Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Primera p12 ostaminen ja tyyppi viat

Aloittaja hartsa72, heinäkuu 11, 2016, 20:51:00

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

hartsa72

Terve. Uutena tulin tänne hiukan neuvoja ja vinkkejä kyselemään. Eli pikkusen jo aiheesta onkin ollut juttuja mutta aika vanhoja niin tän voi tarvitaessa linkittää johkin muuhun sopivaan ketjuun. Eli nyt emäntä on saanut päähänsä ostaa p12 primeran niin mihin kannattaa kiinnittää huomiota ostaessa. Ketjun venyminen on tiedossa, että pitäs valkata, että se olis jo vaihdettu. Miten se laatikon kestävyyden kanssa ja kannattaako suosia 1,6 1,8 vai 2.0 ja mitä vuosimalleja. Autollahan tulee ajettua vain pikku ajoa. Etupään multilinkin kulumiset on kanssa tiedossa. Käytetty on aina käytetty mutta jos pikkuisen saisi apuja..

Desperate child

2 litraset on maineeltaan parempia, ainakin niin olen itelleni uskotellut. Ja ainakin yks automyyjä totes että 1,8 on vihoviimesiä yrittää myydä. 2 litranen on vaan suhteessa persompi bensalle, eli kulutus lisääntyy enemmän ku mitä sillä saa tehoa verrattuna 1,8:iin..

1,8 kärsi niistä öljynsyönti ongelmista, mutta kunnossa oleva varmasti tosi fiksu vaihtoehto noin niinkun suorituskyvyn ja kulutuksen puolesta hyvä kompromissi. 1,6 Pidän liian tehottomana koneena primeran kokoseen autoon.

Alapallonivelet kuluu nopeasti, valomuisti temppuilee, takajarrut jumittuu. Ja jotain antureita saattaa mennä, kammenkulma anturi meni itellä. 2 litraseen ei saa niin hyvin tarvike osia, tuo em. kammenkulma anturi on 1,6 ja 1,8 koneisiin saatavilla tarvikkeena joka varaosapuljusta, mutta mistään muualta ku maailmalta ja merkkiliikkeestä sitä ei löytynyt 2 litraseen.

Ei ole niin herkkä ruostumaan ku japsit yleensä (kun on briteissä kasattu  ;D), mutta se kannattaa silti ruostetilanne tarkistaa, massaukset on kuitenkin melko ohuet niin hyvin kun on suolassa ja hiekkasuihkussa uitettu niin varmasti on ruosteessa. Tämmösiä ajatuksia ja kokemuksia nyt itellä tuli mieleen, normaalin kulumisen piikkiin on kyllä kaikki viat mennyt mitä itellä on, nuo jakoketju murheet ja öljynsyönti murheet on ikäviä ja kalliita korjata, vaan niitähän on nykyään monessa muussakin merkissä..
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

uffa

Ostin 2003 1.6 manuaalin kolme vuotta sitten. Ainoat isommat mitä olen tehnyt, on molempien takajarrusatuloiden vaihto ja toinen alatukivarsi(alapallo)

Autolla ajettu nyt 350 000. Ostettaessa oli 310 000 muistaakseni. Kone tuohon oli vaihdettu(nykyisellä koneella ajettu varmaan joku 160 000) ja laatikko oli myös rempattu. Kuitit oli mukana operaatiosta.

Halpoja kilometrejä kyllä ollut. 1.6 koneellakin pääsee ihan riittävästi.

hartsa72

Olen tuota 1.6 emännälle suositellut mutta näköjään facebookissa muut suosittelee vähintään 1,8 mutta niissä taisi olla se öljynkulutus ongelma. Jostai lukenut, että 3 pytty olis monasti soikea niissä (mikäli se pitää paikkansa). Onko jakoketjun (tarkistusluukku) mimmoinen homma avata, että siittä näkis kuin paljon kiristin on tullut ulos.  Jos kehtais kysyä, että onko kunto tarkastettu js ei ole iso homma. Tai sitten kahtella sillai, että se on valmiiksi vaihdettu. ;D

chery

1.6:n ongelma on vaihdelaatikko. Niitä on hajoillut ilmeisesti aika paljonkin. Joten jos 1.6 litrasen meinaa ostaa niin kannattaa varmistaa laatikon kunto.

1.8 loota käy 1.6 koneeseen kun vaihtaa vaihdevivustot ja vetoakselit samalla.
Nissan Cherry 1.5 N12 5D -86
Nissan Almera 1.4 N15 -98
Nissan Maxima 2.0 aut. A32 -97
Nissan Maxima 3.0 aut. A33 -04