Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Primera P11, kojelauta + muuta yleistä

Aloittaja NEeb0, maaliskuu 10, 2009, 22:29:06

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

NEeb0

Iltaa foorumille, tuli tuossa laitettua tommonen P11-120(?), ('98, 2.0 SLX A, STW) ja soitin pitäisi vaihtaa. Ilmeisesti tuota keskikonsolia pitäisi purkaa että saisi tuon soittimen ilman väkivaltaa irti. Pari ruuvia löysinkin siitä etupaneelin alareunasta, mutta arvelen kyllä että siellä jotain piiloruuvejakin on. Eli jos jollain on tietoa niin kovasti arvostaisin jos hieman asiaa valaisisi :).

Kovasti koitin etsi -toimintoa käyttää,  mutta omat hakutaidot eivät ole kovin kummoiset...
Kiitoksia jo kovasti näin etukäteen sille joka viitsisi hieman valaista tässä asiassa!

Uusi Nissanisti

#1
Meidän pimperasta (-98) lähti mitään purkamatta vanha pois ja uusi meni heleposti paikalleen ja johtoihinsa, mutta antenniadapteri piti hankkia!   :D
Yleensähän irtoavat (jos eivät ole "intekroituja") neljällä piikillä tai kahdella latalla?  :o
Tutkaile löytyykö 4 reikää tai 2 lovea soittimen reunoista/kulmista?
Sopivilla nauloilla/piikeillä/meisseleillä yleensä irtoaa jos ei ole "takamutteria" asennettu?  :P
Voi tosiaan "peitelevy peittää" joskus nuita "aukkoja" ja kaikki em. koskee vanhoja pirssejä!  ;)

NEeb0

Kiitos neuvoista, loppujen lopuks helppo homma oli, kojelaudan paneelihässäkkä irtosi kahdella ruuvilla ja itse soitin lähti lähes vetämällä, kiinnityskehikosta piti taittaa parit hakaset takasin ruotuun :).
Tosiaan antennijohdolle piti muunnospala ostaa, maksoi huimasti yhden euron :D. Uuden soittimen asennus olikin helppoa, edellinen soitin olikin jo ISO-liittimillä kiinni, joten uusi menikin sitten helposti :).

Nyt sitten huomasin että kaiuttimet ovat aikansa eläneet, eli niiden päivitys olisi seuraavana vuorossa, joten nyt kaivattaisiin infoa ovipaneelien ja a-pilareiden irroituksesta, piiloruuvit ja helpot paneelien irroitusvinkit olisivat kultaakin kalliimpia tässä vaiheessa.

Ilmeisesti alkuperäinen etuovien elementti on 5,25"? Takaovia en ole tutkiskellut ollenkaan, joten kaikki perustiedot takaovien kaiuttimista kiinnostaisi (koko, 1- vai 2-tie, erillissarja?), näkeehän ne kyllä sitten kun irrottaa, mutta silloin olisi jo hyvä olla uudet elementit odottamassa asennusta  8-).

Toki tietoa etsin kokoajan itsekin mutta jos jollain on ensikäden tietoa em. asioista niin olisin erittäin kiitollinen!

hiisipeikko

2 tie taikka 3 tie erillis sarjaa vaan nii rupee toimimaa!

take

REMOVAL [ch8212] Door trim
1 Remove pull handle.
2 Remove power window switch assembly and disconnect the connector (Power window models).
3 Remove window regulator handle (Manual window models).
4 Remove bolts, screws and clips securing door finisher.
5 Lift out door finisher.

Tämmöstä sanoo korjaamomanuska. Kuvissa ei kyllä näy takaovissa paikkaa kaiuttimille.

Jylppy

#5
Ainakin P11 Sportdeckissä on takakaiuttimet C-pilareissa, sedanissa ilmeisesti hattuhyllyllä.

Etuovissa oli muistaakseni vakiona 6,5" elementti. C-pilareissa on pienemmät ämyrit, pyöreät 4,5". jos en ihan väärin muista, niin taisivat olla ovaalit (mahdollisesti 4x6").

Etuovipahvien osaltahan tuossa tulikin jo ohjetta, A-pilarin verhous on kiinni metalliklipseillä, varovasti vetämällä irtoaa. Muistaakseni oviaukon verhoilunauha/tjsp piti irrottaa ensin siitä pilarin kohdalta.

Tää kannattaa lukaista läpi:

http://www.dnsf.org/forum/index.php?topic=1996.0
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

NEeb0

Kiitoksia linkeistä ja ohjeista, eiköhän se noilla lähde etenemään, nyt vain elementtiostoksille ;).

Tosiaan oli pieni yllätys kun aloin takaovista niitä kaiuttimia etsimään, vaan eihän niitä mistään sieltä löytynyt :D



Datsunisti82

Tällainen kysymys kojelaudasta;

Siinähän on vierekkäin hätävilkun ja takalasilämmittimen lisäksi kolmaskin painike jota ei voi painaa. Onko se vain peitelevynä siinä vai voiko sen ottaa käyttöön? Olisi tarkoitus kytkeä siihen lisävalojen kytkin..

Jylppy

#8
Pelkkä peitelevyhän tuo tais olla.
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

akkuhappo

takakaiuttimet on siellä takakontin katossa, ainakin itellä 98 farkussa.. ja originaalin näköiset kovasti =)