Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Nissan primera p11 sähkövikaa

Aloittaja Torque, huhtikuu 22, 2014, 20:27:47

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Torque

Autona on siis porrasperäinen Nissan Primera vm. 99 (ei facelift) varustelutasoltaan plus ja moottorina toimii GA16DE.

Autoa vaivaa seuraava vika: Joskus kun auton sammuttaa virta-avaimesta, niin mittaristo lakkaa toimimasta (viisarit eivät liiku ja kello, trippi ja kokonaismatka) häviävät näkyvistä. Myöskään radio, sisävalot ja keskuslukitus eivät tällöin toimi.

Jos laitan tällöin viiksestä valot päälle niin ajovalot ja mittariston taustavalot palavat ja jos laitan virrat päälle niin startatessa startti pyörii mutta auto ei käynnisty ilman kaasun polkemista.

Virrat palaavat autoon takaisin 20-60 sekunnin odottelun jälkeen naksahduksen kera ja kaikki toimii autossa taas normaalisti.

Kävin tänään kaikki sulakkeet kabiinin ja koneen puolelta läpi ja ehjiähän nuo olivat. Kurkkasin myös radion taakse ja sielläkin näytti olevan kaikki liittimet ok. Ongelma ilmenee siis ainoastaan kun auton sammuttaa virta-avaimella.

Onko kenelläkään ollut samanlaista vikaa ja jos on ollut niin kertoisitteko mistä vikaa kannattaa lähteä etsimään? Kaikki apu on tervetullutta.

Torque

Vika löytynyt ja korjattu joten saa poistaa.

AkiH

Kerro toki mikä vaivasi, voi olla jollekin tulevaisuudessa hyötyä vianetsinnässä.
Sunny (B11) 1.5 GL (Sedan '85, '86, Coupé '85, Wagon '85), (N13) 1.3L HB '87
Primera (P11) 2.0 GT '99
Micra (K10) 1.0 GL '88, 1.2 Super S '90, (K12) 160 SR '05
Patrol (160) 3.3D STW '81 ja '83