselit oli neliveto päällä tai ei?

Ahti

Tuttu automekaanikko antoi arvionsa:

LainaaVetoakselin sisäpään nivel, eli tripodinivel. Väljä kupissaan ja pyörii epäkeskosti kun on väljä

Vaihdan molemmat vetoakselit, kerron sitten auttoiko asiaan.