Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Nissan Primera P12 1,8l Traveller ei käynnisty.

Aloittaja CeeMa53, lokakuu 27, 2013, 17:24:07

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

CeeMa53

Moikka,

Elikkä -03 vuosimallin automaatti Primera ei hörähdä enää käyntiin. Autolla ajelin ihan normaalisti eräs päivä ja siihen saakka ongelmitta. Sitten auto seisoi vain reilun päivän pihassa eikä enää lähtenyt käyntiin. Starttimoottori kyllä pyörii vinhaa kyytiä, mutta muuta ei sitten tapahdukkaan.

Olen kokeillut eriläisiä niksejä joita netistä olen löytänyt, mutta tuloksetta. Lisäksi starttimoottori on kohtuu hankalassa paikassa, eikä siihen oikein pääse käsiksi kotikonstein (ellei jollain ole siihen näppärää niksiä). Eli vasaraa startti ei ole nähnyt.

Mahtasko kellään olla ideaa mikä autoa voisi vaivata? Yritin hakea vastaavanlaista vikaa, mutta ei sattunut silmään. Onko helpoin hinata auto korjaamolle ja lyödä nippu seteleitä tiskiin vaiko pystyisiköhän tuollaisen vian paikantamaan ja korjaan itse (korjaajana siinä tapauksessa enemmin ja vähemmin autoista tietämätön) :D

Alppu

Pyöriikö moottori starttimoottorin lisäksi..

"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

Scally

saako katottua öljykorkista liikkuuko keinuja tosiaan startatessa. jos ei niin sitten vika ilmeinen

CeeMa53

LainaaPyöriikö moottori starttimoottorin lisäksi..

Ei pyöri moottori. Mahtaakohan olla solenoidi tjsp. jumissa?

Scally

#4
voi olla että startilta on bendix jumissa tai jakoketju kaputtt. kiertääkö startti normaalista poikkeavaa nopeutta kun starttaa ? solenoidi jos temppuaa niin ei koko startti pyöri.
itselläni kun meni jakoremmi eri konsernin vehkeessä startatessa niin startti huutaa kun ei ole vastusta mitä pyörittää..

CeeMa53

#5
Lainaavoi olla että startilta on bendix jumissa tai jakoketju kaputtt. kiertääkö startti normaalista poikkeavaa nopeutta kun starttaa ? solenoidi jos temppuaa niin ei koko startti pyöri.
itselläni kun meni jakoremmi eri konsernin vehkeessä startatessa niin startti huutaa kun ei ole vastusta mitä pyörittää..
Nyt en kyllä osaa sanoa pyöriikö normaalista poikeavaa nopeutta, mut äänestä päätellen aika haipakkaa rullaa :D Avainta kun kääntää niin ensin kuuluu naksahdus (vaikea selittää, mut sellanen nykäsynaksahdus) ja sit lähtee startti pyörimään.

Mitenkäs tuon jakoremmin/ketjun voisi tarkistaa (en siis tosiaan autojen tekniikasta hirveästi tiedä)? Vaatiiko mahdottomasti erikoistyökaluja ja purkamista? Ja tietysti onnistuuko korjaus/vaihto kotikonstein?

Alppu


Öljyntäyttöaukosta voi nähdä tai sitten ei, pyöriikö siellä jotain samalla kun starttaa tai sitten laita ääninäyte.
"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

Desperate child

#7
Nyt ei mulle ihan valkene että miten jakoketjun katkeaminen vaikuttaa startin pyörimisnopeuteen??
Onko multa mennyt nyt jotain ohi, mutta mun käsityksen mukaan jos jakoketju katkee niin koneeseen kyllä pitäis jäädä ainakin osa venttiileistä kiinni ja silloin sen pitäisi kyllä kuulostaa lähes normaalilta...? Eriasia lienee sit jos venttiilit käy männän kanssa kosketuksissa kun ketju on katkennut ja vääntyilevät, silloinhan ei kyllä ole puristuksia...
Mutta toisaalta kyllähän sen kuulee vaikka ilman tulppiakin yrittää startata, on siinä kuitenin startilla vähän vastusta pyörittää....?

Startin hammaskehälläkin on tapana kulua ja startti ei välttämättä enää lähde pyörittämään konetta vaan "runtii" hampaita vasten, tästä lähtee semmone kiljuva vinkasu. Jos startin lyö lattialla pyöriin irrallaan niin kuulostaa ihan miltä tahansa sähkömoottorilta, tasainen vinkuva hurina.

Ite ehkä kokeilisin varovasti pyörittää konetta hihnapyörästä JA SITTEN TURVALLISESTI ELI SYTYTYSVIRTA POIS, ETTEI VAHINGOSSAKAAN LÄHDE KÄYNTIIN KUN KÄDET VÄLISSÄ (epätodennäköistä mutta kaikki on mahdollista..) niin saattas saada startin osumaan paremman hampaan kohdalle. (jos olis manuaalivaihteinen niin vaihde päällä tuuppaamalla)
Ja tämä siis jos se startti vinkasee tai huutaa tyhjää, eli siitä puuttuu kokonaan se tsitsitsitsi miltä se normaalisti kuulostaa :)

Ja sit taas jos jakoketju on poikki niin konetta ei sais kyllä pyöritellä ylimääräisiä ettei pääse venttiilit lyömään mäntään..

Nämä on nyt teorian tasolla, en ole koskaan automaattien kanssa tapellu enkä rakennetta sen tarkemmin tunne.
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

CeeMa53

Hieman tuli tutkittua taasen tuota ongelmaa.

Varovasti hihnaa liikutin ja öljykorkista näkyy että liikettä tapahtuu. Kokeilin myös startata liikuttamisen jälkee, mutta ei mitään muutosta. Otin myös puhelimella ääninäytteen mutta nyt täytyy hieman tuskailla miten saan sen tänne kuunneltavaksi :D

Kuten Desperate child kuvaili, niin kiljuvaa vinkaisua ei kuulu, vaan pelkästään starttimoottori huutaa tyhjää. Myöskään normaalia starttaus tsitsitsitsi ääntä ei tule. Mutta laitan ääninäytteen kuunneltavaksi jos vaan siinä onnistun.

Desperate child

Jos pelkkä startti pyörii tyhjää, niin sieltä voipi sitten olla startin vapaakytkin tai planeettavaihteisto (jos sellanen on..) sökönä. Eli startti pitäs irrottaa ja tutkia/korjata.
Ja nyt tarvii vielä varmistaa että eihän ole sellainen tilanne että startti ei pyörähdäkkään oikeasti ollenkaan, vaan kaasuläpän asentomoottorin surina sekoitetaan startin ääneksi, sekin meinaan pitää surinaa starttauksen aikana, tai starttauksen jälkeen..? Varmistan siksi että omasta rimerasta hajosi akku aivan yllättäen, ja olin satavarma että vika olisi ollut startissa, koska "eihän akku nyt voi ihan varottamatta hajota" ja kuuntelin kolme päivää sitten noita kaasuläpän surinoita ja sitä kun startti sano vaan naks, ja vika oli sitten kuitenkin siinä akussa :)
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

Alppu

Täydessä akussa pitäisi olla katso tästä  V jännitettä.

Tarkista samalla että akkukengät ovat kunnolla kiinni.

"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

espi


CeeMa53

LainaaVikakoodeja?
Luku ilmeisesti vaatii vikakoodinlukulaitteen? Eli siis ei ole tietoa vikakoodeista :D

On ollut hieman kiireitä niin ei ole paljoa kerennyt asiaan paneutua. Tänään jos saisi sen verran aikaiseksi että tarkastan akun kunnon. Mikäli se on kunnossa, niin sitten starttimoottori irti ja sitten ihmettelemään sitä. Eiköhän se käyntiin vielä saada ;)

Alppu

Lainaa
Luku ilmeisesti vaatii vikakoodinlukulaitteen? Eli siis ei ole tietoa vikakoodeista :D

Saikohan niitä katottua jotenkin jarrua ja kaasu polkemalla?

:D

"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

Desperate child

Saa luettua, en vaan nyt tähän hätään muista järjestystä, enkä ala arvaileen. Netistä voi löytyä, ainakin joskus löyty ohje. Ja ajotus oli tärkeä, sai olla sekunti kello toisessa kädessä ja piti osua just eikä melkein virta päälle, kaasu pohjaan, virta pois, virta päälle 5 painallusta kaasua jne jne kaikki sekuntilleen sillai kun nissanin ukko ne on sinne ecuun ohjelmoinu.
Itellä onnistu keskimäärin viidennellä yrityksellä.. Ja sitten kun kaiken keskittymiskyvyn käyttäny tuohon kaasun ja virtalukon renaamiseen, pitäis vielä pystyä keskittyy vikavalon vilkutuksiin :D

Mutta luulen että vikakoodeja kannattaa alkaa lukee vasta sit ku todetaan että startti pelaa niinku pitää.
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

CeeMa53

LainaaSaa luettua, en vaan nyt tähän hätään muista järjestystä, enkä ala arvaileen. Netistä voi löytyä, ainakin joskus löyty ohje. Ja ajotus oli tärkeä, sai olla sekunti kello toisessa kädessä ja piti osua just eikä melkein virta päälle, kaasu pohjaan, virta pois, virta päälle 5 painallusta kaasua jne jne kaikki sekuntilleen sillai kun nissanin ukko ne on sinne ecuun ohjelmoinu.
Itellä onnistu keskimäärin viidennellä yrityksellä.. Ja sitten kun kaiken keskittymiskyvyn käyttäny tuohon kaasun ja virtalukon renaamiseen, pitäis vielä pystyä keskittyy vikavalon vilkutuksiin :D

Mutta luulen että vikakoodeja kannattaa alkaa lukee vasta sit ku todetaan että startti pelaa niinku pitää.
Kuulostaa helpolta ;D Ei nyt sitten eilenkään tullut asialle mitään tehtyä, mutta josko saisi tänään vaikka tuon akun tsekattua.

OH2KV

#16
Kauheasti vatvomista tässä ketjussa asioista jotka näkee ihan paljaalla sinällä. Ainakin kahdella parilla sellaisia vielä jotenkuten toimivia.

1. Ota kaveri katsomaan, pyöriikö edes kampiakselin apulaitteiden hihnapyörä käynnistäessä. Pyörii jos käynnistin ja akku ovat OK.
2. Jos ei,lataa akku, ja toista kohta 1. Tai apuvirralla hätäisimmille apua.
3. Jos kampiakselin pyörä ei täydellä akulla/apuvirrallakaan pyöri, vika on todennäköisesti starttimoottorissa.

Ja arvailuja vian laajuudesta:
1. Bendiksin rattaan vauhtipyörän starttikehälle työntävä haarukka on poikki, tai vääntynyt.
2 Mahdollisesti startissa oleva välitys on hajonnut. (omissa Kotteroissa ei tuommoisia kotkotuksia ole koskaan ollut)
Datsuneita 1977-1979. Ja suomalaisia mopoja liikaa.

CeeMa53

No nyt toimii Primera taas :) Startti irti ja osiks. Hieman ihmettelyä ja putsausta, mut eipä se siitä paremmaks muuttunu. En ruvenny metsästää varaosia mistään, kun ei oma osaaminen välttämättä olis riittäny. Joten Motonetistä uus starttimoottori 80 €. Laite paikalleen ja sormet ristissä kokeilemaan ;) sehän pärähti nätisti käyntiin 8-)

Kiitoksia vaan kaikista vinkeistä :)