Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Peruutuskamera

Aloittaja vepe61, marraskuu 26, 2024, 07:36:13

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

vepe61

Qashqai 2010 peruutuskameran kuva huono ja välillä vielä huonompi ,sininen ja väreilevä kuva. Ei liene mitenkään erikoista , onko korjaustapaa löytynyt? Tai onko kameraa mahdollista päivittää parempaan vaihtamatta näyttöä. 

velihukka

En olisi yllättynyt, jos kameran liittimet olisivat hapettuneet tms. Analogisesta signaalista kuitenkin kyse, ja kameran kohta on aika pahasti sään armoilla.

Kameroita saanee halvalla erinäisistä nettikaupoista, jos uuden haluaa. Muun valmistajan kameralla korvaaminen saattaa olla hankalampaa, Nissanit tuppaavat käyttämään 6 V käyttöjännitettä peruutuskameroissa, kun suurin osa kaupasta saatavista haluavat 12 V.

vepe61

Okei, täytyy nuo liitokset tarkistella jossain välissä. Onko noilla kameran vaihdoilla saatu parannusta kuvaan? Tarve nähdä vetokoukku eikä juuri muuta, nyt ei näy välillä muuta kuin suttua.

vepe61

Vika näyttäisi olevan johdoissa oven/korin läpiviennissä. Kun kontin ovea hiukan raottaa tai johtoja heiluttaa niin kuva paranee tai pätkii . Onkohan tuossa liitin läpiviennin lähellä vai onko johto poikki?

velihukka

En valitettavasti Qashqaita tunne joten en sen tarkemmin osaa sanoa. Hyvä kuitenkin että vika-alue löytyi, ei kai siinä muuta kun purkamaan ja etsimään vikaa.

Jos johdotustaitoa löytyy, kannattanee viallinen johto korvata liikkuvalta osalta kokonaan uudella hyvälaatuisella johdolla.