Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Vikakoodit P012 ja P0138 - Nissan Micra 1,4 vm 2006

Aloittaja Chili, maaliskuu 12, 2023, 14:40:14

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Chili

Mistähän lähtisi tutkimaan?

Nissan Micra 1,4 vm 2006 ja ajettu 120 tkm. Kaveri osti auton viallisena. Yritetään löytää syy vikaan.

P0132 etummainen lambda/happitunnistin ; katkonainen
P0138 takimmainen lambda/happitunnistin; jatkuva

Etummainen lambda vaihdettu edellisen omistajan toimesta (ei tietoa onko sopiva ko. autoon), mutta antaa oheisia koodeja.

Auto tahtoo lähes sammahtaa kierroksia nostaessa risteyksissä, mutta ryntää kyllä sitten kuitenkin. 2000 rpm kohdilla kyykähtelee, mutta hiukankin enemmän kun on kierroksia, niin kulkee iloisesti ja ongelmitta.  Tänään kun ajoin 2000 rpm:llä useampia kilometriä, niin viat eivät palenneet, vaikka olin ne nollannut.

Ei varmaankaan kannata ekana vaihtaa lambdaa?

Mittasin AutoComilla livedataa ja se antaa suomenkielisen tekstin:
Takimmainen lambda; lämpeneminen - Rikas
Takimmaisen lambdan lämpeneminen - 1,56 V (tyhjäkäynnillä)
Etummaisen lambdan lämmitys - Rikas

Ilma-polttonestesuhde tyhjäkäynnillä 92%. Tätä arvoa seuratessa ajossa, kierroksilla 2.000 rpm, lukema oli tasan 100% koko ajan. (Onko liian suuri ja miten korjata? Kun ajettiin hetken päästä uudelleen, pientä ajoa, niin lukema vaihteli 92% ja 102 % välillä ja auto kävi siististi.)

Tyhjäkäynnillä auto hiukan pudotti hetkellisesti kierroksia ja silloin ennkko putosi 6 - 7 asteesta arvoon 0 astetta hetkellisesti; palasi kuitenkin sekunnissa takaisin.

Ja nimenomaan nuo erilaiset tekstit noilla lamdoilla. Tosin molemmissa arvona on "Rikas".

Lambda anturin lämmityksen ohjaus 30%
Akkujänite 13,8 V (Onko tämä liian alhainen??)