Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Nissan sunny 1.6 N13 nykii ajossa

Aloittaja Nasse, joulukuu 31, 2013, 14:52:33

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Nasse

Mulla olis tämmöstä onghelmaa.. Kyseessä vm -90 N13 Nissan sunny 1.6L automaattivaihteinen kone ja yksipisteruiskulla.

Elikkäs tänään huomasin, että auto alkoi nykimään ajossa etenkin kiihdyttäessä, mutta myös tasakaasulla ongelmaa ilmenee. Kun ongelma on päällä
kone ei anna kierroksia enenpää kuin max 2500 ja saattaa välillä sekunniksi pompata 3 tonniin. Kun ongelma on päällä ei auto nyi kun kierroksia on alle 2000, mutta heti kun mennään vähänkin 2000 yli niin auto alkaa nykimään. Välillä vikaa ei ole, mutta yhtäkkiä saattaa alkaa.

Myös tyhjäkäynti on heikkoa kun vika on päällä (sammui tuo automaattilootallinen auto risteykseen)

Tulpat on vaihdettu about 30tkm sitten ja ilmansuodatin viime kesänä.

Mitäköhän kannattaisi alkaa tarkistamaan/tekemään, että saisi tuon vian selville?

JJM


AkiH

Alipaineletkutkin kannattaa uusia, jos ei ole viime aikoina tehty.
Sunny (B11) 1.5 GL (Sedan '85, '86, Coupé '85, Wagon '85), (N13) 1.3L HB '87
Primera (P11) 2.0 GT '99
Micra (K10) 1.0 GL '88, 1.2 Super S '90, (K12) 160 SR '05
Patrol (160) 3.3D STW '81 ja '83

Nasse

Polttoainesuodatin on vaihdettu muistaakseni 5 vuoden sisään. Ei hajuakaan kuinka useesti se pitäs vaihtaa. Ja oon sen verra amatööri nii missäpäi niitä alipaineletkuja sijaitsee kun muutenki sen verta paljo kaikenmaailma johtoja ja letkuja nii olis kiva jos vähän vinkkii sais :)

Nasse

#4
Ja nyt kun vika oli päällä, avasin ilmansuodattimen ja huomasin että kaasuläpän päällä oli jonkinverran läpikuultavaa nestettä tyhjäkäynnillä sekä käynti ääni oli pörisevä mikä lienee normaalia?. Tyhjäkäynti erittäin huono ja sammuu hetken päästä. Ja kierrokset ei nouse yli 3 tonnin. Pitää varmaa alkaa jotain halpaa korjaamoo ettii tolle ruostekasalle :D

E: Nyt on polttoainesuodatinkin vaihdettu ja eipä auttanu ongelmaan.