Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

korotus kingcab 4x4

Aloittaja Finnmerchant, lokakuu 26, 2008, 13:51:43

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Finnmerchant

onko pakko tehdä ohjauskulmien säätö jos korotan etupuoli nissanissa?
Performance can be dangerous...drive KingCab

matti.l

riippuu vähän siitä mitä ollaan korottamassa.
jos pelkkää koria,niin silloinhan mikään ei muutu pyörän kulmissa.
mutta jos nostaa jousien kanssa,niin varmaan sitten joutuu,mutta en suosittele ,koska tuossahan ei ole jäykkää akselia edessä .
alkaa vaan murrosnivelet paukkumaan.
laurel c31 2.0/nissan vanette 2.3
/ sunny n13/bluebird t12
n14 sunny, jälkikasvun laurel c31 2,8 Turbodiesel.

Lerssinen

Jos kovin radikaalisti korottaa niin kyllä se kannattaa säätää..

jos nostaa alkuperäiseen korkeuteen 20vuoden aikana itsestään laskeutuneesta niin ei tartte  :D

Koria rungolta kun korottaa niin ei tartte mutta muistaakseni tuossa jos on D21 niin pitää rattiakselin kanssa kikkailla jos kovin mahdottomia nostaa..  :o
-Nissan KingCab 4x4 TD25 -91 "ajoauto"
-Nissan KingCab 4x4 RD28 -91 "offiauto"
-Nissan Primera -98 "urheiludieselpaku"
-Plymouth Valiant V200 1962 "kesäauto"

Finnmerchant

meinasin korottaa vääntösauvajousilla
Performance can be dangerous...drive KingCab

Patsy

Ootteko zoomailleet jousikorotussarjoja tyyliin 3" tuumaa ja silleen? Haaveena olis tilata jenkkilästä suspension lift kit kaikkine nippeleineen. Cros4wd:n kaverit sanoi että pelkillä vääntösauvoilla kiriminen pistää vain pystykulmat vänkkyrään jos isoja yrittää, alkaa rinkulat kulumaan. Nyt taalan kurssi on aika kova euroon nähden, mutta jospa se siitä taas helpottaa niin tilaamaan vaan suoraan...olisko kellään muulla intoa :P Menis muutama pinna tullia ja alvit, sikäläiset hinnat about 500-900 (iskareiden laatu vaikuttaa)+rahti Hesaan, taaloissa. Heitin kavereille sinne sähköpostia ja olisivat innolla myymässä!

Tare

Tuo kyllä ratkaisisi sen pulman ettei tarvitsisi erikseen etsiä mitä laittais rungon ja korin väliin, kun kaikki palikat ja nippelit tulisi samasta paikasta yhdellä kertaa. Tuota pitää harkita?  Vaan kaikkine kuluineen se tekisi n. 500-900€:a, kun osat olisivat kädessä. Eihän dollari vielä ole euroa kalliimpi. :-/
Huom. puh. 050-5943260 
"Hubbis KM910RG L26T"

zili

Alkuperäiseen kysymykseen, kyllä tarvii säätää.
Mitä tulee korotukseen, vuosi sitten kyselin, Calminin 3 tuumanen satsi olis cross4wd;n kautta tilattuna maksanu 1500€
Oli kyllä kaikki hilut ja mutterit mukana
www.calmini.com
KPLE-10-73,H-430-80, N14-94, R11-96,Cortina,New Yorkker,ym,ym

Patsy

Joo, Calminilla olis hyvän tuntuinen satsi mutta enää ei taida edes tuo 1500 egee riittää? Tuossa olis linkkiä joka löytyy amerikkalaiselta Nissan-omistajien sivustolta elikkäs http://www.4x4parts.com/catalog/, sieltä aikanaan kyselin juttuja. "Mike" pistää kyllä rojua tulemaan jos kerätään satsi ja rahnapotti, luottokortti lienee helpoin väylä? Onko kellä ennestään kokemusta? Toki erikseenkin voi kai hintaa sinne pistää ja kasa lähtee tulemaan kun kaikki on maksaneet. Rahdeissa säästää melko paljon kimpassa, esim. Kaksi puskuria 510,- ja kuusi puskuria noin tonnin.  Hinnat on dollarin kurssisuhteen verran halvempia meille mutta valtio tietysti ottaa omansa. Nissanporukan osoite on puolestaan http://www.noas4x4club.com ja siellä on monia muitakin mukavia linkkejä sikäläisiin Nissanmaasturien varustajiin. Moni härpäke käy tietysti Kingikseenkin, vilkaiskaa jos kiinnostaa.

Tassuni

Kannattaa suumailla tuolta: http://www.cros4wd.com/verkkokauppa/index.php?cPath=101_102_105

Löytyy jonkun verran palikkata, hinnat nyt on vähä mitä on muttah... Rahalla saa ja hevosella pääsee  ;D


Patsy

#10
Joku offipalstalla arvaili että nuo jenkkihinnat olis ilman jotain (sikäläisiä?) veroja jotka sitten lätkäistään päälle ennen kuin tavara lähtee?? Hihkaiskaa joku joka on tuonut kampetta. Eikö se täällä oo niin päin että ei-eu alueelle viedessä päinvastoin alvit vähennellään poikkeen tax-freeksi eikä enää mitään lisäillä? :-? Hinnat taitaa alkaa hieman nouseen ja taalakin on vahvistunut, Obamastako johtuen mutta vieläkin saattas olla kannattavaa tuoda rojua. Pathfinder-myynti-ilmoja jenkeistä selaillessa muuten törmäsin sellaiseenkin 93 tai 94 malliseen vekottimeen jossa oli jäykkä etuakseli kierrejousilla ja takana lehtijousitus, rakenneltuko??

Finnmerchant

#11
kattelin tosta 4x4partsista korotussarja autolle se olis 1309€ pakettina. Korinkorotus sekä jouset. Calminin ois 700€
Performance can be dangerous...drive KingCab