Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

primera ei käynnisty

Aloittaja eek44, elokuu 04, 2014, 09:01:58

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

eek44

primera p11 vm-01 teki tenän starttaa, mutta ei käynnisty.Aikasemmin juhannuksen aikaan teki saman tempun, mutta sillon paloi mittaritaulussa moottorin ohjaus häiriö valo. vikakoodi antoi silloin syyksi kampiakselin anturivika, joka vaihdettiin. Nyt ei syttynyt merkkivaloa tai ainoastaan startatessa vähän aikaa syttyi muutaman sekunnin kuluttua natsin merkkivalo. Voiko vika olla tällä alueella.Onko jollakin tämän laatuisen vian selvityksestä antaa ohjeita.

eek44

Tässä heräsi vielä kysymys voiko ajoneston ohittaa nyky laitteilla, vai onko sen kanssa vain elettävä. auto oli huoltoasmalla tutkittavana, mutta eivät päässeet vikakoodin lukijalla tunnistamaan missä vika. Käskivät viemään merkkikorjaamolle, josta on aika varattu huomiseksi. Toivottavasti siellä vika löytyy.

eek44

Tänään nissan merkkihuollossa olivat tutkailleet vikakoodia ei ollut löytynyt mitään, sitten se oli lähtenyt kerran käyntiin, mutta ei ei nää toisella kertaa. Arvelivat, että vikaa voisi olla johtosarjassa joka menee ohjain boksille.Mikä se on oikealta nimeltään se boksi johon menee se lukijan liittimeltä se johto. Tutkailin tuolta autovahinkokeskuksen sivuilta bokseja,niin siellä oli ilmastoinnin, ruiskun ja ym. bokseja. Mikä se on oikea boksi johon vian lukija laite kytketään.

Rasvanippa

Tarkoittanet varmaan ohjainlaitetta, ECU:a.

Hmm, kuulostaa oudolle, että merkkiliikkeessä "arvelivat" vian olevan johtosarjassa. Tai aina tavallaan arvellaan tai ajatellaan ääneen, varsinkin me asentajat. Mutta autoa luovuttava taho kyllä kertoo, tai pitäisi kertoa, että mitä pitää tehdä seuraavaksi. Ei ole vikaa, mitä ei voi korjata! Eri asia on sitten, että mitä kannattaa korjata. Mutta Merkkiliikkeeltä  auto on saatava käyntikuntoisena pois, jos vaan asiakas antaa luvan korjata.

Ilmeisesti pallo on nyt sinulla, että korjuutatko sen siellä, vai hommaatko osat itse ja kokeilet. Kallista sekin. Johtosarjan vikaantuminen on perin harvinaista. Ainakin se vikapaikka löytyy (jos vika siinä on) viimeistään silloin, kun otat johtosarjan irti. Herkemmin vikaantuva on se ohjainlaite, tosin harvinainen sekin.

eek44

NISSAN BRIMERA TAAS KUNNOSSA. OLI JOKU RELEEN MAADOITUS ONGELMA. TÄMÄ RELE SIJAITSEE KONEHUONEESSA VÄNKÄRIN PUOLELLA, SIINÄ KOTELOSSA TAITAA OLLA MUITAKIN RELEITÄ. NIIN HINTAA KERTYI 320E. EI VAIHDETTU OSIA, MUTTA RELEELLE VEDETTY UUSI MAADOITUS JOHTO. KONE PYÖRII TAAS ENTISELLÄÄN JA MITTARISSA ON 325TKM.