Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Micrassa jotain kolisee....

Aloittaja Plussa, joulukuu 22, 2011, 10:50:41

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Plussa

Huomasin pari kertaa, että kun aamulla lähden liikkeelle, niin ensimmäisissä liikennevaloissa jotain alkaa kolisemaan. Kolina loppu kun painan kaasua. Jotenkin kai liittyy ryyppyyn? Kun tapahtuu vain kun on kylmä kone? Voiko olla jotain vakavaa?

Puhdistin kaasarin joku viikko sitten spray-puhdistusaineella, ennen sitä kolinaa ei mielestäni ollut. Mutta ei ollut kylmäkään.

Nissan Mikra K10 1.0

VHi

Alkaako kolisemaan uudestaan? Jos alkaa niin todennäköisesti siellä resonoi joku osa... Niistä ne yleensä ne kolinat tulee.
K10 1.0 GL vm. 85 HTX-586 | Myytyjä: 1 x K11, 6 x K10

vnu84

#2
Arvaukseni varmaan menee väärin, mutta ostin keväällä perhepiirissä jo vuodesta 1986 olleen K10:n, ajettu nyt 88 tkm ja siinä tuntuu kolkuttavan laturi. Ainakin kolkutus lakkaa, kun laturinhinnan irrottaa. Hihna ei pyöritä mitään muuta kuin laturia.

Mulla kolina tosin kuuluu kaikilla kierroksilla. Olisiko sulla alkamassa sama vika ja siksi kolina ei olisi jatkuvaa? Kolinan saattelemana olen nyt ajanut 2000 km.
Nissan Sunny B11 1983 2 kpl, 1984 2 kpl, Nissan Micra K10 1986 1 kpl, Nissan Micra K11 1998 1 kpl.