Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

P10 Primera 1,6 (-96) mystinen starttiongelma

Aloittaja Simm, heinäkuu 28, 2012, 11:59:14

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Simm

Auto on toiminut teknisesti ongelmitta. Maanantaina reissussa, se ei startannut kääntäessäni avaimesta. Siis mitään ei tapahtunut, startti ei inahtanutkaan. Seuraavalla startilla käynnistyi normaalisti.

Seuraavana päivänä käynnistyi aamupäivän ihan OK. Iltapäivällä taas ei mitään, eikä tilanne korjaantunut uusinta yrityksillä.

Akussa jännitteet ok, ja lataisin täyteen. Akunnapojen kontakti ok. Käynnistyksenesto näyttää toimivan ok, ja se kai vaikuttaa sytkään/ polttoainepuoleen, ei starttiin??

Siis joko virtalukonpohja on rikki, Startissa on vikaa, tai kontakteissa on vikaa. Maadotin koneen starttipiuhoilla, ei vaikutusta. Maa siis on kunnossa. Startin sulake ok.

Nyt kun aloitin metsästämään vikaa, onko se virtalukonpohjassa, vai startissa, päätin kokeilla kerran käynnistyykö. Nyt lähtee käymään kuin palmun alta kerta kerran jälkeen. Vikaa siis on mahdoton jäljittää nyt.

Ja molemmilla avaimilla on kokeiltu, joten ei vikaa käynnistyksenesto/avain puolella, vaikka ei vaikuttane starttiin?

Onko vastaavia kokemuksia? Jos vika olisi esim. Startin hiilissä / solenoidissa, se olisi varmasti oireillut jo aikaisemmin? Samoin virtalukonpohja?

Olisiko joku maavika tms., sillä on poltellut koko auton omistamisajan laturin valoa heleästi välillä. On kuitenkin ladannut Ok ja ei ole ollut ongelmia 6kk/ 25 000 ajetun km aikana.

Jos jollain on kokemusta vastaavasta ja vika löytyi, olisin kiinnostunut vinkeistä. Nythän vikaa on mahdoton matsästää, kunnes se taas ilmestyy?

terrano30

tarkasta että startille tuleva virta johto kunnolla startissa kiinni. samanlaisia oireita oli terranossa ja startille tule sähkö johdon kiinnitys mutteri oli löystynyt

Cedricisti

#2
95% varmuudella hiilet loppu.

Kytke (turvamääräykset) omalla tyylillä merkkivalo sinne solenoidin herätekarvaan startin juureen, merkkivalo kabiniin ja kovaa käyttöä, tulet lopulta huomaamaan minne se sähkö jää.

Simm

Lainaa95% varmuudella hiilet loppu.

Kytke (turvamääräykset) omalla tyylillä merkkivalo sinne solenoidin herätekarvaan startin juureen, merkkivalo kabiniin ja kovaa käyttöä, tulet lopulta huomaamaan minne se sähkö jää.


Kiitos! Erään vanhan nissanistin arvio myös. Ne hiilet maksavat jotain 2,90. Onkos vinomainen homma irrottaa startti, siis koneen takana ja alla? Entä vaihtaa hiilet? UUsi stratti maksaa sen 77€ . 

Olen vaihdellut hiiliä jenkkilaturihin ja bendexijä jenkkistartteihin. Onkos siinä mitään shimmattavaa, siis hammastuskosketuksen säätämistä yms vaihettaessa, irrotettaessa? Siis shimmit paikoilleen/ hammaskosketuksen mittaaminen?  ::)  Siis kun otan startin gynegologin käsin?? irti?  :P

Simm

Lainaa95% varmuudella hiilet loppu.

Kytke (turvamääräykset) omalla tyylillä merkkivalo sinne solenoidin herätekarvaan startin juureen, merkkivalo kabiniin ja kovaa käyttöä, tulet lopulta huomaamaan minne se sähkö jää.


Suoritin eilen "vasarakorjauksen", kun sain vasaran ujutettua moottorin taa ja kohdennettua sen osumaan starttiin. Nyt taas on toiminut kuin kello. Eli joko virransyöttö on löysällä tai 95% todennäköisyydellä hiilet.

Syökö noista helposti kollektorin bashaksi? Siis valitsenko hiilet ja puuhastelun, vai suoraan uuden startin? ::)

OH2KV

Mä tein niin, että ostin uuden startin. Kun se tuli kaukaa, niin ehdin korjata vanhan ennen kuin uusi kotiutui. En vienyt sitten vanhaakaan pantin takaisin saamiseksi. Tähän saituuteen vaikuttaa tietysti sekin, että oli tasan viimeinen startti, eikä uusia ole tulossa.

Ajelen edelleen vanhalla startilla. Onpahan varalla sitten tuo uusi.
Datsuneita 1977-1979. Ja suomalaisia mopoja liikaa.