Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Kello ja soitin nollaantuu?

Aloittaja Proge, huhtikuu 19, 2012, 20:14:47

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Proge

Eli -95 1.6 slx Primerassa mittariston kello ja jälkeenpäin asennettu soitin nollaantuu kun auton sammuttaa. Missähän mahtaa tuo vika olla? Akku vaihdettu hiljattain, joten siitä ei PITÄISI olla kiinni.

E: Kirotushärö :D

NikoKela

Kun on jälkeen päin asennettu soitin niin veikkaisin että soittimen heräte ja virta johto väärinpäin. Toimii kyllä noinkin van ei pelaa muisti, ja jos kello saa virtasa sieltä ni ei sitte pelaa siinäkää muisti.
Ajoauto:
Volvo V40 vm.98

Ikuisuusprojekti:
Datsun 120AF2 F10 1.2 vm.79

Varaosa-autot:
Volvo S40
Volkswagen Golf mk3

Proge

#2
Nyt kun tarkastelin paremmin, niin soitin ja kello pysyvät kunnossa kun virrat katkaisee, ottaa avaimen pois, laittaa takasin ja käynnistää heti uudelleen. Eli vähän aikaa sinne virtaa tulee, vai pysyykö se jännite sen puoli minuuttia siellä?

Edit. Paljonko pitäs akulta tulla sit herätevirtaa? Ja se ilmeisesti pitäs tuohon ACC-piuhaan tulla? Jos kävis yleismittarin hakemassa ja tarkastas tuon akun kunnon vielä.

NikoKela

Kyllä se nuin voipi pelata että vähän aikaa pysyy muisti jos ne piuhat on väärin päin.

Herätevirta on sama kun virta, se 12 volttia. Yleismittarilla mittaat sieltä soittimen takaa ne piuhat että kumpaan tulee koko ajan 12 volttia ja kumpaan sitten kun laittaa virrat päälle. Se, mihin tulee koko ajan niin on se heräte. Yleensä soittimen takana on keltainen johto tuo heräte, ei muista tuota merkintää.

Jos sulla auto lähtee käyntiin ihan hyvin ni tuskin akussa mitää vikaa on.
Ajoauto:
Volvo V40 vm.98

Ikuisuusprojekti:
Datsun 120AF2 F10 1.2 vm.79

Varaosa-autot:
Volvo S40
Volkswagen Golf mk3

OH2KV

LainaaKyllä se nuin voipi pelata että vähän aikaa pysyy muisti jos ne piuhat on väärin päin.
---klip---
Se, mihin tulee koko ajan niin on se heräte. Yleensä soittimen takana on keltainen johto tuo heräte, ei muista tuota merkintää.


Jos sulla auto lähtee käyntiin ihan hyvin ni tuskin akussa mitää vikaa on.
Muisti on jatkuva jännite, heräte tulee ACC- asennossa (ACC= Accessories= lisälaiteet)

Jos soittimessa on johtimien merkinnät luettavissa niin B+ lukee yleisesti siinä johtimessa, jossa tulee aina olla jännite. Mulla sen johtimen väri on punainen, mihin pitää jännite tulle aina, jotta muistit säilyisivät.

Keltaiseen tulee virtalukon ACC- asennossa jännite normaalitapauksessa, paitsi mulla tulee aina siihenkin, kun haluan laittaa musaa taustalle, vaikkei olisi virta-avaintakaan hollilla.
Datsuneita 1977-1979. Ja suomalaisia mopoja liikaa.

NikoKela

Aivan näin, meni itellä sekasin nuo merkinnät. Eli ota mallia tuosta OH2KV:n selostuksesta :)
Ajoauto:
Volvo V40 vm.98

Ikuisuusprojekti:
Datsun 120AF2 F10 1.2 vm.79

Varaosa-autot:
Volvo S40
Volkswagen Golf mk3