Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Nissan Note E12 1.2 yksi sylinteri sammuu

Aloittaja Nosi, maaliskuu 15, 2025, 09:27:55

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Nosi

Olisiko kenelläkään kokemusta/tietoa viasta?

Eli pihassa vuoden -14 Note 1.2 HR12DE moottorilla, ajettu 140tkm. Ongelmat alkoi siten että kesällä motarilla alkoi autostop-valo vilkkua. Huomasin, että alkoi käydä kahdella. Auto sammuksiin ja ovet kerran lukkoon, niin kaikki palautui normaaliksi.

Toistui pari kertaa ennen kuin ehdin viedä korjaamolle. Pyysin vaihtamaan alkutöiksi tulpat, kun ei ollut tietoa koska vaihdettu. Vikakoodina oli:P0301 sytytyskatkoksia SYL1.

No pääsin kotiin, niin moottorin vikavalo sytyi ja uusi koodi P0011 imunokka-akselin asento rivi 1, liian suuri aikaistus/toiminto virheellinen.

Kerrottiin että ketju olisi venynyt, vaihdettiin, mutta ei vaikutusta. Pyysin vaihtamaan nokka-anturin ja vvt-säätöventtiilin, jonka jälkeen ei enää koodia P0011. Samalla hävisi pieni ujellus joka kuului, kun flekti käynnistyy. Nähdäkseni vvt-säätöventtiili oli viallinen, mahdollisesti alkuperäisen vian takia?

Eli sitten tuo alkuperäinen vika oli ennallaan. Testailin missä tilanteessa tuo ykkös sylinteri sammuu ja lopulta huomasin, että ainoastaan kun kierrokset yli 3500 ja kulutus näytön mukaan menee hieman alle 3.0. Eli helpoiten vika tulee esim. motarilla 4vaihde, reilu sata vauhtia ja pitkään alamäkeen ajaessa. Kun kulutus laskee tarpeeksi alas, ykkös sylinteri sammuu ja auto-stop vilkkuu. Normi ajossa tilanne tapahtuu vain todella harvoin ja lähes ainoastaan motarilla kesänopeuksilla. Kun tietää vian niin voi ajaa vaikka loputtomiin ilman ongelmaa ja muuten auto toimii täysin normaalisti.

Korjaamolla vaihtoivat ensin puolien ja suuttimen paikkoja, ei vaikutusta.
Imusarjan tiiviste vaihdettu, kun kyseisen sylinterin kohdalla oli ollut vähän huonomman näköinen. Kanttakin oli tsekattu, venttiilit  ym.

Autoon laitettiin oskiloskooppi kiinni ja todettiin, että kun sylinteri sammuu, maa ohjainlaitteelta ykköspytyn suuttimen häviää (maaohjatut).

Nyt on ohjainlaitekin uusittu, mutta tilanne ennallaan.

Mittarissa siis ainostaan auto-stop vilkkuu, kun sylinteri sammuu. Moottorin vika valo on syttynyt tästä viasta vain kun testailin milloin vika tulee ja tilanne tapahtui useamman kerran putkeen.

Niin ja vika autossa on voinut olla pidempään. Ei alkanut heti meille tullessa, muttei välttämättä ollut sellaista ajoa, että olisi tapahtunut.

Jakopää

#1
Nojatuolikorjaaja täällä huutelee.

LainaaAutoon laitettiin oskiloskooppi kiinni ja todettiin, että kun sylinteri sammuu, maa ohjainlaitteelta ykköspytyn suuttimen häviää (maaohjatut).

Voisiko olla enneminkin seuraus kuin vika?

Onko tuosta siis ollut kansi irti?

Puristukset mitattu?
Antaako lambda oikeita arvoja?
Antaako MAF tms. oikeita arvoja?
Lämpötia-anturi?



Peta


Nosi

Kansi ei ole ollut irti, mutta tsekattu kaikki mitä voi irroittamatta.

Puristunksia ei ole mitattu.

Öljyä ei ole kuluttanut.

Autolla voi tosiaan ajaa ongelmitta täysillä, hiljaa ja miten vaan muuten. Jos nostaa kaasun kokonaan juuri ennen kuin kulutus lähestyy nollaa noilla kierroksilla, niin silloinkaan ei mitään ongelmaa. Tapahtuu myös jos suoralla nostattaa kierrokset pienellä vaihteella ja sahaa sen jälkeen kaasua niin, että kulutus käy tuossa samassa kohdassa.

Nosi

Sen verran tuli parista paikasta tietoa, että suuttimen sulkee varotoimenpiteenä, kun kone havaitsee katkoksia.

Kävi tänään Nissan huollossa ja datan perusteella epäilivät viallista nokka-akselin hammaspyörää. Vian ilmetessä ei heti muuta ajoitusta oikein, tulee vähän myöhässä.

Lähti vielä data maahantuojalle, niin odottaa sieltä varmistusta.