Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

P11 Primera käsijarru

Aloittaja Nikoz123, heinäkuu 21, 2016, 18:10:02

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Nikoz123

Osaaks kukaa sanoo mikä vois olla p11-144 primeran käsijarrus ku toinen puoli menee hiekal lukkoo mut toinen ei? Käsijarruvaijerit on vaihdettu ja vivut liikkuu satuloissa mutta en tiedä liikkuuko mäntä tarpeeksi toisessa. Pitääkö mennä lukkoon hiekalla että kelpaa leimalle?

Whee

#1
-

OH2KV

#2
Mutta huomioi, että käyttöjarrussa voi olla yhtä iso ero, jolloin 30% max eroprosentit paukkuvat helposti. Ja takajarruja on aavistuksen vaikeampaa havaita käyttöjarrun osalta persetuntumadynamometrillä.
Datsuneita 1977-1979. Ja suomalaisia mopoja liikaa.

Nikoz123

Joo käytin jo aiemmin leimal ni tuli hylky käsijarrun takii vaik käyttöjarru oli silti ihan tasanen takana, en tiiä vaa nyt et uskaltaako viedä uudestaa ku kässärivaijerit uudet mut ei mee silti ku toinen puoli lukkoo hiekal niiku silloinki

Whee

#4
-

Jylppy

Jos siellä käyttöjarru toimii ok ja käsijarru ei, niin kyllä se vika lienee todennäköisesti satulan sisällä niissä käsijarrun vivustosysteemeissä (tyyppiviaksi sanoisin lähes kaikissa malleissa, missä on samankaltainen satula). Täälläkin on monenmoista juttua noista ollut, ja kyllä se paras keino korjata tuommoinen ongelma on hankkia uusi satula. Vanhaa ei oikein saa järkevästi purettua, ja vaikka saisikin, varaosien saatavuus on melkoisen hankalaa.

Hyvä puoli on se, että noita satuloita saa "tehdas"korjattuna alle satasella suomestakin, ulkomailta tilaten saa vielä jonkun euron ehkä halvemmalla.


Eti joku korjaamo, jossa on jarrudyno - näkee ainakin onko käsijarru nyt sinne päinkään.

L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

shamrock

Ja sit vielä tuo tilanne, et toisen saa lukkoon, toisen ei ... samaa pikkuveli aikanaan taisteli oman Volvonsa kanssa, vänkärin puoli meni lukkoon, kuskin ei. Sivusta kattelin ja heitin vinkin, et otas faija istumaan siihen vänkärin puolelle. Ei mennyt enää kumpikaan lukkoon, pysähty kuitenkin. Ja leimalle mennessä ne olikin sit suht tasan. Pitää siis muistaa sekin, et kyllä tuon vänkärin puolen helposti lukkoon saa kun yksin autossa istuu, kuskin puolta välttämättä ei.