Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Airbag Ohjainyksikkö Primera P12

Aloittaja Jetstar, toukokuu 09, 2022, 18:33:33

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jetstar

Aiheesta varmaankin paljon jo varmaan paljonkin kirjoiteltu, mutta kysytäänpä uudelleen. Potilas Primera P12 farmari vm-2006. Airbag valo vilkutellut silloin tällöin, välillä pari päivää pimeänä pysyen, ja taas ilmaantuen vilkkumaan. Avainkuittaus on toiminut tähän asti muutaman yrityksen jälkeen hyvin ja valon kuitannut, mutta ei toimi enää.

Kävin tänään Motomaatin järjestelmätestissä, antoi seuraavanlaisen ilmoituksen Turvatyynyjen valvontamoduuli, kuten kuvassa tarkemmin selitettynä.

Tarkoittanee siis Airbagin ohjainyksikön vikaa, joka täytynee vaihtaa?

Kenelläkään asiasta kokemusta millainen projekti kyseessä, tuossa vaihdekepin edessähän purkki lienee, onkohan itse vaihdettavissa vai tarvinneeko korjaamoa ja  testereitä?

Saaneeko osaa enää uutena mistään vaiko täytyykö etsiä romuttamojen tarjonnasta, osanumero lienee bosch 0 285 001 420



Primera WP12 2005

Jylppy

Ota autosta vielä vikakoodit ulos, liitteenä ohje. Kohdassa 7. airbagin valo alkaa vilkuttamaan, vilkutuksista tietää missä vika on. Ensin valo palaa 7s pätkän, sen jälkeen sarja lyhyempiä vilkutuksia, 1x 3s tai 2x1.5s ja 1-8x 0.5s.

Jos saat vilkuttelemaan, niin katotaan lisää.

Jos sieltä tulee seuraavanlainen sarja:

7s päällä
2s pois päältä
3s päällä
2s pois päältä
7x 0.5s välähdys

(tämän jälkeen koodi alkaa tuosta 3s päälläolosta uudelleen)

Niin siellä on tosiaan Diagnosis sensor unitissa tai sen johdotuksissa jotain vikaa. Nopeesti katottuna sijaitsee etupenkkien välissä, suurinpiirtein siinä kyynärnojan/lokeron kohdalla.

L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Jetstar

Kiitos asiallisesta vastauksesta. Menin tuossa äsken autolle tuon antamasi ohjeen kanssa, ja ajattelin ensin kokeilla avaimella kuittausta, tällä ohjeella:

Virta päälle-> Valo sammuu, virta pois ja avain pois virtalukosta, odota yli 5 sek. ja tee tämä kolme kertaa.

Sen jälkeen alkoi tuo hidas vilkkuminen eli kaiketi diagnostiikkatila, annoin hetken vilkkua, virta pois ja avain pois.

Avain uudelleen virtalukkoon ja virta päälle, odotin valon sammumisen ja virta pois ja avain pois.

Hetki ja auto käyntiin, valo kuittaantui.

Useamman kerran kun tuota on nyt yli puolen vuoden ajan joutunut kuittaamaan, olen huomannut että kun vilkkuminen alkaa, ei hetimiten tai samana päivänä kuittaannu vaan 1-2 vrk jälkeen on saanut avaimella valon kuitattua.

Ensimmäisen kerran kun valo alkoi vilkkumaan, viime elokuussa oli yön satanut melko rankasti, ja nytkin yleensä kostean ilman tai sateen jälkeen valo on alkanut vilkkumaan.

Voisiko kenties jostakin päästä kosteutta jonnekin liittimeen, joka vian voisi aiheuttaa, talven jälkeen huomasin tuossa farmarimallin tavaratilan reunoissahan on molemmin puolin kannen alla tavaralokerot, ja kuljettajan puoleinen lokero oli kostea ja melkein märkä, eli sinne on jostakin päässyt vettä talven aikana, vesihän löytää reittinsä mitä ihmeellisimpiä teitä eteenpäin.

Nyt lokero kuivattu ja on pysynyt kuivana, esim. pesussa tuonne ei vettä kuitenkaan pääse, koska pysyy kuivana.

Mutta josko ja oletettavasti taas vilkkuminen alkaa niin toimin ohjeesi mukaan ja ilmoittelen, niin tarkistellaan asiaa lisää, ja varmaankaan ei jälleen kauan mene kun tuo vilkutus alkaa...
Primera WP12 2005

Volvomania

Omastani puhdistin keltaiset  liittimet penkin alla. e auttoi. Ihan vaan contact spraytä liittimiin.
Valo vilkkui useampana vuotena, mutta sen jälkeen on toiminut.
Mulla ilmoitti viaksi oik. Turvatyyny, ei mitään moduulista. Voi silti kait olla huono kosketus, kun nää on kait olleet aika kosketusherkkiä.
Nissan King Cab 4x4, Datsun 240Z. Nissan Primera 1.8. Nissan Ariya Advance.

Jetstar

Lainaus käyttäjältä: Volvomania - toukokuu 10, 2022, 16:04:03
Omastani puhdistin keltaiset  liittimet penkin alla. e auttoi. Ihan vaan contact spraytä liittimiin.
Valo vilkkui useampana vuotena, mutta sen jälkeen on toiminut.
Mulla ilmoitti viaksi oik. Turvatyyny, ei mitään moduulista. Voi silti kait olla huono kosketus, kun nää on kait olleet aika kosketusherkkiä.


Tuota Contact Sprayta voisi toki kokeilla, irroititko penkit operaation ajaksi? Olen toki tuonne penkkien alle kurkkinut ja siellä takaosassahan keltaiset liittimet näkyvät, hieman ahdas paikka ainakin etupuolelta istuinta, takana näyttää olevan penkin alle menevä jonkinlainen suojakangas, sen saanee kuitenkin irti, ehkä takapuolelta helpompi operoida. Lienevätkö miten tiukassa kiinni liitimet toisissaan yleensä?
Primera WP12 2005

Volvomania

#5
En irrotellut mitään. Sprayasin vaan suoraan niihin liittimiin ja se riitti. Saatoin vähän availla ja heilutella niitä. Kyllä sinne sai kädet ängettyä. Voiskohan sen moduulinkin liittimet suihkuttaa siinä samalla.
Auto on ollut perheellä uudesta ja siirtyi meille viitisen vuotta sitten. Airbagin valo temppuili jo silloin. Yksi katsastus mies kertoi, mitkä ne liittimet on ja contact spray poisti lopulta vian.
Nissan King Cab 4x4, Datsun 240Z. Nissan Primera 1.8. Nissan Ariya Advance.

Volvomania

Vielä sellainen asia, että airbagin valo syttyi jo siitä, että kuski vaihtui ja penkkiä piti siirtää. Alunperin vikakoodi koski oik. Airbagiä, mutta vasemmankin penkin siirtäminen  sytytti vikavalon.
En muista enää, mutta oliko siten, että airbag valo sammuu lopulta itsekseen, kun vika poistuu?.
Nissan King Cab 4x4, Datsun 240Z. Nissan Primera 1.8. Nissan Ariya Advance.

Jetstar

Kiitos jälleen asiallisista vastauksista, kokeilen tuota contact sprayta liittimiin, saattaahan tuo penkkien siirto toki vaikuttaa, auto oli pajalla tuossa viime viikolla ja mekaanikko oli istuinta siirtänyt eteenpäin, ja valo syttyi, tarkkailen tilannetta.
Primera WP12 2005

mies51

Sama riesa Almera N16:ssa. Autokeskus juotti sivuturvatyynyjen liittimet. Vika kuitenkin jatkuu kosteilla keleillä tai tulee, kun äkkiä siirtää penkkiä. Kaikki liitokset pitäis olla juotoksilla eikä liittimillä. Kyllä V....taa.

Volvomania

En tiedä sen tarkemmin, miksi meidän autossa airbagin valo ei ole pariin vuoteen häiriköinyt, mutta contact spray siihen auttoi. Aina kuitenkin jännittää, kun penkkiä pitää siirtää.
Mulla oli 2007 mallinen Korean Chevrolet ja siinä oli samaa vikaa kuskin penkissä. Tosin, siinä nyt vikoja riitti muutenkin ihan omiksi tarpeiksi. On tämä vanha Primera siihen verrattuna ollut ihan soiva peli.
Nissan King Cab 4x4, Datsun 240Z. Nissan Primera 1.8. Nissan Ariya Advance.

shamrock

Jäin tuosta koodista ylipäänsä miettimään, että mikä on tuon Motonetin lukijan taso ja miten syvälle systeemiin se ylipäänsä pääsee. Voihan se olla, että se ei tuosta turvatyynyjen boksista sen enempää saa selville kuin että siellä järjestelmässä ylipäänsä joku vika on päällä, muttei osaa sitä tarkentaa.

Peta

Tuossa omassa p12 syttyi kans vasta tuo airbakin valo liittimet auki ja takaisin, ja kuittaus vielä pysynyt pois. Voisko olla jos penkin liitimet ei olis syynä, vaan ratin takana olevat liukupinnat likaiset ja ei sais sieltä kosketusta kunnolla.

Jetstar

Valo pysyi kuittaamalla pois, melkein pari viikkoa. Eilen taas yhtäkkiä alkoi vilkuttamaan, sain kuitattua avaimella pois, kun villkui aikansa niin meni diagnostiikkatilaan hitaasti vilkkuen ja kuittaantui pois., kunnes taas tänään kesken ajon alkoi vilkuttamaan eikä suostunut kuittaantumaan.

Eli kun yritin avaimella kuitata, välillä vilkkuu 7-8 kertaa todella nopeaan tahtiin, välillä kuittauksen jälkeen 1 pitkä hidas ja perässä 2 nopeaa välähdystä.

Osaisitko Jylppy kertoa tuosta enemmän, missäpäin mahdollinen vika voisi olla?

Ajatuksena vielä tuli mieleeni, en tiedä miten vanha autossa oleva akku on, vaikkakin hyvin sen avulla käynnistynyt, voisiko kenties alhainen akkujännite aiheuttaa tuota ongelmaa?

Akun toki saisi mitattua.


Primera WP12 2005

Jylppy

jos sekvenssi on:

1x 7s välähdys
2x 1,5s välähdys
?x 0.5s välähdys

2s tauko

2x 1,5s välähdys
?x 0.5s välähdys

2s tauko

jne


Jos ?-kohdalla on 5 välähdystä, niin sitten vika on oikean puolen "verho"-sivubagissa, joka menee ovien yläpuolella kattoverhoilun alla
Jos taas ?-kohdssa on 6 välähdystä, niin vika on vasemman puolen "verho"-sivubagissa.

Bagien liittimet ovat farkussa muistaakseni auton takaosassa, siellä C-ja D-pilareiden välimaastossa.
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Jetstar

Kiitos vastauksesta. Otin tuosta vilkutuksesta videota, jota en saa tänne liitettyä, mutta siitä välähdyksiä laskemalla näyttää  2x kertaa 0.5 sek välähdys ja tauko jälleen 2x 0.5 sek välähdystä, eli minnehän liittimeen silloin tuo häiriö kohdistuisi?
Primera WP12 2005

Jylppy

Ohessa FSM:stä löytyvät SRS-vikakoodit P12-primeraan.
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Volvomania

#16
Jotenkin tuntuu siltä, että näissä Nissanin Air bag systeemissä on ilmeinen laatuongelma. Saattaa olla, että vikana on useimmin ne penkin alla olevat kepulit liittimet, jotka sytyttää valon. Niitähän on juotettu kin merkkikorjaamoissa, joten Nissan on tietoinen ongelmasta.
Ajattelin vaan, että onkohan montakin Nissania, joissa Air Bagin valon vilkkuminen johtuisi lopulta muusta, kuin penkkien liittimistä ja penkkien siirtelystä?. Meidän Primerasta loppui vuosien vilkkuminen lopulta contact spray avulla. Jospa se vika on kuitenkin edelleen siellä penkin alla. Sanoo avain diagnostiikka mitä tahansa?.
Paitsi, jos sitä Air bag systeemiä on ronkittu, esim. Kolarin takia, tai syystä mistä tahansa. Jos ei ole, niin ihmettelisi sinne penkkien alle. Ehkä ne liittimet on vaan niin herkkiä. Mulla se ärsyttävä vika oli siellä.
Nissan King Cab 4x4, Datsun 240Z. Nissan Primera 1.8. Nissan Ariya Advance.