Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

P10:sta rivahti jotain.. Vedot poissa, välillä..

Aloittaja Simm, elokuu 07, 2014, 17:03:07

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Simm

Eka kertaa jätti 1996 1,6 P10 minut tielle. Kohta takana 400 000 km, mun mankeloimaa +115 000 km viimeisen kahden ja puolen vuoden aikana. Suureltaosin Venäjällä.

Oireilu alkoi siten, että välillä lievää nykimistä vauhdeissa motarilla 130-140 km/h (ulkomailla tietysti). Välillä ei ota kuormitus päällä kuin 4500 kierrosta. Polkimella pumppaamalla tasaaantui (kaasuasennontunnistinongelma?) Sitten ei lähtenyt käyntiin vajaalla tankilla ( ei vielä tankkausvalo palanut) hivenen viistoon parkkeeratessa. Sama oli keula tai perä ylös. Rullaaminen vapaalla tasaiselle ei riittänyt. Vaati lisää bensaa jerrystä - siis vaikka tankissa olikin vielä se jokunen litra bensaa (tankkausvalo ei palanut, mutta lähes tyhjillä).

Nyt nykiminen maanteillä päättyi vedon hiipumiseen, oli pakko vaihtaa pykälä kerralla pienempään, kunnes hyytyi. Tankki on yli puolen välin täynnä. Startti ei pyörittänyt kunnolla - joten ei saanut käyntiin. Pienen hetken jälkeen lähtee käyntiin, mutta alkaa polttaa ABS-valoa ja hyytyy pikkuhiljaa - sammuu. Startti ei pyöritä kunnolla. Muutaman kymmenen sekunnin päästä taas käynnistyy..

Ja joo, ei ole käynyt liian kuumana/ eikä käy liian kuumana. Onkos tässä jokin maaginen vikayhdistelmä?

Aluksi epäilin bensapumppua. Toi  startin hetkellinen tahmea pyöriminen ja ABS-valon polttaminen ei täsmää.

Koneessa on uudet 600 km ajetut öljyt sisällä, ja oikealla tasolla.

Mukana ei ole kerrankin yleismittaria. Voiko akku olla finaalissa? Ikää sillä on 2v? Laturi on uusittu viimekesänä. Ei polta latauksen valoa. Kaikki akunnavat ovat tiukasti kiinni.

Voiko olla vika virtalukonpohjassa? Se ihmaallinen abs-valon palaminen hämmentää. Systeemi on toiminut ok tähän saakka, eikä se todellakaan vaikuta käyntiin..

Onko näissä ns. johtosulakkeita. (Fusible link) Siis päävirtajohtojen päissä olevat palavat "varokkeet".  Mulla jenkkiautoissa niiden palaminen on aiheuttanut vastaavia himmeitä/maagisia ilmiöitä.

Tai onko kyseessä jokin maadotusongelma? Puola?

Mutta mistä nahkea stratin pyöritys, ja senkuntien päästä pörii ja strattaa normaalisti?

Onkos kukaan kohdannut ja/ehkä ratkaissut vastaavaa ongelmanippua ongelmaa samanikäisissä Nissaneissa?

take

Erityisesti tuo starttiongelma kuulostaa siltä että patterista on 1 kenno mennyt oikosulkuun.

Simm

#2
LainaaErityisesti tuo starttiongelma kuulostaa siltä että patterista on 1 kenno mennyt oikosulkuun.

Taisi olla noin? Siis ongelman alkuperä. On ollut kuumaa ja autolla on mankeloitu reilu 1000km per helleviikko. Varmasti nesteet ovat lopussa? Auon akun teippaukset ja navat huomenna. "Huoltovapaa" my ass? Ostin uuden akun. Ongelmat poistuivat. Laturi vaan ei lataa kunnolla, eikä polta latausvaloa edes himmeästi. Olisikohan akun kärähtäminen johtanut laturin osittaiseen kilahtamiseen.

Autoa kyllä siirrettiin tänään aika matka +- 150km  uudella akulla, lataamalla starttikaapeleilla välillä toisesta autosta ja lopulta vaihtamalla akku saattoautosta. Pistin kaikki sähköä kuluttavat laitteet kiinni, napsin liittimet irti ajovaloilta tms. Tupakinsytyttimestä mittasin yleismittarilla macgyver-tyylin nenäliina-asennuksella reaaliajassa jännitettä. Jännite-ero akunnavan ja tupakansytyttimen välillä on noin voltti. Navalta mitattuna 11,8V alle kuolee moottorinohjaus. Osasi seurailla lisääntyvää nykimistä ja jännitteen tippumista ja pitää lataustauon ennen hyytymistä.


Tuolleen soveltamalla jokusella latauksella taittui 150 km hivenen päälle kolmessa tunnissa taukoineen. Nopeus ei hirveästi vaikuttanut jännitteen tippumiseen. Saattoi liikennevirran mukana. Onneksi oli hellettä, akku ottaa ja antaa sähköä optimaalisesti. Ei olisi  ehkä onnistunut pakkasella ja vanhoilla akuilla? ;D

Huomenna varalle ostettu laturi paikoilleen, josko taas toimisi ja saataisiin 400 000 piakkoin rikki.  ::) Kestotesti jatkukoon!

BA

Lainaa
LainaaErityisesti tuo starttiongelma kuulostaa siltä että patterista on 1 kenno mennyt oikosulkuun.
Olisikohan akun kärähtäminen johtanut laturin osittaiseen kilahtamiseen.

Pikemminkin käynyt toisin päin, pitkäkestoinen vajaa lataus on tappanut vielä kunnossa olleen akun.  :)

Simm

Lainaa
Lainaa
LainaaErityisesti tuo starttiongelma kuulostaa siltä että patterista on 1 kenno mennyt oikosulkuun.
Olisikohan akun kärähtäminen johtanut laturin osittaiseen kilahtamiseen.

Pikemminkin käynyt toisin päin, pitkäkestoinen vajaa lataus on tappanut vielä kunnossa olleen akun.  :)


Joo, luultavasti noinpäin? Vaihdoin hyllyssä valmiina odotelleen laturin ja kuten mainitsin ostin autoon uuden akun. Nyt toimii, kuten pitääkin. Kohta kilahtaa 400 000 km  ::)