Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

P12 kynnyskotelon suojat

Aloittaja primu_patu, lokakuu 07, 2016, 09:48:56

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

primu_patu

Onko tosiaan niin, että P12 on tehty hieno systeemi kynnyskoteloihin eli laitettu ulommaiseksi muovista tehdyt kynnykset.

Mutta sitten jostakin ihmeellisestä syystä, on jätetty siitä etuosasta ne muoviset kynnyskotelot auki noin 20 cm matkalta. Minkä ihmeen takia? Kuuluisiko tässä olla jotkin suojat?

Jos tarkoitus on se, että kotelo pääsisi hengittämään on menty kyllä metsään.

Nyt ainakin kynnyskotelot ovat ihan täys hiekkaa ja kiviä ja kun ne siellä märkänä muhivat niin varmasti saa ruostetta aikaan. Talvella ne on jäätä ja sohjoa täys. Ne on vielä rakennettu niin, että ne on pakko melkein irroittaa jotta ne saa tyhjäksi kaikesta moskasta.

Itse meinasin väkästellä siihen sellaiset suojat, että sinne ei hiekka ja kivet pääse tai ainakin vähän vähemmän kuin nyt.
primu_patu

Whee

#1
-

Desperate child

Tarkotatko niitä nostokohtia, siltä kohtaahan ne ainakin on auki ja varmaan just siitä syystä että saa nosturin tassun sinne helmapokkaukseen?? Hyvin ne juu tuntuu sinne kaikkea ylimääräistä keräävän  >:(
Nissan Cherry 1,5 Turbo '84
Nissan Laurel 2,0SGL ´86
Nissan Sunny 1,5GL '86, 1,5GL '85, 1,6LX '89
Nissan X-Trail 2,5 '05
Kawasaki GPZ750R '86 & Solifer SM 50cc '81

primu_patu

Terves

Tässä on vähän vierähtänyt aikaa, mutta alla olevasta asiasta on kyse. Jos kuva nyt sattuu näkymään.

Tuossa on sellainen 20cm tuota aukkoa tuonne kynnyskoteloon.

Tuohon meinaan tehdä jossakin vaiheessa sellaisen suojan päälle jotta koko kynnyskotelo ei ole hiekkaa ja kiviä täynä.

Muutama kokeilu samalla miten tuon kuvan saa tänne.




primu_patu

primu_patu

primu_patu

primu_patu

Eli se menikin näin.

Valitaan tällainen vaihtoehto:
BB-koodi thumbnail-kuvalla (keskustelufoorumit):
"url=http://kuva.termiitti.com/v.php?img=40262][/url", tuohon kuuluu hakasulkeet kumpaakin päähän hipsujen sisään

Ja tämä pudotetaan suoraan ilman tuota valikosta otettuja img hipsuja. Jotka ovat laitettu tuonne rimpsun sisään jo valmiiksi
Niin kuva näkyy




primu_patu