Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Peltisarja Primera P11 GT

Aloittaja karchu, tammikuu 01, 2015, 19:45:25

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

karchu

http://www.ebay.co.uk/itm/NISSAN-PRIMERA-P11-GT-2-0L-SR20DE-96-99-STAINLESS-STEEL-EXHAUST-MANIFOLD-RACE-/230929784603

Onkos tuo niin kutsuttu peltisatsi jolla mahdollisuus lisätehoihin?
Hintansa puolesta halpa^^
Ja mites muut putket pitääkö ne vaihtaa samalla virtaavimpiin? Kuullut että katin irrotus kannattaa jos peltisarjaa aattelee.
Nipponi on mun ratsuni

Tero-75

#1
Tuo on juurikin sellainen peltisatsi eli peltisarja.

Parhaan hyödyn saamiseksi kannattaa myös loppuputkisto vaihtaa samankokoiseksi, tai jopa varttituuman suuremmaksi kuin tuossa pakosarjassa on putken koko. Kuitenkin jo pelkkä tuon vaihto vakiopakosarjan tilalle tuo lisää vääntöä joten muun putkiston muutos ei ole pakollinen.

Katalysaattorikin toki ahdistaa, mutta se on katsastuksessa pakollinen. Virityskäyttöön on saatavana omanlaisia paremmin virtaavia "kisa-katteja" esimerkiksi Marteliukselta, ja ovatpa jotkut jopa tyhjentäneet oman katalysaattorin kokonaan jolloin autossa on paikallaan pelkät kuoret. Tässä on kuitenkin riskinä ettei euto menekään päästöistä läpi ongelmitta.
Puh: 040-5636785
P11 2.0 SLX -98 purkuosia, TA12 -87 2.0 SGX aut; KN10 120A Coupé -81 + pikkuviri A14; B11 -84 (R.I.P E16 123hp 163Nm)
Skoda Octavia Combi 1.4TSi 2017, Suzuki GT 125R -76

Jylppy

Peltisarjahan tuo on. Hinta selittyy valmistusmaalla (=kiina), jossa työ on vielä halpaa. -Ja laatu vaihtelevaa..

Ei se orkkis putkistokaan mikään ahdistava ole, eikä putkistolla ahtamattomassa autossa ihmeitä tehdä muutenkaan. Hyvin suunniteltu peltisarja & putkisto saattaa tuoda 5 heppaa lisää, eli melko vähäinen on vaikutus. Pahimmassa tapauksessa väärin suunniteltu peltisarja ja/tai putkisto vähentää tehoja.

Naapurikerhon (DNSF) puolella on GTI-almerasta saatu isolla rahalla karvan alle 200 heppaa ulos, siihen tosin vaadittiin jo paljon muutakin kun peltisarja ja putkisto.

Mutta budjettiviritys primeraan kattaa oikeastaan juurikin peltisarjan, paremmin virtaavan putkiston, mahdollisesti katalysaattorin poiston - tai vaihdon paremmin virtaavaan, sekä hyvälaatuisen vapaavirtaussuodattimen imupuolelle. Tähän päälle vielä autokohtainen säädätys (esim. www.z-power.fi), niin saadaan mahdollisesti jopa 10 hepan lisätehot.

Virityshän on onnistunut, kun tehot putoavat alle 25%..
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

karchu

Juu kiitos vastauksista.
Miten luin et peltipakosarjalla ja putkiston vaihdolla voi saada jo 10-12 pollee lisää?
Ja mitä vapariin tulee niin, kun auton ostin ni kyllä meni kartiosuodatin samantien vaihtoon : D
Eihän sellanen ees suodata mitn. No käytettynä kunsen ilmanputsarinkotelon ostin niin, mukana vapaavirtaussuodatin mallia paneeli^^
Imuäänet rauhottu huomattavasti, eikä tunnu ainakaan tehoissa että kyllä se ihan turha kapistus oli kaikinpuolin: D

Kovasti haluis tietää auton tän hetkiset tehotkun tuntuu lähtevän paremmin kun mitä juutuubin videoista kattellu :)
Lastusta ja ennakon säädöistä ei mitn tietoo. Luin kyllä paljon keskustelua siittä, ennakon säädöstä muttei missään sitä tunnuta tehtävän ? Enkä tiedä miten sen itse pystyy tarkistaan missä asteissa on..
Nipponi on mun ratsuni

140ypower

ennakonhan saa itsekkin säädettyä, ajoituslampulla saa katsottua sen ennakon kampiakselin hihnapyörästä.
Datsun b110
Datsun b210
Datsun b310 eko -80
Datsun 521 j13 -69 x3
Datsun 520 L18
Datsun 510 x3
Datsun 910 SSS ht

Jylppy

#5
LainaaMiten luin et peltipakosarjalla ja putkiston vaihdolla voi saada jo 10-12 pollee lisää?

Ainahan sitä veikata ja kirjoittaa voi mitä vaan - kuten allekirjoittanutkin.. Vähemmän noita dynolappuja löytyy, mistä asian näkisi varmaksi just sillä suunnitellulla kokoonpanolla.

Nopeella googletuksella löytyi sporttiauton tekemä putkiviritys, jossa GT-primeraan on vaihdettu marteliuksen putkisto (pakosarja mukaanlukien) ja vakiokatti paikallaan. Lopputeho 115,8kW, kun vakiossa 110kW - eli tehonlisäys karvan alta 8 heppaa.

http://sporttiauto.com/index.php?p=nissan-primera-gt

Pitää myös muistaa, että tuo marteliuksen peltisarja on varmasti paremmin suunniteltu ja toimiva, kun kiinanpojan tekemä.

DNSF:n puolella oli myös käyty dynossa, ja niinikään marteliuksen putkistolla (pakosarja mukaanlukien) dyno oli näyttänyt 5 heppaa enemmän kun vakio.

http://www.dnsf.org/showthread.php?3479-P11-GT-Tuningprojekti-uusia-kuvia-23-4-2005&p=71164&viewfull=1#post71164


Tee muille kanssaharrastajille palvelus, ja dynota oma autosi ennen ja jälkeen virityksen - sittenhän on ainakin faktaa esillä.
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Tero-75

#6
Moni kuvittelee että peltipakosarjalla ja putkistolla saa helposti lisää heposia, kun tosiasia on että enemmän ne vaikuttavat käytännön vääntöön.
Lisäksi putkistomuutoksista saadaan suurin suurin hyöty vasta kun moottoria viritetään muutenkin, tällöin paremmin virtaava sarja ja putkisto eivät toimi tulppana kuten vakio putkisto monesti toimisi. Tällaisessa tilanteessa vaikutus saattaakin olla sen 10-12 pollea.

Eli saat kyllä lisätehoja ja -vääntöä vaihtamalla tuon pakosarjan ja putkiston, mutta muutos ei ole niin iso kuin mahdollisesti odotat

Puh: 040-5636785
P11 2.0 SLX -98 purkuosia, TA12 -87 2.0 SGX aut; KN10 120A Coupé -81 + pikkuviri A14; B11 -84 (R.I.P E16 123hp 163Nm)
Skoda Octavia Combi 1.4TSi 2017, Suzuki GT 125R -76

AkiH

Lainaaovatpa jotkut jopa tyhjentäneet oman katalysaattorin kokonaan jolloin autossa on paikallaan pelkät kuoret. Tässä on kuitenkin riskinä ettei euto menekään päästöistä läpi ongelmitta.
GT:ssä on kaksi kattia, toinen etuputkessa, jonka tuommoinen peltipakosarja korvaa ja toinen siellä mahan alla putkessa. Pitäisi ilmeisesti mennä päästötestistä läpi sen takimmaisenkin voimin.
Sunny (B11) 1.5 GL (Sedan '85, '86, Coupé '85, Wagon '85), (N13) 1.3L HB '87
Primera (P11) 2.0 GT '99
Micra (K10) 1.0 GL '88, 1.2 Super S '90, (K12) 160 SR '05
Patrol (160) 3.3D STW '81 ja '83

JohnWayne

Lainaa
Lainaaovatpa jotkut jopa tyhjentäneet oman katalysaattorin kokonaan jolloin autossa on paikallaan pelkät kuoret. Tässä on kuitenkin riskinä ettei euto menekään päästöistä läpi ongelmitta.
GT:ssä on kaksi kattia, toinen etuputkessa, jonka tuommoinen peltipakosarja korvaa ja toinen siellä mahan alla putkessa. Pitäisi ilmeisesti mennä päästötestistä läpi sen takimmaisenkin voimin.

1999 GT:ssä on vain se takimmainen KAT ja voin kertoa että ei ole ollut katsastuksessa päästöjen kanssa helppoa. KAT:ti ei lämpene vasta kun vartin kurnuttamisen jälkeen. Hellekelillä oikeat arvot löytyy muutamassa minuutissa! Kannattaa pitää se etukatti visusti paikalla jo sellainen löytyy. Tai sitten lämpöeristää etuputki takakatille asti.

Datsuuna

#9

Turbo on se ratkaisu jos tehoja haluaa kuten esim. Sunny GTi-R mallista voidaan todeta eri asia on kuinka vaikeaa jälkiturbottaminen on "juridisesti" .
http://www.autowiki.fi/index.php/Nissan_Pulsar_GTI-R
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

Jylppy

Lainaa
1999 GT:ssä on vain se takimmainen KAT ja voin kertoa että ei ole ollut katsastuksessa päästöjen kanssa helppoa. KAT:ti ei lämpene vasta kun vartin kurnuttamisen jälkeen. Hellekelillä oikeat arvot löytyy muutamassa minuutissa! Kannattaa pitää se etukatti visusti paikalla jo sellainen löytyy. Tai sitten lämpöeristää etuputki takakatille asti.

Ei se etukatti vaikuta juurikaan tavallisiin käytönaikaisiin päästöihin, se on siellä lähinnä sen takia että kylmäkäynnistyksen jälkeen päästöt saataisiin pienemmiksi.

Ei mulla ainakaan ollut mitään ongelmia -99 GT:ssä päästöjen kanssa, vaikka etukatti olikin poistettu. Ja tottakai se takakatti pitää lämmetä toimiakseen kunnolla - siihenhän sen toiminta perustuukin. Muutama kunnon kiihdytys ja korkeilla kierroksilla ajoa, niin aina meni läpi heittämällä.

Ja kannattaa ne päästölaput hakea muualta ennen konttorille menoa, niin ei tarvi siellä jännittää onko katti tarpeeksi lämmin vai ei.
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

karchu

#11
Jepjep : D
Taitaa jäädä sitten laittamati, sitku pakosarja alkaa vuotaa tai menee putki poikki ni vois ihan ulkonäön takia ostaakkin rosteriputken  8-)

Niijoo asiaan liittyen, onko ideoita minkä kokosta takapönttöö kannattas laittaa ja mistä saa(link), jos haluaa vähän Miehekkäämmät äänet kuin vakiossa?
Ei kuitenkaan mitn pärinöitä mitä ei kestä kierrättäessä/ ajossa kuunnella  :o Vaan joku https://www.youtube.com/watch?v=J38gjDyXdjE vastaavanlainen : D
Nipponi on mun ratsuni

datsunpower

#12
Etukatin poistolla ei tosiaankaan vaikutusta päästölappuihin.. kesällä jäi mokoma pois ahdistamasta kun tein pakosarjan lopun/putkiston alun uusiksi GT:hen.


Ennen kuin pakosarjaa alkaa GT:hen kokonaan vaihtamaan niin kannattaa miettiä vakio pakosarjan parantelua.. sehän on jo valmiiksi 4-2-1-tyyppinen. Ensimmäiset n.30cm valurautapakosarjaa on ihan kelvollista. Sitten 4-2-muutoksesta alkaa se "kauheus". Putkien halkaisijat ovat hyvät, mutta mutkat ovat litistetyt, putket liian lyhyet ennen 2-1-muutosta (riippuen tietysti, että mitä haetaan), sekä 2-1-muutoksessa on se KATti ja putket ovat taas litistetty n. puoleen jo litistyneestä mutkasta. KATin jälkeen putkenhalkaisia taas liian pientä. Saisi olla min. 2", mielummin 2,25".

Ei ole kovinkaan kummoinen homma leipoa tuo pullonkaula uusiksi. Tunnin-pari käyttää uusien putkien pituuksien laskemiseen niin ei tarvitse edes arpoa, että mitä valmiista tulee.


LainaaMoni kuvittelee että peltipakosarjalla ja putkistolla saa helposti lisää heposia, kun tosiasia on että enemmän ne vaikuttavat käytännön vääntöön.
Lisäksi putkistomuutoksista saadaan suurin suurin hyöty vasta kun moottoria viritetään muutenkin, tällöin paremmin virtaava sarja ja putkisto eivät toimi tulppana kuten vakio putkisto monesti toimisi. Tällaisessa tilanteessa vaikutus saattaakin olla sen 10-12 pollea.

Eli saat kyllä lisätehoja ja -vääntöä vaihtamalla tuon pakosarjan ja putkiston, mutta muutos ei ole niin iso kuin mahdollisesti odotat

Kaikki riippuu kaikesta. Itse aloitin GA16DE:n virittämisen juurikin "väärinpäin", eli ensin putkisto/vaimentimet -> peltipakosarja -> tubulaarinen resonanssi imusarja -> ja niin pois päin, eli siinä järjestyksessä missä vaiheessa mikäkin sattuu pullonkaulana olemaan. Jokaisen muutoksen vaikutus oli paljon positiivisempi kuin yleinen mielipide ennen viritystä.. Se teho/vääntöhän tulee sinne minne se mitoitetaan osien puolesta. Pelkkää mahdollisimman suurta tehoa jos haetaan niin sitähän ei tule kuin kierroksilla halusipa muuta tai ei.
10-12hv tulokset pelkällä putkistolla/pakosarjalla ovat kyllä mahdollisia. Avarammalla pakopuolella moottorin vääntökäyrä ei romahda kierroksilla esim. liian korkean pakopaineen vuoksi.

Se, että onko tuolla 10-12hv lisäyksellä mitään käytännön merkitystä.. riippuu ihan siitä tuleeko se lisäys välille esim. 4000-6500rpm vai 6400-7200rpm. Toinen on sitä käytännön vääntöä ja toinen ei vaikka molemmissa olisi saatu luvatut 10-12hv lisää tehoa.


Nissanin moottorit kun ovat perinteitä kunnioittaen edelleenkin sellaisia, että pakopuoli on tehtaan mielestä riittävä kunhan se on olemassa.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

Datsuuna

#13

Katsastusmies kertoi ihmetelleensä työnsä ohessa nuorten poikien innostusta vaihtaa esim. juuri GT Primeraan tai GTI Almeraan putkistoja, kun alavääntö menee ja korkeintaan huipputeho jota edes harvoin tarvitaan nousee ehkä sen 10 hv jolla ei ole oikeastaan painavassa autossa mitään merkitystä. Pitäisi tosiaan parannella virtauksia myös kannen ja imupuolen osalta ja silti turboton moottori vaatii aina niitä kierroksia, että lähtee. Vanhassa R53 Mini Cooper S:ssä on "remmiahdin" eli turbo toimii viiveettä ja matala vääntöäkin löytyy kohtalaisesti vaikka moottorin tilavuus on "vaan" 1.6 L. Varjopuolena on melko iso bensankulutus jopa suurempi kuin Nissanin 2 litraisissa. Uudemmissa malleissa tekniikkaa on kehitetty ja tehoa nostettu ja polttoaineen kulutusta saatu pienenemään mm. pakokaasuturbolla vaikka koneen tilavuus nostettiin 2 litraan.
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

datsunpower

Lainaa
Katsastusmies kertoi ihmetelleensä työnsä ohessa nuorten poikien innostusta vaihtaa esim. juuri GT Primeraan tai GTI Almeraan putkistoja, kun alavääntö menee ja korkeintaan huipputeho jota edes harvoin tarvitaan nousee ehkä sen 10 hv jolla ei ole oikeastaan painavassa autossa mitään merkitystä. Pitäisi tosiaan parannella virtauksia myös kannen ja imupuolen osalta ja silti turboton moottori vaatii aina niitä kierroksia, että lähtee. Vanhassa R53 Mini Cooper S:ssä on "remmiahdin" eli turbo toimii viiveettä ja matala vääntöäkin löytyy kohtalaisesti vaikka moottorin tilavuus on "vaan" 1.6 L. Varjopuolena on melko iso bensankulutus jopa suurempi kuin Nissanin 2 litraisissa. Uudemmissa malleissa tekniikkaa on kehitetty ja tehoa nostettu ja polttoaineen kulutusta saatu pienenemään mm. pakokaasuturbolla vaikka koneen tilavuus nostettiin 2 litraan.

Nyt tulee tekstiä syvällä kokemuksella  ;D
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

Datsuuna

#15
Lainaa
Lainaa
Katsastusmies kertoi ihmetelleensä työnsä ohessa nuorten poikien innostusta vaihtaa esim. juuri GT Primeraan tai GTI Almeraan putkistoja, kun alavääntö menee ja korkeintaan huipputeho jota edes harvoin tarvitaan nousee ehkä sen 10 hv jolla ei ole oikeastaan painavassa autossa mitään merkitystä. Pitäisi tosiaan parannella virtauksia myös kannen ja imupuolen osalta ja silti turboton moottori vaatii aina niitä kierroksia, että lähtee. Vanhassa R53 Mini Cooper S:ssä on "remmiahdin" eli turbo toimii viiveettä ja matala vääntöäkin löytyy kohtalaisesti vaikka moottorin tilavuus on "vaan" 1.6 L. Varjopuolena on melko iso bensankulutus jopa suurempi kuin Nissanin 2 litraisissa. Uudemmissa malleissa tekniikkaa on kehitetty ja tehoa nostettu ja polttoaineen kulutusta saatu pienenemään mm. pakokaasuturbolla vaikka koneen tilavuus nostettiin 2 litraan.

Nyt tulee tekstiä syvällä kokemuksella  ;D

On tullut ajeltua mm. GTi Almeralla jossa oli Marteliuksen putkisto ja vapaavirtaussuodatin ilmanotossa ostomielessä ja koska minulla oli silloin itselläni myös GTi Almera vakioputkistolla eron huomasi selvästi auto oli ajokierroksilla selvästi hengettömämpi kuin vakio ja kovaa kiihdyttäessä tehoeroa ei juuri edes huomannut  ::)
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

JohnWayne

Lainaa
Lainaa
1999 GT:ssä on vain se takimmainen KAT ja voin kertoa että ei ole ollut katsastuksessa päästöjen kanssa helppoa. KAT:ti ei lämpene vasta kun vartin kurnuttamisen jälkeen. Hellekelillä oikeat arvot löytyy muutamassa minuutissa! Kannattaa pitää se etukatti visusti paikalla jo sellainen löytyy. Tai sitten lämpöeristää etuputki takakatille asti.

Ei se etukatti vaikuta juurikaan tavallisiin käytönaikaisiin päästöihin, se on siellä lähinnä sen takia että kylmäkäynnistyksen jälkeen päästöt saataisiin pienemmiksi.

Ei mulla ainakaan ollut mitään ongelmia -99 GT:ssä päästöjen kanssa, vaikka etukatti olikin poistettu. Ja tottakai se takakatti pitää lämmetä toimiakseen kunnolla - siihenhän sen toiminta perustuukin. Muutama kunnon kiihdytys ja korkeilla kierroksilla ajoa, niin aina meni läpi heittämällä.


Sulla on aivan eri tapaus kyseessä jos putkistossa on ollut etukatti. Meidän kiituri on lähtenyt tehtaalta ilman etukattia. Ostin siihen uuden etuputken kun vanha alkoi lahoamaan. Putken sai vain marmoritiskiltä ja sekin uitettiin Japanista asti. Sanoivat että on harvinaisempi tapaus, jos autossa olisi ollut etukatti putki olisi ollut heillä hyllyssä.

Uudessa etuputkessa on varsinaisen putken ympärillä lasivilla ja sen päällä suojapelti. Tämän etuputken kanssa päästömurheet ovat helpottuneet merkittävästi.

Katsastusmies työskentelee urakkaperiaatteella, jos autoa pitää käyttää päästöja varten minuutin tai tunnin niin taksa on mulle sama, Jos katsastusmies ilmoittaa ettei hän jaksa käytellä autoa pidempään niin silloin on vaihdettu levännyt katsastusmies tilalle. Aina päästöt on saatu kohdalleen.

datsunpower

Lainaa
Lainaa
Lainaa
Katsastusmies kertoi ihmetelleensä työnsä ohessa nuorten poikien innostusta vaihtaa esim. juuri GT Primeraan tai GTI Almeraan putkistoja, kun alavääntö menee ja korkeintaan huipputeho jota edes harvoin tarvitaan nousee ehkä sen 10 hv jolla ei ole oikeastaan painavassa autossa mitään merkitystä. Pitäisi tosiaan parannella virtauksia myös kannen ja imupuolen osalta ja silti turboton moottori vaatii aina niitä kierroksia, että lähtee. Vanhassa R53 Mini Cooper S:ssä on "remmiahdin" eli turbo toimii viiveettä ja matala vääntöäkin löytyy kohtalaisesti vaikka moottorin tilavuus on "vaan" 1.6 L. Varjopuolena on melko iso bensankulutus jopa suurempi kuin Nissanin 2 litraisissa. Uudemmissa malleissa tekniikkaa on kehitetty ja tehoa nostettu ja polttoaineen kulutusta saatu pienenemään mm. pakokaasuturbolla vaikka koneen tilavuus nostettiin 2 litraan.

Nyt tulee tekstiä syvällä kokemuksella  ;D

On tullut ajeltua mm. GTi Almeralla jossa oli Marteliuksen putkisto ja vapaavirtaussuodatin ilmanotossa ostomielessä ja koska minulla oli silloin itselläni myös GTi Almera vakioputkistolla asia huomasi selvästi.  Auto oli ajokierroksilla selvästi hengettömämpi kuin vakio ja kovaa kiihdyttäessä tehoeroa ei juuri edes huomannut  ::)

Joo... no sehän muuttaakin jo asian ihan kokonaan.  :D
Herääkin kysymys... miten maailmassa sitten voi olla eri tehoisia moottoreita joissa on sama iskutilavuus? ::)


Olen minäkin joskus ollut vaikka minkälaisen Nissanin puikoissa ja ei kyllä käynyt mielessäkään ajatella asioita noin suppeasti  ;)
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

datsunpower

Lainaa
Lainaa
Lainaa
1999 GT:ssä on vain se takimmainen KAT ja voin kertoa että ei ole ollut katsastuksessa päästöjen kanssa helppoa. KAT:ti ei lämpene vasta kun vartin kurnuttamisen jälkeen. Hellekelillä oikeat arvot löytyy muutamassa minuutissa! Kannattaa pitää se etukatti visusti paikalla jo sellainen löytyy. Tai sitten lämpöeristää etuputki takakatille asti.

Ei se etukatti vaikuta juurikaan tavallisiin käytönaikaisiin päästöihin, se on siellä lähinnä sen takia että kylmäkäynnistyksen jälkeen päästöt saataisiin pienemmiksi.

Ei mulla ainakaan ollut mitään ongelmia -99 GT:ssä päästöjen kanssa, vaikka etukatti olikin poistettu. Ja tottakai se takakatti pitää lämmetä toimiakseen kunnolla - siihenhän sen toiminta perustuukin. Muutama kunnon kiihdytys ja korkeilla kierroksilla ajoa, niin aina meni läpi heittämällä.


Sulla on aivan eri tapaus kyseessä jos putkistossa on ollut etukatti. Meidän kiituri on lähtenyt tehtaalta ilman etukattia. Ostin siihen uuden etuputken kun vanha alkoi lahoamaan. Putken sai vain marmoritiskiltä ja sekin uitettiin Japanista asti. Sanoivat että on harvinaisempi tapaus, jos autossa olisi ollut etukatti putki olisi ollut heillä hyllyssä.

Uudessa etuputkessa on varsinaisen putken ympärillä lasivilla ja sen päällä suojapelti. Tämän etuputken kanssa päästömurheet ovat helpottuneet merkittävästi.

Katsastusmies työskentelee urakkaperiaatteella, jos autoa pitää käyttää päästöja varten minuutin tai tunnin niin taksa on mulle sama, Jos katsastusmies ilmoittaa ettei hän jaksa käytellä autoa pidempään niin silloin on vaihdettu levännyt katsastusmies tilalle. Aina päästöt on saatu kohdalleen.

Ei ole käynyt mielessä, että autossa olisi jotain muuta vikaa?
Jos siitä villasta/eristyksestä on ne päästöt kiinni niin foliohattu päähän ja äkkiä.

Viallinen katti, viallinen lambda, joku pieni vuoto jossain, keksi-joku-muu, mutta ei eristetty etuputki. Kuulostaa juurikin siltä mitä yleensä tehdään, eli korjataan oire, ei vikaa.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

Alppu

Lainaa
Ja kannattaa ne päästölaput hakea muualta ennen konttorille menoa, niin ei tarvi siellä jännittää onko katti tarpeeksi lämmin vai ei.

Ei se katti niin hyvin toimi, jos pitää muualle lähteä lappua polettamaan...

"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

datsunpower

Lainaa
Lainaa
Ja kannattaa ne päästölaput hakea muualta ennen konttorille menoa, niin ei tarvi siellä jännittää onko katti tarpeeksi lämmin vai ei.

Ei se katti niin hyvin toimi, jos pitää muualle lähteä lappua polettamaan...

Muita päästöihin vaikuttavia vikojahan autoihin ei tunnetusti ikinä tulekkaan kun KATin toimimattomuus.. minullakin oli moottorinlämpötila-anturi mennyt rikki viime kesänä sen verran, että ei antanut vikakoodia ja eipä olisi konttorilla samaan rahaan saanut sitä vaihdettua paikanpäällä vaikka sattumalta olikin ehjä yksilö hanskalokerossa mukana.

Ja miksi siitä päästölapusta pitäisi konttorilla maksaa kaksinkertainen hinta kyläsepän pajan lappuihin verrattuna.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

Datsuuna

RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

Mies

Joitain vuosia sitten käytin P11 GT:hen ~pari tonnia perusvireihin ja alkoihan se sillä rahalla jo aavistuksen paremmin liikkua, tai ainakin tuntui siltä kun meteliä oli yli sietorajojen  ;D

Sporttipuolen dynopäivilläkin tuli käytyä ja muutama hevonen vakiota enemmän oli, tosin siinä vaihessa vielä vakioputkella pakosarjaa lukunottamatta ja lisäksi putken loppupää oli paikanpäällä sätöstelty tod ahdistavaksi väliaikaisesti....matkalla dynoon kun orkkis putki katkesi.

Joten kaikenkaikkiaan , rahaa menee ja järkeä ei ole. Mutta se on sitä harrastamista  ;)

Lisäksi kierroskoneitahan nuo sr20 vaparit ovat joten voima löytyy siellä jossain...sitä pitää osata siis etsiä  ;D .  Tuo kaikenlainen hengityksen parantaminen vain lisää sitä ylävireisyyttä yleensä alaväännön kustannuksellla.

Lista mitä omaani olin tehnyt:

-Iridium tulpat
-Redline öljyt
-Magnecor tulpanjohdot
-CAI ,ilmanotto vakio etusumarin tilalla
-Peltisarja mallia kiina
-Sytytys säädetty aikaisemmalle
-Custom pakoputkisto jenkkilästä yhdellä vaimentajalla
-Lisämaadoituksia konehuoneessa

Ja tietty heti kun auton ostin , niin laitoin orkkis vetareiden tilalle uudet tarvikkeet  ;)



Seuraava stage olisikin ollut sitten nokat etc mutta jätin sen harppauksen tekemättä.
K10 Micra DX -87
WD21 Terrano 3.0V6 jdm -93
E24 Caravan Gt-Cruise 2.7 tdi 4wd jdm -95
A32 Maxima 2.0
A33 Maxima 3.0 +2.0
Y31 Cedric HT VG30T jdm -91
N14 Sunny 1.6 x3
+K11/Y10/N16
+Mazda6
+KE70 (2T?)

JohnWayne

Lainaa
Lainaa
Lainaa
Lainaa
1999 GT:ssä on vain se takimmainen KAT ja voin kertoa että ei ole ollut katsastuksessa päästöjen kanssa helppoa. KAT:ti ei lämpene vasta kun vartin kurnuttamisen jälkeen. Hellekelillä oikeat arvot löytyy muutamassa minuutissa! Kannattaa pitää se etukatti visusti paikalla jo sellainen löytyy. Tai sitten lämpöeristää etuputki takakatille asti.

Ei se etukatti vaikuta juurikaan tavallisiin käytönaikaisiin päästöihin, se on siellä lähinnä sen takia että kylmäkäynnistyksen jälkeen päästöt saataisiin pienemmiksi.

Ei mulla ainakaan ollut mitään ongelmia -99 GT:ssä päästöjen kanssa, vaikka etukatti olikin poistettu. Ja tottakai se takakatti pitää lämmetä toimiakseen kunnolla - siihenhän sen toiminta perustuukin. Muutama kunnon kiihdytys ja korkeilla kierroksilla ajoa, niin aina meni läpi heittämällä.


Sulla on aivan eri tapaus kyseessä jos putkistossa on ollut etukatti. Meidän kiituri on lähtenyt tehtaalta ilman etukattia. Ostin siihen uuden etuputken kun vanha alkoi lahoamaan. Putken sai vain marmoritiskiltä ja sekin uitettiin Japanista asti. Sanoivat että on harvinaisempi tapaus, jos autossa olisi ollut etukatti putki olisi ollut heillä hyllyssä.

Uudessa etuputkessa on varsinaisen putken ympärillä lasivilla ja sen päällä suojapelti. Tämän etuputken kanssa päästömurheet ovat helpottuneet merkittävästi.

Katsastusmies työskentelee urakkaperiaatteella, jos autoa pitää käyttää päästöja varten minuutin tai tunnin niin taksa on mulle sama, Jos katsastusmies ilmoittaa ettei hän jaksa käytellä autoa pidempään niin silloin on vaihdettu levännyt katsastusmies tilalle. Aina päästöt on saatu kohdalleen.

Ei ole käynyt mielessä, että autossa olisi jotain muuta vikaa?
Jos siitä villasta/eristyksestä on ne päästöt kiinni niin foliohattu päähän ja äkkiä.

Viallinen katti, viallinen lambda, joku pieni vuoto jossain, keksi-joku-muu, mutta ei eristetty etuputki. Kuulostaa juurikin siltä mitä yleensä tehdään, eli korjataan oire, ei vikaa.

Katti vaihdettu, ei vaikutusta päästöihin. Katin vaihdon yhteydessä etuputki irroitettiin ja rikkinäiset tiivisteet vaihdettiin, ei vaikutusta (samalla laitettiin uusi etuputki tilaukseen). Lamda vaihdettiin, ei vaikutusta. Jakopää rempattiin, parani mutta ei riittävästi. Tulpanjohdot, tulpat, virranjakajan kulutusosat haettiin Nissanilta ja vaihdettiin, ei mitään vaikutusta. Joka välissä auto kävi jälkitarkastuksessa katsastusasemalla päästömittauksessa, jälkitarkastusten yhteenlaskettu hinta oli 0 euroa 8-).

Katsuri sanoi jo varsinaisessa vuosikatsastuksessa että katalysaattori on liian kaukana moottorista ja siksi se ei lämpene mittauksessa riittävästi. Ajossa tilanne on toinen koska silloin moottori joutuu tekemään töitä kuormaa vasten. En ollut ensimmäinen saman ongelman kanssa painiva Nissanlentäjä sillä asemalla. Samalla hän neuvoi käärimään downpipen Thermo-Tec teippiä tai vastaavaa lämmöneristettä niin johan katalyytti alkaa toimia. Näin en tehnyt koska uudessa putkessa oli se villa ja arvot parani (tosin vaatii vieläkin alle 20 asteen lämpötilalla noin 15 minuuttia käyttelyä korkeilla kierroksilla). Joten alumiini pipo kuuluu katsastusmiehen ja Nissanin insinöörien päähän, he nämä konstit keksi. Ei mun aivoilla näin hienoihin päätelmiin päästä :o.

datsunpower

Lainaa
Katti vaihdettu, ei vaikutusta päästöihin. Katin vaihdon yhteydessä etuputki irroitettiin ja rikkinäiset tiivisteet vaihdettiin, ei vaikutusta (samalla laitettiin uusi etuputki tilaukseen). Lamda vaihdettiin, ei vaikutusta. Jakopää rempattiin, parani mutta ei riittävästi. Tulpanjohdot, tulpat, virranjakajan kulutusosat haettiin Nissanilta ja vaihdettiin, ei mitään vaikutusta. Joka välissä auto kävi jälkitarkastuksessa katsastusasemalla päästömittauksessa, jälkitarkastusten yhteenlaskettu hinta oli 0 euroa 8-).

Katsuri sanoi jo varsinaisessa vuosikatsastuksessa että katalysaattori on liian kaukana moottorista ja siksi se ei lämpene mittauksessa riittävästi. Ajossa tilanne on toinen koska silloin moottori joutuu tekemään töitä kuormaa vasten. En ollut ensimmäinen saman ongelman kanssa painiva Nissanlentäjä sillä asemalla. Samalla hän neuvoi käärimään downpipen Thermo-Tec teippiä tai vastaavaa lämmöneristettä niin johan katalyytti alkaa toimia. Näin en tehnyt koska uudessa putkessa oli se villa ja arvot parani (tosin vaatii vieläkin alle 20 asteen lämpötilalla noin 15 minuuttia käyttelyä korkeilla kierroksilla). Joten alumiini pipo kuuluu katsastusmiehen ja Nissanin insinöörien päähän, he nämä konstit keksi. Ei mun aivoilla näin hienoihin päätelmiin päästä :o.
Hauskaa, että joka vehkeestä olen nuo lämpösuojat ja muut repinyt aina pois jonkin remontin yhteydessä ja ikinä ei ole ollut ongelmia.. eikä tule olemaankaan kun varsinainen vika ei ole katin sijainnissa vaikka väittäisivät konttorilla mitä tahansa.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

JohnWayne

Lainaa
Lainaa
Katti vaihdettu, ei vaikutusta päästöihin. Katin vaihdon yhteydessä etuputki irroitettiin ja rikkinäiset tiivisteet vaihdettiin, ei vaikutusta (samalla laitettiin uusi etuputki tilaukseen). Lamda vaihdettiin, ei vaikutusta. Jakopää rempattiin, parani mutta ei riittävästi. Tulpanjohdot, tulpat, virranjakajan kulutusosat haettiin Nissanilta ja vaihdettiin, ei mitään vaikutusta. Joka välissä auto kävi jälkitarkastuksessa katsastusasemalla päästömittauksessa, jälkitarkastusten yhteenlaskettu hinta oli 0 euroa 8-).

Katsuri sanoi jo varsinaisessa vuosikatsastuksessa että katalysaattori on liian kaukana moottorista ja siksi se ei lämpene mittauksessa riittävästi. Ajossa tilanne on toinen koska silloin moottori joutuu tekemään töitä kuormaa vasten. En ollut ensimmäinen saman ongelman kanssa painiva Nissanlentäjä sillä asemalla. Samalla hän neuvoi käärimään downpipen Thermo-Tec teippiä tai vastaavaa lämmöneristettä niin johan katalyytti alkaa toimia. Näin en tehnyt koska uudessa putkessa oli se villa ja arvot parani (tosin vaatii vieläkin alle 20 asteen lämpötilalla noin 15 minuuttia käyttelyä korkeilla kierroksilla). Joten alumiini pipo kuuluu katsastusmiehen ja Nissanin insinöörien päähän, he nämä konstit keksi. Ei mun aivoilla näin hienoihin päätelmiin päästä :o.
Hauskaa, että joka vehkeestä olen nuo lämpösuojat ja muut repinyt aina pois jonkin remontin yhteydessä ja ikinä ei ole ollut ongelmia.. eikä tule olemaankaan kun varsinainen vika ei ole katin sijainnissa vaikka väittäisivät konttorilla mitä tahansa.

Nämäkin vehkeet ovat vissiin yksilöitä?

datsunpower

LainaaJoitain vuosia sitten käytin P11 GT:hen ~pari tonnia perusvireihin ja alkoihan se sillä rahalla jo aavistuksen paremmin liikkua, tai ainakin tuntui siltä kun meteliä oli yli sietorajojen  ;D

Sporttipuolen dynopäivilläkin tuli käytyä ja muutama hevonen vakiota enemmän oli, tosin siinä vaihessa vielä vakioputkella pakosarjaa lukunottamatta ja lisäksi putken loppupää oli paikanpäällä sätöstelty tod ahdistavaksi väliaikaisesti....matkalla dynoon kun orkkis putki katkesi.

Joten kaikenkaikkiaan , rahaa menee ja järkeä ei ole. Mutta se on sitä harrastamista  ;)

Lisäksi kierroskoneitahan nuo sr20 vaparit ovat joten voima löytyy siellä jossain...sitä pitää osata siis etsiä  ;D .  Tuo kaikenlainen hengityksen parantaminen vain lisää sitä ylävireisyyttä yleensä alaväännön kustannuksellla.

Lista mitä omaani olin tehnyt:

-Iridium tulpat
-Redline öljyt
-Magnecor tulpanjohdot
-CAI ,ilmanotto vakio etusumarin tilalla
-Peltisarja mallia kiina
-Sytytys säädetty aikaisemmalle
-Custom pakoputkisto jenkkilästä yhdellä vaimentajalla
-Lisämaadoituksia konehuoneessa

Ja tietty heti kun auton ostin , niin laitoin orkkis vetareiden tilalle uudet tarvikkeet  ;)



Seuraava stage olisikin ollut sitten nokat etc mutta jätin sen harppauksen tekemättä.

Mihin se ~pari tonnia meni? Satasia enempää en kyllä viriosille tuosta listasta hintaa saa laskettua..
Itse tein täydellisen kone/kytkin/yms. remontin + enemmän viriä kuin tuossa listassa ja rahaa meni vajaa tonni.
Käyttökelpoinen tehoalue kasvoi toista tuhatta kierrosta + mukavampi (lue: vääntävämpi) ajaa muutenkin.
Eikä autossa ole edes ohjelmia vielä laitettu uusiksi kun ei ole kerennyt.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

Datsuuna


Asiasta on kirjoiteltu täällä ennenkin vuosia sitten ja DNSF:n foorumilla vielä paljon enemmän eli jos todella tehoa haluaa pitää vaihtaa SR20VE -kone tai turbottaa auto ... se on eriasia onko järkeä vai ei ... tietty jos haluaa harrastaa ja maksaa siitä ... helpommallakin pääsee autoa vaihtamalla.
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

datsunpower

Lainaa
Asiasta on kirjoiteltu täällä ennenkin vuosia sitten ja DNSF:n foorumilla vielä paljon enemmän eli jos todella tehoa haluaa pitää vaihtaa SR20VE -kone tai turbottaa auto ... se on eriasia onko järkeä vai ei ... tietty jos haluaa harrastaa ja maksaa siitä ... helpommallakin pääsee autoa vaihtamalla.
Mukava keskustella/väitellä asioista sellaisen kanssa jolla on paljon henkilökohtaista kokemusta ko. moottorien virittämisestä  :)
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

karchu

Kiva lukee kokeneempien juttuja : )
Onhan se totta että, autoo vaihtamalla turbolliseen autoon saa halvemmalla tehoja ulos kun vaparista.
Itse hommasin GT töiden loputtua projektiksi/harrastepeliksi talliin, joka nyt katastuksen jälkeen ajossa^^

Ja mitä noihin päästöihin tulee, niin suosittelen tekeen kunnon lenkin ennen katastukseen viemistä ni ei tarvi lämmitellä ja ihmetellä erikseen. Ja pientä jarrutteluu niin lämpenee jarrutkin.
Nipponi on mun ratsuni