Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Primera P10 -93 ABS ongelma

Aloittaja Hirohito, tammikuu 30, 2024, 13:56:20

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Hirohito

Uusi tällä foorumilla, tervehdys kaikille.

Liittymiseen ajoi hiljattain hankittu Primera, jossa ABS valo syttyy n 10 km/h kohdalla. ABS toimii normaalisti alle tuon.
Valo ei syty kun esim. sudittelee jäällä niin, että takapyörät ei juuri pyöri.

Kehät näyttää ehjiltä, puhtailta ja muutenkin hyvältä (ei ruostetta).
Kaikki sensorit antaa n. 1 kOhm. (mitattu ABS yksiköltä).
Kaikilta sensoreilta tulee sinikäyrää pyörää pyöritettäessä. Tosin apukuskin puoleisessa on hieman jotain säröä. Syy ei tiedossa. Kytkentäkuvien mukaan nuo sensorikaapelit näyttäisivät olevan maadoitettu kummastakin päästä. Mistähän nuo maadoitukset ihan fyysisesti löytyisivät. Kokeiltu kuitenkin mitata myös akku irti, ettei mihinkään laitteeseen pitäisi mennä sähköä häiriöitä aiheuttamaan.

Jostain netistä löytyi jotain ohjeita, kuinka tuolta Consult liittimeltä jotain pinnejä maadoitettaessa näkisi ABS-valon välähdyksistä jotain vikakoodia, mutta kovin yksiselitteistä ohjetta en löytänyt, joten ei tohdi mennä tekemään mitään oikkareita....

Olisko jollain jotain ideaa mistä ruveta vikaa etsimään?

https://diyservicemanuals.com/nissan-primera-p10-p11-p12-service-repair-manuals/


Jakopää

Lainaus käyttäjältä: Hirohito - tammikuu 30, 2024, 13:56:20Jostain netistä löytyi jotain ohjeita, kuinka tuolta Consult liittimeltä jotain pinnejä maadoitettaessa näkisi ABS-valon välähdyksistä jotain vikakoodia,
mutta kovin yksiselitteistä ohjetta en löytänyt, joten ei tohdi mennä tekemään mitään oikkareita....

Almerasta luin ABS vikakoodin tuolla maadoituskikalla ja löytyi viallinen anturi. Anturin vaihtamalla alkoi taas toimia.

En ole asian tuntija, mutta sulla on jokin oskilloskooppi käytössä?


toukopouko

Juu "maadoituskikka" löytyy ihan tehtaan manuaalista. Voisko siellä apukuskin puoleisessa olla kehä vähän halki tms

Ikuisuusprojektit: N12x2, T12x2, F10,B11,S13
Käyttikset:
B310, f-astra

Hirohito

#3
Kiitokset, ehkä tuon ohjeen mukaan uskaltaisi edetä. Sitä vaan mietin, että jääkö tuo ABS-vika muistiin, kun ajon jälkeen kuitenkin virta käännetään pois (ja valo sammuu syttyäkseen taas 10 kmh kohdalla)? Tuo ohje näköjään löytyy P11 manuaalista. Se P10 manuaali mikä mulla on, ohjeistaa kurkkimaan valon välähdyksia suoraan moduulilta.

Ja joo, tuo on jonkinlainen halpa pieni tupakkiaskin kokoinen skooppi. Suurempikin löytyisi, mutta siihen tarttis sähköt.

jaket

isän primerassa oli ABS kehä poikki, joka aiheutti sen että noin 100km/h tuli abs valo, ei sen alle.

veikkaan että kehä on poikki tai sitten ruoste nostaa anturia sen verran ylös kehästä että ei ota kunnolla signaalia.
P12 specialist

cedricfan

Löytää hampaat vielä pienemmissä vauhdeissa, mutta kun vauhtia = pyörimisnopeutta on enemmän, katkeaa signaali liikaa.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

StanLaurel

ABSit alkaa toimimaan vasta kun vauhtia on yli 10 km/h, sen takia sytyttää valon vasta kun on tarpeeksi vauhtia.
413962 ¤ 150151 ¤ 91215 ¤ 25321

Hirohito

Lainaus käyttäjältä: StanLaurel - tammikuu 31, 2024, 10:57:40ABSit alkaa toimimaan vasta kun vauhtia on yli 10 km/h, sen takia sytyttää valon vasta kun on tarpeeksi vauhtia.
ABSsät rutisee (ja toimii) jo siis jo alle 10 kmh kun valo ei ole vielä syttynyt. Ongelma viitannee jotenkin antureilta tulevaan signaalin laatuun kun vika ilmenee vasta siinä 10 kmh paikkeilla.

Ihmetyttää vain tuo välähdysten tulkinta ABS valolta ja koko homman sekvenssi. Onko vika talletettuna johonkin? Virrathan käännetään nollille ja sitten takaisin. Ainakaan ABS valo ei pala tällöin.

jaket

jos on sellainen vähän parempi odb mittari jossa on airbag/abs jutut mukana, niin sellaisella näkee antureiden tiedot odb sta. ja livenä sen mitä arvoa ne näyttää. Itse joskus ostin sellaisen mittarin kun yhden jeepin absivikaa tutkin. jollain satasella voi saada ebaystä.
P12 specialist

shamrock

Lainaus käyttäjältä: jaket - tammikuu 31, 2024, 15:11:33jos on sellainen vähän parempi odb mittari jossa on airbag/abs jutut mukana, niin sellaisella näkee antureiden tiedot odb sta. ja livenä sen mitä arvoa ne näyttää. Itse joskus ostin sellaisen mittarin kun yhden jeepin absivikaa tutkin. jollain satasella voi saada ebaystä.

Ei taida P10:n kanssa olla paljon iloa OBD-testeristä.

StanLaurel

Nissanin orkkis Service Manuaalin mukaan ABSit toimii vasta kun vauhti on n. 10km/h, sen takia se vikavalokin syttyy vasta silloin.
Ilmeisesti siellä on abs koko ajan toiminnassa ja vauhdin noustessa yli kympin sytyttää vikavalon ja pudottaa pois toiminnasta.
Absin releet ym. sähköt kannattais katella läpi. Ecuun jää vikajutut muistiin.
413962 ¤ 150151 ¤ 91215 ¤ 25321

Hirohito

#11
Nyt menee mielenkiintoiseksi.
Consult liittimessä ei ole tuota "L" pinniä. Tai siis se kohta tuolla liittimessä on tyhjä!
ABS boksissa ei ole mitään valoja (kuten joku vanhempi manuaali näyttäisi, että sieltä voisi valoilmiöitä tutkia). Mistäs helkkarista nyt saisi vikakoodit irti. Ja kuten tuolla aiemmin todettiin, tavallisesta OBD lukijasta ei taida olla apuja, vaikka väliin saisi jonkin adapterin.

Ja vaikka manuaali sanoisi, että ABS ei toimi alle 10 kmh, niin tässä yksilössä toimii. (P10 manuaalista en tuollaista kohtaa vielä itse ole löytänyt). Vikavalo siis ei syty alle 10 kmh ja ABS toimii siihen asti.
Kaksi anturia on nyt saatu irti, eikä niiden alla ole sellaisia ruostekerrostumia, että nostaisivat anturia kehästä irti. Ja muutenkin Signaalit on amplitudiltaan samansuuruisia. Ainut on, että tuohon yhteen tulee jostain jotain häiriötä perussignaalin lisäksi.

Onko kellään tietoa missä kohtaa on näiden piuhojen läpivienti. Siis missä ne tulevat autoon sisälle. Vaikkei kumpikaan johdoista kylläkään näyttänyt olevan auton runkoon yhteydessä.

Ja sitten vielä se, että mistä tuon ABS parikaapelin vaippa on maadoitettu?

Hirohito

Nyt asiaa tutkittiin ajossa 4-kanavaisella skoopilla. Kaikista tulee hyvää siniaaltoa, mutta etupyörien amplitudi on n. 70% takapyöriin verrattuna. Olisi kuvakin tuosta skoopin näytöstä, mutten tiedä kuinka se saa liitettyä tänne. En tiedä kuinka iso merkitys tuolla amplitudierolla on, mutta tuntuu että se olisi ainut selittävä tekijä. Pitää varmaan jotenkin saada anturin ja kehän ilmaväliä pienemmäksi että saisi pulssit saman näköisiksi.

Jakopää

Tarkista latausjännite, mulla alkoi N15 Almerassa polttaa ABS valoa, kun laturilta oli johto irronnut ja jännite alkoi laskemaan.

Toimiiko ABS vikavalosta huolimatta?


Jakopää

#14
SEURAAVA TEKSTI ON SUORA "KOPIOI - LIITÄ", JOTEN EN VASTAA MISTÄÄN MITÄÄN - OMALLA VASTUULLA.


NISSAN ALMERA ('95 onwards) & PRIMERA ('96 onwards) fault codes
Fault code    Fault location

12    At start of the sequence (Primera). No fault is found (Almera)
18    The rotor of the sensor
21    Open circuit in front right hand wheel speed sensor.
22    Short circuit in front right hand wheel speed sensor.
25    Open circuit in front left hand wheel speed sensor.
26    Short circuit in front left hand wheel speed sensor.
31    Open circuit in rear right hand wheel speed sensor.
32    Short circuit in rear right hand wheel speed sensor.
35    Open circuit in rear left hand wheel speed sensor.
36    Short circuit in rear left hand wheel speed sensor.
41    Front right hand outlet of solenoid valve.
42    Front right hand inlet of solenoid valve.
45    Front left hand outlet of solenoid valve.
46    Front left hand inlet of solenoid valve.
51    Rear right hand outlet of solenoid valve.
52    Rear right hand inlet of solenoid valve.
55    Rear left hand outlet of solenoid valve.
56    Rear left hand inlet of solenoid valve.
57    Low supply voltage.
61    The hydraulic pump or relay.
63    The system relay.
71    The ECU (Electronic control unit)

________________________________________
ABS VIKAKOODIEN LUKU

"ABSin vikakoodit saa luettua kun maadoittaa 4. pinnin ylemmän rivin liittimestä vasemmalta laskien ja sitten virrat päälle."


Itsevalvontajärjestelmä

YLEISTÄ
• Mittariston ABS-varoitusvalo palaa toimintahäiriön aikana.
• Ohjausyksikkö voi tallentaa muistiinsa tiedon korkeintaan kolmesta eri viasta.
• Vian korjauksen jälkeen vikatiedot on hävitettävä ohjausyksikön muistista.
• Itsevalvonnan tulokset nähdään ABS-varoitusvalon välähdyksistä tai ne voidaan lukea CONSULTilla.

ITSEVALVONTATULOSTEN LUKUTOIMINTO

Aja autoa yli 30 km/h nopeudella vähintään minuutin ajan.

Pysäytä auto ja katkaise sytytysvirta (virtaavain LOCK-asentoon).
Maadoita diagnoosipistokkeen napa (4) sopivalla johdolla.
Kytke sytytysvirta navan (4) ollessa maadoitettuna.
Älä paina jarrupoljinta.
Noin 3,5 sekunnin kuluttua varoitusvalo alkaa vilkkua osoittaen vikakohteen (katso alla oleva huomautus).
Katso vikakohde sivulla BR-19 olevasta vikakooditaulukosta ja korjaa vika korjaamokäsikirjan ohjeita noudattaen.
Kun olet korjannut vian, poista vikatiedot ohjausyksikön muistista (BR-18).
Suorita itsevalvontatulosten lukutoiminto uudelleen ja katso, ettei vikaa enää näytetä.
Poista diagnoosipistokkeen navan (4) maadoitusjohto.
Itsevalvontatulosten lukutoiminto on nyt päättynyt.


HUOM:
Vikakohteen osoitus eli valon vilkkuminen kestää noin viiden minuutin ajan.
Osoitus alkaa uudelleen, mikäli sytytysvirta välillä katkaistaan ja kytketään uudestaan.
Sulakerasia Maadoita napa (4) johdolla CONSULTin diagnoosipistoke ABS-varoitusvalo
Sulakerasia Irrota navan (4) maadoitusjohto CONSULTin diagnoosipistoke

ITSEVALVONTATULOSTEN HÄVITYS MUISTISTA

1. Irrota diagnoosipistokkeen navan (4) maadoitusjohto. ABS-varoitusvalo jää nyt palamaan.
2. Johdon irrotuksen jälkeen maadoita napa uudestaan kolme kertaa 12,5 sekunnin kuluessa. Jokaisen maadoituskerran on kestettävä vähintään yhden sekunnin ajan.
3. Suorita itsevalvontatulosten lukutoiminto uudestaan ja katso, että valo näyttää ainoastaan aloituskoodin eikä vikakoodia

Koodi nro Viallinen osa tai virtapiiri Tarkastus nro

45 Vasemman etupyörän OUT-solenoidi 3
46 Vasemman etupyörän IN-solenoidi 3
41 Oikean etupyörän OUT-solenoidi 3
42 Oikean etupyörän IN-solenoidi 3
51 Oikean takapyörän OUT-solenoidi 3
52 Oikean takapyörän IN-solenoidi 3
55 Vasemman takapyörän OUT-solenoidi 3
56 Vasemman takapyörän IN-solenoidi 3
25 Vasemman etupyörän anturi (katkos) 4
26 Vasemman etupyörän anturi (oikosulku) 4
21 Oikean etupyörän anturi (katkos) 4
22 Oikean etupyörän anturi (oikosulku) 4
35 Vasemman takapyörän anturi (katkos) 4
36 Vasemman takapyörän anturi (oikosulku) 4
31 Oikean takapyörän anturi (katkos) 4
32 Oikean takapyörän anturi (oikosulku) 4
18 Anturin roottori 4
61 Pumpun moottori tai rele 5
63 Solenoidien rele 6
57 Syöttöjännite (alhainen) 7
71 Ohjausyksikkö 8

Valo palaa koko ajan sytytysvirran ollessa kytkettynä Ohjausyksikön syöttövirtapiiri Varoitusvalon virtapiiri Ohjausyksikkö tai sen liitin
Solenoidien rele (juuttunut) Solenoidien releen syöttövirtapiiri

2

Valo palaa koko ajan itsevalvontatulosten lukutoiminnon aikana
Ohjausyksikkö – Valo ei syty lainkaan kytkettäessä sytytysvirta
Sulake, varoitusvalo tai sen virtapiiri
Ohjausyksikkö

1

Valo ei syty lainkaan itsevalvontatulosten lukutoiminnon aikana
Ohjausyksikkö –
Poljin tärisee ja pitää ääntä – 9
Pysähtymismatka on pitkä – 10
Poljin liikkuu epänormaalisti – 11
ABS ei toimi – 12
ABS toimii liian helposti – 13





Jakopää

#15
SEURAAVA TEKSTI ON SUORA "KOPIOI - LIITÄ", JOTEN EN VASTAA MISTÄÄN MITÄÄN - OMALLA VASTUULLA.


P11-144:ssa OBD napa 8
P11-144 (-99->), jossa on valkoinen OBD-pistoke, niin napa on 8. Aloituskoodi 12. Ja koodit ovat antureiden osalta: 21,22 etuoikea, 25,26 etuvasen, 31,32 takaoikea, 35,36 takavasen. Muuten näyttää olevan samat toimenpiteet.


Korjaus: P11-144:ssa Consult-II napa 8 (=OBD napa 9)
Korjaan tuota sen verran, että P11-144:n korjaamon käsikirjassa Consult-II napa 8 (=OBD napa 9). Kuitenkin kapean reunan laitimmainen /1.2...8\


"voi olla myös laturi. Omassani (-95, 1.6) teki vuoden päivät sitten sellaista, että ABS:n merkkivalo paloi välillä. Sammuttamalla saattoi sammua joskus,
aina ei sammunut.

Samoihin aikoihin huomasin lämmityslaitteen moottorin kierrosluvun muuttuvan moottorin kierrosluvun mukaan. Myös valot himmenivät aavistuksen tyhjäkäynnillä.
Tapasi myös akku tyhjentyä. Ajastaan vaihdoin laturin eikä ABS:n merkkivalo ole palanut yhtään kertaa sen koommin. Antureihin tai niiden liittimiin en ole koskenutkaan.

Mitään faktatietoa minulla ei ole väittämykseni tueksi. Kiinnitinpä vaan huomiota, kun lakkasi ABS:n valo palamasta samalla kertaa kun vaihdoin laturin."



Hirohito

Lainaus käyttäjältä: Jakopää - helmikuu 26, 2024, 13:49:09Tarkista latausjännite, mulla alkoi N15 Almerassa polttaa ABS valoa, kun laturilta oli johto irronnut ja jännite alkoi laskemaan.

Toimiiko ABS vikavalosta huolimatta?


No ei ole latausjännitettä tullut mitattua, mutta eipä auto latauksen suhteen ole oireillut.
ABS lakkaa toimimasta kun vikavalo syttyy.

Voiko -93 mallisessa autossa olla niin hieno systeemi, että se haistelee myös ratin asentoa? Ei kai.
Kuinkahan iso taajuusero anturien välillä voi olla, että ABS puuttuu peliin?

mertsi1

Suosittelen vaihtamaan joka nurkkaan uudet anturit ja kokeilemaan mitä sanoo.

shamrock

Ihmetyttää sekin, että saat ABS:n toimimaan alle 10 km/h nopeudesta. Se melkein kuulostaa siltä, että ABS luulee auton kulkevan paljon kovempaa, ja luulee että joku pyörä menee samantien lukkoon.

primu_patu

Mulla P12 teki sellaista, että jossain vaiheessa parikertaa vilkautti tuota abs valoa mutta kun jarrut toimivat niin en heti ryhtynyt sille mitään tekemään.

Sitten seuraava vaihe oli, että jarrut alkoivat jarrrutuksissa rutisemaan, niinkuin olisi mennyt abs päälle vaikka pyörät eivät olleet lukossa. Muistaakseni mittailin kaikki anturit läpi ja näyttivät olevan kunnossa, sitten epäilin jarrupääsylinteriä jonka vaihdoin uuteen mutta vika ei poistunut.

Sitten pesin noi kaikki pyörännavat kunnolla niin totesin, että edestä kummakin abs hammasrenkaat olivat poikki. Nekun vaihtoi niin viat hävisivät. Suorastaa hel-...tin iso homma eto renkaiden vaihto.

Mielenkiintoista tässä oli se, että mitään vikakoodia misään vaiheessa ei tullut.
primu_patu

Jylppy

Eikö varmasti ole boksissa lediä? Service manuaalin mukaan vanhemmissa P10:ssä pitäisi olla apukuskin kick-paneelin takana, uudemmissa sitten maadoitetaan se consult-portin pinni.



L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Hirohito

#21
Toiseen takapyörään on nyt vaihdettu uusi sensori ja etupyörien signaalit on nyt sensorin ja kehän ilmaväliä saatämällä säädetty samansuuruisiksi. Vanha takasensori antoi valmiiksi samansuuruista signaalia.

ABS-boksissa ei ole lediä. Koko boksi on nyt käytetty auki, eikä juotoksissakaan näy sanomista.

Seuraava tutkintahaara kohdistuu ABS-moduuliin;
Boxissa on joku Boschin asic, eli ko. piiriä ei edes löydy mistään, eikä siihen tietenkään datasheettiä. Ajattelin, että jos siinä olisi joku piiri,joka muutttaa sinin kanttiaalloksi. Skooppaamalla voisi tietysti asiaa tutkia, mutta datasheetti olisi kertonut asian suoraan.

Piirikaavion mukaan ABS-pumpulta ei oikein hirveästi tule mitään takaisinkytkentää tuolle ABS-ohjausmoduulille, joten en usko, että vika voisi olla pumpussakaan. Eri asia sitten on jos ABS-yksikkö on niin hieno, että se mittaa esim. pumpun solenoidien virtaa. (epäilen)

Kummallinen juttu on tuo piirikaaviossa esitetty piuha, joka tulee laturin L-liittimestä ABS-yksikön liittimeen 15 (sivu BR-47). Mikä virka tuolla on? Ei kai se mitään moottorin pyörimisnopeutta tuolta saa? Vaikka eipä mistään muualtakaan, vaan enpä tiedä pitääkö sen ko. tieto jostain saada (jos näin on, olisin ajatellut, että sytytysboksilta).

Hirohito

Auto on siis vm. 1993. siinä ei ole LEDiä ABS yksiköllä, eikä Consult liittimessä ole pinniä 4. Esim- vm 1995 autossa tuo pinni on.

ABS-moduuli on nyt vaihdettu toiseen samanlaiseen, LEDittömään yksikköön. Ei parannusta tilanteeseen, joten vika on epätodennäköisesti tuolla.
ABS-pumppuyksikön solenoidit näyttää samaa vastusarvoa (Olikohan 2,4 ohmia).

Laturin L-liittimeltä tulee n. 14 V.

Vikakooditaulukon mukaan vika voi olla joko
- sensoreissa (4 kpl)
- pumppuyksikön solenoideissa (4 kpl)
- pumpun moottorissa ja/tai moottorin releessä
- solenoidiventtiilien releessä ja lopuksi itse
- ABS-moduulissa.

Koska valo syttyy vasta kun auto liikkuu (n. 10 km/h), viittaisi tuo vieläkin jotenkin noihin sensoreihin. Jos vika on jossain muussa, niin eikö ABS valo jäisi palamaan heti auton käynnistyttyä tai sitten, kun jarrua polkaistaan?

Sensoreiden jänniteamplitudit on aika lailla samat kaikissa. Kai tämä on tarkoitus (lähinnä mietin etu ja taka-akselien välillä)?

Jos vielä jostain löytäisi juuri oikean manuaaliversion. Sellaisen missä vikaa ei etsitä LEDin tai pinnin 4 avulla.

shamrock

Lainaus käyttäjältä: Hirohito - maaliskuu 18, 2024, 17:45:09Koska valo syttyy vasta kun auto liikkuu (n. 10 km/h), viittaisi tuo vieläkin jotenkin noihin sensoreihin. Jos vika on jossain muussa, niin eikö ABS valo jäisi palamaan heti auton käynnistyttyä tai sitten, kun jarrua polkaistaan?

Sori jos tää on toistoa, ei jaksa kaikkea aina lukea uusiksi, mutta toisaalta se kertaus ja perusasioiden pohdintakin on hyväksi ... kun se ratkaisu on voinut koko ajan olla ihan nenän edessä, kun sen vaan hoksaa :)

Valo ei siis syty käynnistyksessä, joten oletusarvoisesti boksi toimii, ja boksi näkee kaikki anturit. Eli virtapiirit on ehjiä. Primmu on toisaalta herkkä, mun sytytti ABS-valon jos käynnistämisen jälkeen piti tehdä U-käännös :-D Samaten tuo kun sanot, että ABS toimii alle 10 km/h on toisaalta outoa. Miten saat sen toimimaan noissa nopeuksissa, ja toisaalta, eihän sen edes pitäisi toimia alle 10 km/h? Diagnoosina tuo kuitenkin viittaisi edelleen jonkun signaalin puuttumiseen nopeuden kasvaessa. Tai siis, siinä kohtaa kun ABS:n pitäisi alkaa toimia.

Jos se vika olisi pumpun puolella, oletan että se tulisi vasta jarruttaessa. Jos oiken ymmärsin, niin se ilmenee nopeuden ylittäessä tuon 10 km/h vaikkei jarruun koskisikaan. On tietysti mahdollista, vaikken siihen usko, että tuossa kohtaa kun ABS:n pitäisi alkaa toimia se tekisi vielä jonkun laajemman self-checkin. Lähden kuitenin siitä oletuksesta, että virrat päälle laittaessa se testaa kaikki komponentit, ja löytää ne kaikki. Jäljelle jää enää tuo signaalivika.

Hirohito

Lainaus käyttäjältä: shamrock - maaliskuu 18, 2024, 19:37:59Valo ei siis syty käynnistyksessä, joten oletusarvoisesti boksi toimii
valo syttyy ja sammuu pian self-checkin jälkeen

Lainaus käyttäjältä: shamrock - maaliskuu 18, 2024, 19:37:59Jos se vika olisi pumpun puolella, oletan että se tulisi vasta jarruttaessa. Jos oiken ymmärsin, niin se ilmenee nopeuden ylittäessä tuon 10 km/h vaikkei jarruun koskisikaan. On tietysti mahdollista, vaikken siihen usko, että tuossa kohtaa kun ABS:n pitäisi alkaa toimia se tekisi vielä jonkun laajemman self-checkin. Lähden kuitenin siitä oletuksesta, että virrat päälle laittaessa se testaa kaikki komponentit, ja löytää ne kaikki. Jäljelle jää enää tuo signaalivika.
Signaalit näyttää hyviltä nopeudesta riippumatta. Nopeuden kasvaessa taajuus ja jännite kasvaa.

Lainaus käyttäjältä: shamrock - maaliskuu 18, 2024, 19:37:59Miten saat sen toimimaan noissa nopeuksissa, ja toisaalta, eihän sen edes pitäisi toimia alle 10 km/h? Diagnoosina tuo kuitenkin viittaisi edelleen jonkun signaalin puuttumiseen nopeuden kasvaessa. Tai siis, siinä kohtaa kun ABS:n pitäisi alkaa toimia.
En tiedä miksi se toimii alle 10 kmh nopeudessa, mutta kuten sanottu, signaalit näyttää olevan ok nopeudesta riippumatta. Tuo 10 kmh vastaa n. 60 Hz signaalia ABSsiltä. Onkohan tuossa ABS boksissa joku systeemi, joka herättää järjestelmän ko. taajuuden ylittyessä? Tietysti jännitekin nousee, joten voisihan tunnistus olla tuostakin. Mitään muuta nopeustietoahan boksille ei tule. On tietysti todella outoa, että jarjestelmä toimii hyvin olemattomilla signaaleilla, mutta näin olin toteavani kun jarrutus tehdään silloin kun vauhtia on lähes tuo 10 kmh ja valo ei ole vielä syttynyt.

Kunpa olisi jokin keino lukea nuo vikakoodit (valojen välkkymiset) sieltä tai täältä.

Hirohito

Hiukan päivitystä tähän asiaan kertomuksena ongelman ratkaisusta.

Kuten aiemmin kerrottu, Kaikki signaalit näytti hyviltä niitä keskenään vertailtaessa kun sensorit oli kytketty suoraan nelikanavaiseen oskilloskooppiin.
Autoon kokeiltu useaa ABS ohjainta ja vika ilmaantui aina samalla lailla riippumatta siitä mitä boksia käytettiin.

Sitten tuli ajatus tutkia sensorisignaaleja ABS-boxi kytkettynä.
Tätä varten boksin kuoreen asennettiin BNC liittimet joihin tinattiin sensorisignaalit boxin sisältä. BNC liittimiltä sitten pihat skooppiin. Ilmeni, että abs-boksi aiheuttaa sen verran taakkaa sensoreille, että yhden sensorin signaali kuoli lähes täysin. Sensori siis vaihtoon ja homma tuli kuntoon.