Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Kuin paljon jerkkua A15 moottorin kytkin sietää

Aloittaja urkuri, marraskuu 27, 2009, 19:11:54

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

urkuri

No siinäpä se.
Siis minkä verran heppoja ja vääntöä vakio kytkin kestää?
Kun eikös se oo nuissa A-sarjan moottoreissa 1200-1500 sama kytkin?
Olen laittamassa Finniin vapari voimakonetta ja ei viittis mennä perse edellä puuhun.. :-[

jip59

Eipä sitten tullut tuota testattua kun varmuuden vuoksi kytkintä heti vahvstettiin kisakäyttöä ajatellen. Ensiksi otettiin tonnisen vauhtipyörä (tai kevein joka löytyi). Ja siihen kevennystä niin paljon kun järkevästi sai. Siihen sitten mahdollisimman suuri asetelma oliko ollut L16-L18 moottorista. Kytkinlevyn rakentaminen alkoi siten että oli L-moottorin ja A-moottorin levyt samalta valmistajalta. Keskiön niitit irti ja A-moottorin keskiön vaihto isompaan levyyn. Kasaus vahvoilla pulteilla. Tosin asetelma oli niin iso että kun porasi asetelman pulteille reiät niin ne tulivat puoliksi starttikehään asti. Lopuksi tasapainoitus asiansa osaavassa firmassa kaikille pyöriville osille. Eikä sitten ollut ongelmia kytkimen kanssa kiihdytyskisoissa, rallisprintissä eikä rallihomissa monien vuosien aikana.
Velipoika taitaa muistaa noista hommista paremmin. On tällä palstalla paljon enemmän, siis ILVES-Joe tietää asiasta 
Exät: B10 -67, B10 -69, B110 -70, B110 -72, KLB110 -73, K11 -96, Nykyiset: K10 -89, K10 -87, K10 -93, K11 -97 "Ratamicra", N16 -03

DieselHomer

tiedoksi että saman poorin levyssä omaa E16 N13(190mm levy) ja T11 CA16   200mm levy.

helpompi sovittaa ku levy sopii suoraan..
asetelman vaan sovittaa.
F-20harraste,F-20/F-20 ....720,810,C31

urkuri

Lainaatiedoksi että saman poorin levyssä omaa E16 N13(190mm levy) ja T11 CA16   200mm levy.

helpompi sovittaa ku levy sopii suoraan..
asetelman vaan sovittaa.

Jahas, hyvä tietää, KIITOS!
Noin 165 heppaa kytkimen rasitteena.
Saa nähä miten voimansiirto muutenki kestää.. ;D

ILVES-Joe

Kiihdytys ajeluissa menneinä vuosina oli 200mm vakiolevy (vaikkapa turbo cherrystä tai noista DSLHomerin esimerkeistä) tehoa oli 150-155 heppaa ja kesti huoletta täyskaasulähdöt liimaradalla, samaten rallicrossi kisat slickseillä.

Heikoin lenkki voimansiirrossa oli vetarit joitka kiihdyttelyssä kannattaisi vaihtaa jotain 50-70 lähdön jälkeen, muissa lajeissa (sprint, ralli, cross) ei ollut ongelmaa kestävyydessä kun pitokaan ei ollut suuri.
Kardaanin niveliä meni jonkin verran, tasauspyörästö kestää ongelmitta  ainakin 200 heppaa kun vaan molemmat pyörät pyörii yhtä aikaa eli lukko pitää olla, vaikka hitsattu.

Jos on tosi kämmäri ja sudittelee vain yhtä pyörää niin perän saa rikki tonnisellakin koneella helposti.

Minulla oli sama kiihdytysauto joskus myös siviiliajossa ja silloin oli kerran kuukaudessa hajalla joku paikka, vaihteisto, kardaani, perä tai vetari.

Siviili/käyttöautoa ei kannattaisi viritellä, lelut erikseen niin silloin tulee paljon halvemmaksi ja helpommaksi...

Vaihteisto kannattaa laittaa B310 malleista, sellainen sieläkuorinen, "vahvikkeilla" olevaa löytyy myös A12 moottorisesta B310 joka on taasen sama vaihteisto kuin vanhemmissa ja se on heikko, kakkosvaihteen kanssa tulee ensimmäisenä ongelmat.
Bluebird 410 historic rata-auto, LB10, FG103. KPLE10, LE10 5kpl, K10, K11
http://www.koskenkorvankyla.fi/
http://www.ilvesjoki.fi/