Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Nissan Almera N16 2006 Nykii ja kierrokset heittelee.

Aloittaja JamoV, heinäkuu 04, 2020, 09:48:49

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

JamoV

Hei. Osaisiko joku neuvoa mistä mahtaa johtua kun kone paikoillaan ollessa kierrokset heittelee  noin 1200-1700 rpm. Liikkeellä ollessa kierrokset hieman korkeat ja sitten taas laskee jolloin moottori hieman nykäisee. 50-60 km/h vauhdissa nykyttää jatkuvasti. Tämä kaikki tapahtuu koneen ollessa lämmin. Kylmällä koneella ei niin usein tapahdu. Lambda kunnossa, ilmamassamittari vaihdettu, kaasupoljin vaihdettu, ilmakanavat puhdistettu, suodatin ok, kaasuläppä systeemi puhdistettu ja näyttäisi toimivan. Alkaa konstit loppua ja hiljastakin miestä harmittaan. Päästötkin oli katsastuksessa kaikki ok. Puhtia on koneessa ja ottaa kierrokset normaalisti. Katselin että on tästä keskusteltu aiemminkin, mutta loppui vähän mielestäni liian aikaisin.  Aaattakaa!

Peta

Oliko tässä koneessa se tyhjäkäynnin säätöpiiri eli se pieni säätöventtiili, siinä imusarjan päällä.

mertsi1

Kannattaa vikakoodit lukaista. Sieltä saattaa jotain löytyä vaikka ei häiriövalo olisikaan loistanut.

Jakopää

Tyhjäkäynnilläkö lämpimänä kierrokset heittelee  1200-1700 rpm? Mistä tieto, että lambda on kunnossa?

Voisiko olla sytytysongelma, onko tulpat koska vaihdettu ja mihin? Entä imuvuotoa?



JamoV

Kiitos. Vikakoodeja ei ole ja lambdan vaihdoin. Tyhjäkäynti on normaalia korkeampi. Kun kaasuttaa paikallaan, niin sen jälkeen kolme-neljä kertaa heittelee kierrokset ja sitten asettuu siihen noin 1000-1200. Siinä koneen päällä on jokin venttiili (kaksi pientä letkua ja sähköjohdot), oliko joku hiilisuodattimen säätöventtiili, en muista. Tilasin autodocista uuden, mutta liitin ei sopinutkaan, eli ei ole vaihdettu vielä. Voisiko olla siinä vika? Sytytystulpat näyttävät hyviltä, en tiedä milloin on vaihdettu. Luulisi jotain muutakin oiretta niistä tulevan. Voishan nekin vaihtaa, sitten ainakin tietää.

Peta

Kokeile puristaa niitä letkuja vähän sormin läjään muuttuuko käynti autossa.

sbm

Lainaus käyttäjältä: JamoV - heinäkuu 06, 2020, 13:23:42
Kiitos. Vikakoodeja ei ole ja lambdan vaihdoin. Tyhjäkäynti on normaalia korkeampi. Kun kaasuttaa paikallaan, niin sen jälkeen kolme-neljä kertaa heittelee kierrokset ja sitten asettuu siihen noin 1000-1200. Siinä koneen päällä on jokin venttiili (kaksi pientä letkua ja sähköjohdot), oliko joku hiilisuodattimen säätöventtiili, en muista. Tilasin autodocista uuden, mutta liitin ei sopinutkaan, eli ei ole vaihdettu vielä. Voisiko olla siinä vika? Sytytystulpat näyttävät hyviltä, en tiedä milloin on vaihdettu. Luulisi jotain muutakin oiretta niistä tulevan. Voishan nekin vaihtaa, sitten ainakin tietää.

Päällä on ainakin nokan tuuletus. Menee tuolleen siinä tuskin käyntiin vaikuttavaa vikaa vaikka olisi venttiili (1) tukossa:
http://nissan4u.com/parts/almera_uk_make/el_n16e/2003_5/type_16/engine_mechanical/crankcase_ventilation/illustration_1/


Ymmärtääkseni tässä ei ole minkäänlaista tyhjäkäynnin säätöventtiiliä erikseen vaan sähkönen kaasuläppä hoitaa myös tyhjäkäynnin säädön.

Normaali tyhjäkäynti itsellä lämpimällä koneella luokkaa 800rpm eli pahasti pielessä jos 1200rpm on alimmillaan.

Jompikumpi anturi nyt ehkä voisi näyttää pieleen MAF tai Lambda. En nyt täysin näitä säätöjä ymmärrä, mutta jos vuotaa ilmaa sisään jostain kohtaa MAFin jälkeen sisään ja lambdan mukaan säädetään seokset kohdilleen (lambda ykköseen tähdätään) tulee bensaakin syöttää enemmän ja kierrokset nousee seurauksena. Joku viisaampi varmaan osaa selittää minkä arvojen perustella säädetään mitäkin :D
Kiinnostaisi itseäkin tietää tarkalleen miten tuo säätö oikeasti toteutetaan.

Järjestelmä on varmaan ihmeissään ku näkee että sisään tulee vähemmän ilmaa kuin pitäisi ja koittaa jumpata lambdaa kohdilleen kaasuläppää säätämällä.

Itse tarkastaisin mahdolliset MAF:in jälkeisen imuvuodot ja puhdistaisin alkuperäisen ilmamassamittarin siihen tarkoitetulla aineella ja sillä koittaisin josko käytös muuttuu.


mertsi1

Jos imuvuotoa on em. kohdassa, niin happitunnistin yrittää sen mukaan epätoivoisesti säätää seosta rikkaammalle ja jossain kohtaa se menee rajojen ulkopuolelle ja vikavalo syttyy tauluun.
Itse vaihtaisin sen kaasuläppähässäkän. Nykyinen voi nimittäin olla viallinen, vaikka näyttääkin toimivan. Toisaalta sen vika taas ehkä sytyttäisi vikavalon...  :o

Peta

Onko sitä kaasuläppää sopeutettu jos se on käytetty pois.

JamoV

Kiitos taas kaikille vinkeistä. Kaasuläppä hässäkkä oli pois paikaltaan ja auki, tuo sopeutus vähän hepreaa meikäläiselle. Tosiaankin vikavalo ei ole palanut eikä koodeja ole tullut, paitsi kun itse olen ne aiheuttanut kokeiluillani. Tuo letkujen puristelu ei vaikuttanut mitenkään käyntiin, olisiko siis se mangeettiventtiili siinä moottorin päällä viallinen. Ja mihin lie vaikuttaa.

Kebab

Älä vaihtele mitään osia ennenkuin olet tehnyt tyhjäkäynnin sopeutuksen. Kun kerran kaasuläppäkotelo on ollut irrotettuna niin sitäkin suuremmalla syyllä sopeutus pitää tehdä. Ja toivottavasti laitoit uuden tiivisteen kun ruuvailit kaasuläpän takaisin paikoilleen.

Jostain löytyi ohjeet miten sopeutuksen saa itse tehtyä ja jos niillä ei onnistu saman sopeutuksen voi tehdä merkkihuollon laitteilla.

Peta

Omassa p12 kun kaasuläppä oli sopeuttamatta niin tyhjäkäynti kierrokset olivat jotain 1200 ja välillä lähemmäs 2000 ja ei siitä mitään vika valoa siltikään sytyttänyt vaikka viikon verran tuli noin ajettua.

Jylppy

N16 service manuaalista napattua.

[ylläpito on poistanut yli vuoden vanhat liitteet levytilan säästämiseksi]
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

JamoV

Ongelma ratkesi viimein. Jakopään vaihdolla, ketju venunut ja nokkapyörä jumissa. Nyt toimii upeasti. Kiitos kaikille kommenteista.

Jakopää

Mikä moottori ja millä km lukemalla jakopää meni uusiksi?


Volvomania

Kiinostaisi myös tietää, millä kilometreillä mitäkin vikaa on ilmennyt. Jakopään ketju taitaa olla näissä vähän tyyppivika. Olisi kiva tietää kilometrit, koska poiki ja jos vielä saisi jonkinlaisen hinnan tuolle ketjun ja kiristimien vaihdolle. Noin niin kuin tulevaisuutta varten.
Nissan King Cab 4x4, Datsun 240Z. Nissan Primera 1.8. Nissan Ariya Advance.