Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Euro 3 kat Primerassa?

Aloittaja Dylan, syyskuu 04, 2013, 14:44:29

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Dylan

Onko tietoja, onko P11 Primerassa Euro3 katalysaatori vai Euro2?
Tarkoitus viedä auto ulkomaille, näitä kysytiin, rekisterissa ei ole mitään mainittu?

Primera vm. 99 (facelift), 1,6 benssa mootori GA16DE.

Kiitos ::)

cedricfan

Kysy Trafista niin saat varman tiedon.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

Dylan

Kysytty jo.
Trafin sivulla on operaatorien puhelinpalvelu numerot (3,53 € min). Soitin Elisaan, mutta sain vain ne samat tiedot mikä rekisterioteessa on.
Sanoivat, ettei heillä ole muuta tietoja. :-/

cedricfan

Mielenkiintoista ettei muka olisi, koska noilla on eri päästöarvotkin...
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

Dylan

Niin on, eri päästöarvot onkin euro3 ja euro2.
Rekisterioteessa on vain tavalliset tiedot, tyyppi, käyttövoima, vaihtoehtoiset renkaat yms., ei mitään päästöistä.

Tässä minun täytyy selvitä ne päästöt, muuten ei voi viedä ulkomaille.
Onko maahantuojalla näitä tietoja, ja kuka niiden maahantuoja oli v. 1999?

JJM

Eikö sillä E-alkuisella litanialla joka on mm. tulipellissä, saisi tietoja selville esim. katsastusasemalta?

BA

#6
Miten se voisi vielä olla kakkonen? Euro 3 on tullut voimaan 1.1.1997. Sanoit auton olevan Facelift, eli P11-144, jolloin sillä on myös eri E-hyväksyntä kuin kuin vanhemmalla P11-120:llä. Iän puolesta P11-144 pitäisi aina, ainakin uutena keskieurooppaan rekisteröitynä olla Euro 3.

Tietysti peräpohjolan mallina se voi kyllä olla mitä vaan, mutta kyllä pahasti kolmosta arvaisin.

Ajaisin katsastuskonttorille kysymään, sieltä se helpommin selviää. Itse on tullut todettua että Trafin puhelinpalvelu tietää hädin tuskin missä on töissä!  >:(

Alppu

"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

BA

Nuo päivämäärät eivät tarkoita ettei uudemmassa autossa voisi olla vanhempikin päästöluokka, jos sen hyväksyntä on haettu aiemmin ja tuontanto jatkuu uuden luokan voimaantulon jälkeenkin.

Dylan

Katsastus on muuten edessä, kyseleen sieltä.
Ilmoitan sitten tänne miten kävi.

Kiitos

Dylan

Katsastuksessa eivät osaneet sanoa. Käskivät kysyä Nissanilta.
Pyyntö Nissan merkkiliikkeeseen, vastaus tuli parin tunnin päästä Nissan Nordic Europe maahantuojalta.
Autossa on EURO 3 kat, toidistuksen voi tilata heiltä postiennakolla, hinta 120 €.

Kiitos kaikille avusta.