Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Sunnyn N14 lämppärin etuvastus

Aloittaja mikrat, marraskuu 13, 2014, 18:21:12

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

mikrat

Kysymys kuuluu mistä tuota lähtisi etsimään (autosta).. Motonetistä löytyi kyllä kärvähtäneen tilalle uusi hintaan 44.90 eur mut jos jollain tietoo mistä kannattas alkaa purkamaan niin kiitokset siitä.

Mies

En nyt tarkkaan muista mutta käsiksi pääsee joko hanskalokeron irrottamalla tai samalta suunnalta kojetaulun alapuolelta tutkimalla.
K10 Micra DX -87
WD21 Terrano 3.0V6 jdm -93
E24 Caravan Gt-Cruise 2.7 tdi 4wd jdm -95
A32 Maxima 2.0
A33 Maxima 3.0 +2.0
Y31 Cedric HT VG30T jdm -91
N14 Sunny 1.6 x3
+K11/Y10/N16
+Mazda6
+KE70 (2T?)

mikrat

No jep, sieltä täytyy etsiä.. 225 000 ajettu ja nyt tuli sitte tunnit täyteen..

cedricfan

Etuvastus jäähtyy puhaltimen ilmavirrassa. Eli jos vastus palaa niin on syytä tsekata myös puhallin sekä ilmankierto.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

mikrat

#4
No kyl, lämppäristä on pimeenä tasot 1-3 mut nelonen toimii jolle käsittääkseni tulee suora virta eli ite moottori pelaa kyllä. Jos joskus tarttee sellanenkin hankkia niin ei senkään hinta ollut kun 40,00 eur. Kai se muuten on ihan kunnossa, auto ollut itellä n. 4 vuotta ja toiminut täysin tätä ennen.

BA

#5
Vastus voi palaa myös jos puhaltimen moottori vetelee viimeisiään. Kun hiilillä kontakti heikkenee, moottorin liikkeellelähtövastus kasvaa ja vastus kuormittuu ja palaa.
Nelonen toimii, koska sillon virta kulkee suoraan ohi vastuksen.

mikrat

No jou, täytyy vaihtaa tuo jo ostettu vastus ja ihmetellä sen jälkeen lisää jos antaa aihetta...

mikrat

Sieltähän se vastus löyty hanskalaatikon alta eikä tarvinnut ottaa ees lootaa irti. 5 min homma, taas toimii, hyvä näin.