Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Kaksi outoa käyntivikaa n13 sunnyssa

Aloittaja multsi, syyskuu 10, 2021, 07:40:26

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

multsi

Olen ottamassa liikenteeseen muutaman vuoden jälkeen -86 mallista N13 sunnya. Autossa on kaksi käyntivikaa, joita olen koittanut keksiä huonoin tuloksin,

-Kylmänä todella veemäinen käynnistää. Syy on se, että ryyppyläppä ei mene kiinni kunnolla. Kun kaasun painaa pohjaan, niin ryyppyläppä sulkeutuu vain puoliksi, mikä ei tunnu riittävän käynnistämiseen. Kun putsarin kannen ottaa irti ja painaa ryyppyläpän sormilla kiiinni, niin sitten lähtee heti. Ilo on tosin lyhytaikainen, sillä ryyppy tuntuu menevän pois päältä aivan liian aikaisin ja joutuu pitämään runsaalla kaasulla käynnissä kunnes on alkanut lämmitä.

Mietin, että voisiko vika olla kaasuvaijerin säädössä, mutta aivan sama homma on jos "painaa" kaasun pohjaan käsinkin kaasuttimesta. Miten ryyppyläpän voisi saada sulkeutumaan ja toimimaan oikein? Vai pitääkö tuohon alkaa rakentamaan jotain ryyppyvaijeria

- Toinen vika on kummallinen satunnainen käyntivika. Alle tuhannen kierroksen auto välillä, ei kuitenkaan aina, pätkii selkeästi. Mitä alemmas kierrokset menevät, niin sitä pahemmin pätkäisee ja saattaa sammua. Auto on automaatti ja  jos vaihde on N:lla tai P:lla, niin pysyy vielä käynnissä, , kun kierrokset ovat noin 800-1000, vaikka välillä pätkiikin, mutta jos laittaa vaihteen päälle, niin sammuu usein heti, kun kierrokset vielä laskevat 600-700 kierrokseen. Tätätäkin pätkimistä esiintyy satunnaisesti. Päälle tuhannen kierroksen toimii normaalisti.

Tästä olen aika varma, että tämä on sähkövika, eli kipinä ikään kuin katoaa tai jos modernimmassa autossa olisi vaikka yksi puola pimeänä. Olen vaihtanut pyörijän, jakajan kannen ja tulpat, johdot ja en oikein itse keksi, että mikä muu tässä sähköjä ohjaa? Voinhan toki summamutikassa vaihtaa puolankin, mutta en oikein arvailun tielle haluaisi lähteä enää.

Auto on ajettu vain 60tkm ja se on seissyt lämpimässä tallissa  20v, ja harmittaa kun muuten niin siistin ja virheettömän auton käyttämisen estävät nämä kaksi vikaa, enkä itse oikein keksi enää mitään mitä tehdä. Olisiko täällä jollain ollut samoja vikoja tai antaa vinkkejä? Auto on siis 1.6 8-venttiilinen  automaatti.

matti.l

Jos auto seissyt useita vuosia.niin osa vioista varmaan seisotuksesta johtuvaa.
Normi huolto.tulpat , johdot ym.
Suodattimet ja uudet pensat+jotain putsausainetta tankkiin.
Ja ajoa.
Hyvä vois olla puhdistaa koko kaasari mahdollisten hartsijäämien jäljiltä.
laurel c31 2.0/nissan vanette 2.3
/ sunny n13/bluebird t12
n14 sunny, jälkikasvun laurel c31 2,8 Turbodiesel.

chery

Kannattaa myös tarkistaa alipaineletkut. Nekin tuppaavat hapertumaan ajansaatossa. Kannattaisi harkita myös museokatsastusta ;) Kun on noin vähän ajettukkin.
Nissan Cherry 1.5 N12 5D -86
Nissan Almera 1.4 N15 -98
Nissan Maxima 2.0 aut. A32 -97
Nissan Maxima 3.0 aut. A33 -04

mertsi1

Kaasari irti, osiks ja ultraäänipesu. Jos ei auta, ni kattella siihen toinen kaasari, jos jostain sattuis löytymään joku vähemmän horo.

matti.l

Lainaus käyttäjältä: mertsi1 - syyskuu 11, 2021, 00:17:15
Kaasari irti, osiks ja ultraäänipesu. Jos ei auta, ni kattella siihen toinen kaasari, jos jostain sattuis löytymään joku vähemmän horo.
No jos autolla ajettu 60 tuhatta,niin tokkopa kaasari ihan horo on.
laurel c31 2.0/nissan vanette 2.3
/ sunny n13/bluebird t12
n14 sunny, jälkikasvun laurel c31 2,8 Turbodiesel.

mies51

Pitäis varmaan ottaa se ryypyn kello aukiv ja katsoa, onko jousi tai lämmitysvastus rikki.
Toki nuo seisoneen auton huoltamiset, letkut ym. myös  kannattaa.

Desperate child

Jep ryypyn kaikkien mekanismien tarkistus ja että on oikeassa säädössä. Voisi olla niinkin yksinkertainen vika että ryypyn kotelo on säädetty liian laihalle, silloin ei  ryyppy sulkeudu kunnolla ja lähtee liian nopeasti pois päältä. Tietty seisonnassa noikin jouset ja vivustot voi jumiutua ja vika johtua vain siitä
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

multsi

#7
Kiitos vastanneille.

Ryyppyvikaan tuntui tosiaan auttavan, että käänsi sitä mustaa "mötikkää". Ennen se oli käännetty melko oikealle, ja nyt käänsin sen melko vasempaan laitaan. Meni ehkä liikaakin, mutta nyt ryyppy kyllä menee päälle ja pysyy päällä ja näyttäisi menevän hiljalleen poiskin sitä mukaa kun kone lämpiää tai polkaisee kaasua. Jännä, että samalla myös käynti lämpimänä parani jostain syystä, vaikka ryyppy onkin pois päältä. Ennen säätöä tuntui käyvän melko laihalla tai "ontuen", mutta nyt käynti yleisesti parani  samalla.

Sähköviaksi epäilemääni pätkimistä esiintyy vieläkin satunnaisesti kylmänä, mutta ehkäpä se paranee kovan ajon myötä. LÄmpimänä ei eilen tuntunut pätkivän.

Jatketaas Nissanin huolto-ohjeiden huolto-ohjeiden kysymistä; seuraavaksi ajattelin vaihtaa laatikkoon öljyt ja tehdä sen huuhtomalla, koska vanha öljy on melko ruskeata ja haluaisin saada pois niin paljon kuin mahdollista. Laatikon toiminnassa ei ole siis mitään vikaa, mutta onhan nuo syytä vaihtaa. MItes tällainen huuhtelu käytännössä tehdään, että kumpi niistä syyläriin menevistä letkuista on tulo- ja kumpi paluuletku? Ylempi vai alempi? Sama kiertohan varmaan kaikissa Nissaneissa on.

laatikkoöljyä näyttää hieman vuotavan kummastakin liitoksesta jotka menevät syyläriin, olettaisin että siinä on O-renkaat jotka varmaan aiheuttavat tuon. Toivottavasti jostain löytää ne, koska kun ohimennen kysyin Nissanilta saako tällaiseen heiltä mitään osaa, niin vastaus oli, että ei saa. :-\

Museokilpiin menisi varmaan muuten, mutta oikeassa etulokarissa on vanha kuhmu, joka voi estää sen. Tarkkailun alla on kyllä jos eteen tulee virheetön oikean värinen lokari tai sitten jos saa mielenkiinnon irroittaa oikoa ja maalauttaa tuon, mutta halvemmaksi varmaan tulee vaihtolokari.

Jakopää

Lainaus käyttäjältä: chery - syyskuu 10, 2021, 12:04:18
Kannattaa myös tarkistaa alipaineletkut. Nekin tuppaavat hapertumaan ajansaatossa. Kannattaisi harkita myös museokatsastusta ;) Kun on noin vähän ajettukkin.

Kannattaa myös harkita talvella ajamista, jos on pelleiltään hyvässä kunnossa. Maantiesuola ei tehne hyvää.


multsi

Lainaus käyttäjältä: Jakopää - syyskuu 17, 2021, 07:31:25
Lainaus käyttäjältä: chery - syyskuu 10, 2021, 12:04:18
Kannattaa myös tarkistaa alipaineletkut. Nekin tuppaavat hapertumaan ajansaatossa. Kannattaisi harkita myös museokatsastusta ;) Kun on noin vähän ajettukkin.

Kannattaa myös harkita talvella ajamista, jos on pelleiltään hyvässä kunnossa. Maantiesuola ei tehne hyvää.

Ei tämä talviajoa tule ainakaan minun käytössä näkemään ikinä. :)

mies51

Eikö autorarvikeliikkeistä saa O-renkaita, kun ottaa vanhan malliksi tai tietää mitat,

cedricfan

Tuskinpa siellä O-renkaita on, vaan juntturit. Jotain hyvää tiivisteliimaa kuten Hylomar, mutta vain nirkoiselti.

Ja ihan loogisesti se paluu laatikkoon on jäähdyttimen kylmästä päästä. Eli se lähtö, joka on lähempänä alavesiletkua.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

multsi

Kiitos vastauksista. En ole vielä lähtenyt aukomaan liittimiä ja voi olla, että homma jääkin keväälle.

Tuossa siis laatikosta tulee kaksi letkua syyläriin. Syylärissä on molempia letkuja varten n.20mm lenkkiavaimella avattava tulppaliitos, johon öljyletku kiinnittyy klemmarilla. Näyttäisi vuotavan sieltä tulppaliitoksen ja syylärin välistä ja sitä en tosiaan tiedä mitä sieltä löytyy kun liitokset ruuvaa auki. Eli onko O-renkaat vai jotain muuta.

[email protected]

Itsellä meni Hall-anturi.

Uuden jälkeen auto on alkanut sammuilla ajossa aika ajoin.

Lähte kyllä n. 10 min seisottuaan uudelleen käyntiin.

Myös tyhjäkäynti huono.

Oma veikkaus, että uusittu Hall-anturi ei ole alkuperäistä vastaava vaikka käykin.

MUTA - en löydä mistään maailmasta uuta Hall-anturia tai edes koko virranjakajaa.

Mistä etsiä ?

Amazon, Ebay yms kokeiltu.

chery

Kannattaa katsoa varaosanumerolla löytyykö Amayamasta.

www.amayama.com
Nissan Cherry 1.5 N12 5D -86
Nissan Almera 1.4 N15 -98
Nissan Maxima 2.0 aut. A32 -97
Nissan Maxima 3.0 aut. A33 -04