Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Anturin pohdiskelua

Aloittaja Nebixify, marraskuu 30, 2022, 21:52:07

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Nebixify

Äkkiseltään en löytänyt (ainakaan omilla hakusanoilla) mitään aiheesta.

Elikkäs vaihtelin laturin ja käsi jumahti hihasta kiinni johonkin anturiin joka sitten korkkas johonkin hukuksiin, osaisiko joku mahdollisesti sanoa mikähä anturi mahtaa olla kyseessä? Laturin vaihdon jälkeen ainakin alkoi flektit pyörimään jatkuvasti ja ajossa nykähdellä liekkö liittyvä asia??  :-X Toki myös saako näitä päitä tms mistään hommailtua?




shamrock

Kuvista mitään ymmärtämättä, mutta oireista päätellen lämpöanturi olis kyseessä. Tuo näyttäis ihan perus Bsoch-liittimeltä joita on saanu ihan Monetistakin, mutta vaikea sanoa kun se on jo palasina. Ensiapuna vois toki noi kontaktit törkätä vaan takaisin reikiinsä ja liimasukkaa päälle, ja toivoa parasta. Kestää sen minkä kestää.

Nebixify

Jees, tajusinpa tosiaan että oonpa hienosti nuo kuvat ottanu.

Laturin päällä koneen kupeessa siis tosiaan kiinni tuo liitin.

Täytyypä jostain katella jos sattuis vaikka löytymään, romikselta viimestää luulis.

shamrock


Nebixify

Tosiaan en, -99 p11 primera, mutta uskoisin kyllä että se on juurikin tuo sama anturi mikä almerassa on tuossa.

mertsi1

Lämpötila-anturi mtä ilmeisimmin kyseessä oireiden perusteella. Nyt kun sieltä ei tule informaatiota, niin ohjainlaite luulee, että kone on koko ajan kuuma ja se käskee flektit töihin. Myös evään saanti on samasta syystä vähäistä.

shamrock

Lainaus käyttäjältä: mertsi1 - joulukuu 01, 2022, 20:46:52
Lämpötila-anturi mtä ilmeisimmin kyseessä oireiden perusteella. Nyt kun sieltä ei tule informaatiota, niin ohjainlaite luulee, että kone on koko ajan kuuma ja se käskee flektit töihin. Myös evään saanti on samasta syystä vähäistä.

Tai toisaalta sen verran fiksu, että tajuaa ettei infoa tule, joten lyö ne flektit päälle varmuuden vuoksi. Mä luulen että sen täytyy käyttää jotain kompensaatiota esim imuilman lämmöstä, luulis muuten olevan paljon enemmän ongelmia kylmällä koneella.