Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

'98 King Cab paukkuu ja jytisee kääntäessä

Aloittaja tumppumies, helmikuu 14, 2021, 13:17:57

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tumppumies

Eli neliveto Nissani päästää narahtavaa pauketta kääntäessä melkein tappiin asti paikallaan ja pienestä vauhdista, varsinkin möykkyisemmällä parkkipaikalla. Ääni kuuluu nelivedolla ja takavedolla. En saa autoa nyt ilmaan mihinkään, mutta oliskos kokemuksia ja ehdotuksia että mikä vois vaivata? Omat tiedot on näiden kanssa vähän heikoilla kantimilla.

Neliveto päällä kuuluu naksumista kuskin puolelta edestä, autossa on automaattinapalukot. Ne lukot on nyt varmaan umpijäässä, mutta voiskos vika olla vetarissa/vetonivelessä?


140ypower

Vetarit mahdollisesti etupäässä, yleensä perästä kuuluu kova pauke jos öljy loppu tai väärä öljy ja lukko alkaa jumittamaan. Kannattaa öljyn pinta tarkistaa ja vaihtokaan ei ainakaan asiaa pahenna. Muistaa vaan lds merkinnällä olevaa peräöljyä käyttää.
Datsun b110
Datsun b210
Datsun b310 eko -80
Datsun 521 j13 -69 x3
Datsun 520 L18
Datsun 510 x3
Datsun 910 SSS ht

tumppumies

Narina loppui kun laitoin vaseliiniklöntin "ylikääntämissuojaan" jossa oli metallimutteri vasten metallia. Oli selvästi kulunut se mutteri, kuuluisko siinä olla joku muovinen kontaktipinta?

Sain mahdollisesti ohjaustehostimesta nesteet pihalle kääntämällä renkaat tappiin, en viitsinyt jäädä pakkaseen paikantamaan nesteen alkulähdettä tarkemmin.

No narina ainakin loppu, ehkä.