Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Primera P12 ajotietokone

Aloittaja JTH77, kesäkuu 22, 2016, 16:57:03

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

JTH77

Saako ajotietokonetta mitenkään ns.kalibroitua, autolla ajettu nyt täyteen tankatulla tankilla 431km ja mittari näyttää puolta tankkia. Ajotietokone väittää että puolella tankilla ajaa enää 271km. Ei ihan täsmää mittari ja ajotietokone. Onko muilla samanlaisia juttuja.

Whee

#1
-

cedricfan

Toisaalta se mittarikaan ei ole asteikoltaan tasaisen lineaarinen, koska tankkikaan ei ole tasasivuinen.
Mutta ajotietokoneen lukema kertoo tankillisen loppuvaiheessa sen, koska pitää käydä tankkaamassa. Täyden tankillisen alkuvaiheessa se arpoo juurikin ajokäytöksen perusteella hyvinkin radikaalisti muuttuvia lukemia.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

JTH77

Loppua kohden tasoittuu näköjään, ajotietokoneen lukemaan ei tosiaankaan kannata uskoa. Nyt reissua tehty tankkauksen jälkeen 774km, ajotietokone näytti rangea 41km. Ajo 95% maantieajoa, ja siitä varmaan n.59% ilmastointi päällä. Ei siis mikään bensarosvo, auto siis 1.8 farkku.