Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Pikku vikaa 100a

Aloittaja Angers, marraskuu 23, 2011, 01:13:55

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Angers

Mikähän tuossa omassa 100a olis vikana kun nykii ja ei ota kieroksia kun vaan 2 tonniin ja sitten kun painas kaasuu enempi niin se vaan sammuu.. Ja siihen on hommattu jo uusi virranjakaja , virranjakajan kansi , pyöriä , kärjet , ja se on säädetty kaikki ihan kohilleen.. Mutta ei millään ota sitä kiekkoi.. Ei anna edes kiusata sitä konetta yhtään.. : / Kaasarista se neulaventiilin se kumi on riakaleina että onko tällä kuin iso osuus siihen ettei ota kiekkoi?? Ja kertokaas kuin iso kärki väli tuossa pitäisi olla?? Ja moottorina toimii tuo 1.2l datsunin kone.. :P 

edit: Sitten kun sen saa kiertää niin pakokaasu kärtsää vähän palaneelle mutta mömmöt ei ole sekaisin ja sitten sitä pitää melkeen koko ajan pumpata että se kiertää.. Tyhjäkäynillä käy tosi nätisti ja tasasesti ei mitään probleemaa mutta sitten kun pitäs antaa jenkaa niin ei..
Niin ja bensan suodatin on kanssa vaihdettu.. :P
Olisko kellään myynissä toista kaasutinta kun olis tarvetta kun omasta hukkunu vähän noita osia jo.. joku A15 kaasutin tai vaikka A12 moottorin oma kaasutin.. :P
Edit:Miten muuten tuo A14 kaasutin pelittäis tuossa omassa moottorissa??

Datsuuna

Oliskohan vika kaasarissa ? Likaa, vettä, kansi/runko kiero ja vuotaa ilmaa välistä ? Vars. tuo viimeinen vaihtoehto tod.näk. Itse vaihdoin A12- moottoriin aikoinaan A15-moottorin kaasuttimen, joka on jokatavoin parempi kun se alkuperäinen ja jonka saa sopimaan suoraan imusarjaan tosin se vaatii pienen modauksen, jotta toimii A12-moottorissa oikein. Onko sytytysennakko säädetty oikein eli 7 asteeseen EYKK ? Oikea kärkiväli on 0,45 - 0,55 mm optimi 0,50 mm.
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

JacquelineVioletta

Vaihdoitko sytytystulpat? Ainaki joskus oma A14 viripeli ei toiminu millään boschin tulpilla vaan niillä NGK BP5ES:llä. Kaasarin ilmavuodot saat selville suihkuttamalla joko jarrukliineriä tai starttipilottia kaasarin juureen.
P12 Primera 1.6 Visia Traveller '05, J30 Maxima VG30E AT '91, LE10 100A 1.2 '76, KPLE10 120A Coupé '73, WD21 VG30 Pathfinder

cedricfan

LainaaVaihdoitko sytytystulpat? Ainaki joskus oma A14 viripeli ei toiminu millään boschin tulpilla vaan niillä NGK BP5ES:llä.

Eurooppalainen ja japanilainen lämpöarvoasteikko ei stemmaa 1:1 ja lisäksi japanilainen ykis lämpöarvopykälä on leveämpi kuin eurooppalainen. Siksi minä suosittelen japanilaisiin japanilaisia tulppia. Primera on sitten eri juttu, jos siellä on Boschin tms eurooppalainen sytkäjärjestelmä niin tilanne on päivastainen.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

C 110 ratsuni

Kaasutin irti ja purkamaan auki.Likaa,imuvuoto,kuluneita osia.Siinä syy.Täältä löytyy juttua kaasarin vioista kun viitsii etsiä.
primera 2,0 sport -00