Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Almera Tino 2003 keskuslukitus probleema?

Aloittaja Reniki, joulukuu 26, 2019, 20:04:50

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Reniki

Jouduin tänään ottamaan akun kengän hetkeksi irti ja tämän jälkeen autoon ilmestyi ominaisuus joka sulkee ehkä parin minuutin päästä auton ovet itsestään, vaikka olisin ne juuri aikaisemmin avannut. Miten saan tälläisen "auto lock" asetuksen pois päältä vai onko kyseessä vika?  :o Kiitos paljon...   :)

shamrock

Eikös useimmissa autoissa tämä ole ihan ominaisuutena, ainakin jos avaat kaukosäädöllä etkä avaa mitään ovia tässä välissä. Jos sen sijaan lukittuu itsestään vaikka ovia olisi auottu, sitten kuulostaa jo vialta.

shamrock

Tällaista löytyi ihan pikaisella googlauksella. Lopusta löytyy se vastaus, toimintoa voi muuttaa Consult-II:lla.

AUTO DOOR LOCK OPERATION

Auto lock function signal is sent for operation when any of the following signals are not sent within 5 minutes after the unlock signal is sent from the multi-remote controller:
- when door switch is turned ON for open
- when the ignition switch is turned ON
- when the lock signal is sent from the multi-remote controller
- when ignition switch is inserted in ignition key cylinder

Auto door lock mode can be changed to "AUTO RE-LOCK" by CONSULT-II (EL-271)

Vaari 68

Tuohan on ihan vakiosysteemi, että menee lukkoon jos ei ovia avaa.Sitten on jotain vikaa jos lukittuu vaikka avain on virtalukossa, ei ainakaan ole syytä kokeilla jos ei ole varaavainta.Ja jos kokeilee on syytä jättää ikkuna auki.

Reniki

Ei ilmeisesti liittynytkään mitenkään akkuepisodiin vaan kuskin puolen ovikytkin näyttäisi olevan rikki ja auto ei tunnistanut ovea avatuksi vaan lukitsi ovet 2 minuuttia siitä kun ne oli avattu kaukosäätimellä(ellen ehtinyt laittaa virtoja päälle avaimella). Ovet eivät lukittuneet jos sen sijaan avasin pelkääjän oven ja jäin odottamaan. Tarkemmin tutkiessa kuskin ovikytkimen suoja olikin ihan silmin nähden vinksallaan ja näin kytkin ei päässyt toimimaan oikein.  ::) Kiitos kaikille avusta.  8)

Vaari 68

Ole nyt sitten huolellinen avainten kanssa kunnes saat kytkimen kuntoon. eli älä jätä niitä autoon sisälle.

mies51

Almera N16 2003:ssa en ole havainnut ominaisuutta, että lukitsisi itsestään. Almerassa lukitusnappi on kumityynyn alla, joten pitää painaa syvälle, jotta lukitsee.
Auris 1.2T 2015:ssä kyllä lukitsee itsestään, joten on syytä olla avaimet taskussa. Auriksessa syy voi olla, että taskussa on autonavaimet ja kourallinen muita avaimia, jotka painavat lukitusnappia.