Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

N13 sunnyn takalasinlämmitin

Aloittaja beewee, joulukuu 28, 2012, 18:54:42

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

beewee

Mistä löytyy takalasinlämmittimen rele?
Epäilisin että rele ei vedä kun takalasi ei sula talvella :(.
Sulakkeelle virta tulee kyllä, kytkintä en ole vielä aukassut, aatelin tutkia ensin releen toimivuuden (joka on luultavasti helpompaa) ja jos se on ehjä niin sit vika on tod.näk. katkasijassa.
Sulakerasiassa on eri värisiä releitä (ainakin vihreitä yms.) muistaakseni 4 kappaletta,,,mahdollisesti joku niistä?
Autona siis Sunny N13 1.6LX vm.-91

AkiH

Tarkista myös, että takalasilla olevat lämmittimen liittimet ovat kunnolla paikoillaan. Omassa luukkuperäisessäni olivat joskus löysällä, eikä virta kulkenut vastuksille asti.
Sunny (B11) 1.5 GL (Sedan '85, '86, Coupé '85, Wagon '85), (N13) 1.3L HB '87
Primera (P11) 2.0 GT '99
Micra (K10) 1.0 GL '88, 1.2 Super S '90, (K12) 160 SR '05
Patrol (160) 3.3D STW '81 ja '83

beewee

Tuosta omasta hatchbackistäni tarkistin liittimet ensitöikseen, ja näyttivät olevat kiinni,,hienolla hiomapaperilla varmistin että pitäisi yhdistää ;)
Pitäs vain saada se releen paikka selville,,samalla jos joku viitsisi kertoa että mitä kaikkia releitä sieltä sulakerasiasta löytyykään??
Joku sähkökaaviokin voisi olla hyvä, jos jollain sattuisi olemaan..

beewee

Kai täällä ny joku osaa tuon releen paikan kertoa :O

Datsuuna

#4
LainaaKai täällä ny joku osaa tuon releen paikan kertoa :O
Ei osaa katso itse tuosta  :P  http://nissan4u.com/parts/sunny/el_n13/1990_10/type_71/body_electrical/relay/illustration_1/ kaipa mittasit sentään yleismittarilla tai kokeilit polttimolla, että lasivastukseen ei todellakaan tule sähöä ?
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

beewee

#5
Juu, mittasin pariinkin otteeseen, välttääkseni mittausvirheet.
Tuommoista sivustoa en tiennytkään että sieltä voisi löytyy...kiitoksia vinkistä :)
paitsi että tuosta ei kunnon selkoa saa, että mikä numero se noista releistä on :o

beewee

Vähän lisätietoa ongelmasta:
Mittarilla kun mittaa sulakerasialta, niin tulee päälle 12V (auto ei käynnissä) ja vastuksille tulee reilu 10V. Auto käynnissä antaa vastuksille n. 12,7V.
Jännää, että kun vastukset eivät ole piuhoissa kiinni, niin valo palaa taulussa. Kun yhdistää johdot ja tulee kuormaa, niin valo sammuu, vaikka tällöinhän sen valon tulisi juuri palaa.
Kytkentäkaaviota yritin tutkia ja sieltä ei edes löydy koko relettä. Merkkivalo on ilmeisesti kytketty rinnan, jolloin vastausten ollessa ihan rikki, niin merkkivalo palaa..

Nyt tarvitaan jonkun asteen sähköteknikon asiantuntevaa lausuntoa. Itseltä kun alkaa ymmärrys loppua siinä kohtaa kun järjestelmää kuormittaa. Ei muuten, mutta olisihan se ihan mukavaa, jos talvisaikaan saisi aukinaisen takalasin ;) eteenpäin menoon tämä vika ei vaikuta..

Alppu

Tuleeko jännite molemmissa tapauksissa kun piuhat on kytkettynä sekä irrotetttuina?


"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

lennu

Katkaisimen kärjet kipinöiny ei saa kunnon kontktia, irroitus ja purku ja puhdistus ja taas toimii.

beewee

Jännite tulee kun piuhat on irti tai yhdistettynä vastuksiin. Tosin siinä 6V luokkaa...
Taisin päästä askeleen eteenpäin. Nimittäin kun rukkas katkaisijaa, niin päästi aina eri volttimäärän "läpi". Ero oli tosin yhden voltin sisällä, mutta kuitenkin. Avasin katkaisijan ja vähän putsailin liittimiä. Huomenna kerkeen sovittaa paikalleen ja katsomaan mitä tapahtuu. Jotenkin pitäisin epätodennäköisenä, että johto olisi poikki jostain kohtaa..

Täällä foorumilla oikein kukaan ei ole sanonut suoraan sen polttimon wattimäärää, joka on katkaisijan sisällä. Se ei ole ikinä palanut, ja mittasin ohmit niin päälle 200ohm. Näin ollen se olisi alle watin jos lamppu on ehjä. Putsailin sen lampun liittimet myös ja suoraa akusta 12V, mutta ei palanut, joten tällöin se olisi rikki ja ohmit päin sitä itteensä  :o

akim

Rele on siinä takalasinlämppärin kytkimessä.