Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Cherryn etupyörien laakereiden vaihto?

Aloittaja en1toku, maaliskuu 18, 2017, 20:36:28

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

en1toku

Vaihdoin yllättävän onnistuneesti murrokset Cherryyn ja ahneuksissani päätin vaihtaa samalla laakerit... No vanhathan lähti suosiolla irti, etenkin toinen mikä oli jo melko väljä.

Nyt kun olisi aika "pakkaamisen" aika, alkaa mennä sormi suuhun! Onnistuuko muutoin, kuin prässillä? Laakerit menivät kyllä pesäänsä helposti, mutta sitä "jarrulevy-telinettä" tai mikä se oikealta nimeltään onkaan, on erittäin hankala painaa sisään laakeripesään... Teinkö väärinpäin, olisiko laakerit ensin pitänyt kiinnittää siihen "jarrulevytelineeseen?

Edellinen laakereiden vaihtaja (saattaa toki olla tehtaankin laakerit) oli asentanut stefat minun kokemukseni mukaan väärinpäin! Eikös yleensä se vieteripuoli stefasta tule laakeria vasten? Nyt kun otin laakereita irti huomasin niiden olevan vieteripuoli ulospäin, kuuluuko tosiaan olla näin?

Desperate child

Muistelisin että ne stefat on vieterit laakerista ulospäin, mutta en kyllä 100% varma ole. Koitin vähän luntata kirjasesta mutta ei keskittymiskyky riittänyt tuon eikä tämän varmistamiseen. Joka tapauksessa mitä ymmärsin niin laakerin  molemmat ulkokehät pitäis olla olkakappaleessa laakeripesässä omilla puolillaan, sisäpuolen sisäkehä ja stefa myös paikallaan olkakappaleessa ja ulkopuolen sisäkehä ja rasvatiiviste navassa (eli jarrulevytelineessä :) ) ja sitten vetonivelellä ja nivelen mutterilla puristetaan paketti (jarrulevyineen) kasaan. Ja siellä pitäis sitten olla se välirinkulakin ulkopuolen ja sisäpuolen laakerin välissä oikeaa paksuutta, ettei mene liian tiukalle tai jää liian väljäksi. Tosiaan ei ole nyt ihan varmaa tietoa, ite oon joskus 6 vuotta sitten vaihtanu jarrulevyt cherryyn ja se kyllä onnistu silloin ilman prässiä, ei vaan enää mitään muistikuvaa mistään, paitsi että sen navan joutui lyömään ulomman sisäkehän kanssa ulos.
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

en1toku

OK! Mikä lienee syy stefojen asennustapaan  :o Vetoniveltä vasten puristaminen ei oikein onnistu, koska napaa ei saa kireän sovitteen vuoksi milliäkään laakeripesän sisään. Pitäisi ensin saada ainakin pari senttiä napaa ujutettua sisempään, että tuo onnistuisi...

Pitänee jättää homma vielä levälleen ja hakeutua prässin ääreen, se kun on käytettävissä vasta parin viikon kuluttua... ::)

zedric

laitat siihen napaan kylymäspreitä ja ruuvaa samalla vaikka kierretangolla sen laakeriin paikalleen..ts navasta läpi laakeria vasten..ei tommonen pikkulaakeri hirveitä voimia tarvi..
C23M-C32-P11-WP11-C110-Y30-C120-B210-430-E10-S130x3-B10, ferguson tef20,ted20 x3,david brown 880 LD28,bedford tk "330",Bedford tl1260x2 ,matkaaja 9004

en1toku

OK! Koklataan antaa kylmää, ei tosin ole spräytä nyt saatavilla, mutta jemmaan navan yön yli pakastimeen rouvan yllätykseksi  8)

Desperate child

Heh tuossa service manualissa tuo on tosiaan kuvailtu "laita vetoakseli olkakappaleeseen, aseta vetoakselin spoorit kohdalleen navan kanssa ja 1. kiinnitä vetoakseli ruuvipenkkiin ja asenna olkakappale, laakerit, välirengas ja napamutteri 2. kiristä napamutteri. Muistelin että nuissa on aika pitkä se vetoakselin kierre, että sen olis sillä saanut, mutta voi olla että itekin silloin laitoin sen jollain muulla tavalla nippuun.

Sit kun saa sen laakerin vielä lämmitettyä mihin se napa ahistaa niin saa taas jonkun sadasosamillin lisää tilaa, mutta järjen kanssa ja EI avoliekillä. Yleisesti joku 100 - 120 astetta on maksimi mihin laakeria lämmitetään, stefa ei välttämättä kestä sitäkään (?) Ainakaan ei kannata kylmään talliin sitä laakeria jättää, mitä enemmän lämpöeroa sen helpommin menee :)

Olikos noissa stefoissa yleisesti semmoinen että vieteri ulospäin se päästää ylimääräisen rasvan tulemaan ulos stefan välistä, näin muistelisin...
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

en1toku

No joku logiikka siinä stefan asennuksessa täytyy olla. Laakeripesä lämpenee ajaessa, tuottanee lievän ylipaineen laakeripesään, jos stefa "oikein päin", ei paine pääse ulos?!? Täytyy kääntää ne siis samoin päin kuin purkaessa, itse olin jo varma että ne on joku hätäisesti pakannut väärin  :-[

Otetaan kuumailmapuhallin esille ja napa pakkaseen, jos ei sillä onnistu, niin sitten parin viikon päästä prässin kautta ja valmis!

en1toku

Jees! Napa kylmään ja pesä lämpimäksi  :-*  Navan sai siten huulille laakeripesään ja vetarin mutterin kierteelle, sitten vaan mutterin avulla kampeamaan kiinni!