Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

King Cab d22 cm.2000 hehkutus ongelmia

Aloittaja tokanissan, syyskuu 30, 2019, 19:52:07

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tokanissan

vm.2000  D22  2,5 King Capia hehkuttaessa hehkutuksen merkkivalo vilkkuu ja kuuluu samaan tahtiin naputus, välillä hehkutus toimii normaalisti.Mistä moinen vois johtua. Hehkunrele on vaihdettu mutta vika ei poistunut.

Chili

Moottorin maadoituskaapelissa huono kosketus. Tutkipa/puhdusta/vaihda maadoituskaapeli, jolla moottori on maadoitettu runkoon.

Chili

... Hehkutys vie niin paljon sähköä, että huonon kosketuksen omaava moottorin maadoitus runkoon alkaa pätkiä ja kuumua. Syö myös vaijereita.

tokanissan

Ei vaan hehkuta.
Tietääkö kukaan? Onko olemassa joku erillinen boksi mikä ohjaa varsinaista hehkuille hehkutusvirran kytkevää relettä. (Tämä rele on toisessa autosta kokeiltu ja toimi, joten se on kunnossa. Myös hehkut ja kaapelit on mitattu ja kunnossa ovat)
Mielestäni hehkutusjärjestelmässä täytyy olla joku ohjaava boksi, mikä ohjaa tuota relettä, sen hehkutusaikaa ja tarvetta huomioiden mm. moottorin lämpötilaa. Jos tällainen on missähän se fyysisesti sijaitsee. Olen katsonut mm. hanttimiehen penkin alta, hanskalokeron takaa, mutta en löydä sitä.
Kun edes tietäisi minkä näköinen kampe se on.

mies51

Moottorin maadoituksen kuntoa voi selvittää myös yleismittarilla, jos ei viitsi uppoutua auton syövereihin etsimään maadoituspisteitä ja niiden kuntoa katsomaan. Yleismittari 20V tasajännitealueelle ja mittaat  jännite-eron moottorin kyljen ja akun miinuskengän väliltä hehkutettaessa ja moottorin ollessa käynnissä (laturin ladatessa).
Maadoitusvika vaikuttaa myös moottorin anturien toimintaan, jos anturien miinuspuoli toimii moottorin rungon kautta.