Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Nissan Sunny -95 käynnistysongelma

Aloittaja paveli, heinäkuu 25, 2011, 18:03:40

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

paveli

vm -95 1,6 kone, ei käynnisty,
uudet tulpat, kipinät on, bensaa tulee, akku pyorittää, mutta ei vaan lähde. ONKO TIETOO?

datsunpower

Vähän tarkemmin kiitos.
Missä tilanteessa mykistyi? Sammuiko kesken ajon vai tyyliin "ei vaan lähtenyt enää seuraavana aamuna käyntiin"?
Kasteleeko tulpat vai mistä tiedät, että bensaa tulee?
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

paveli

sammahteli ja nyki ja sitten ei lähtenyt käyntiin. Pintakaasulla piti ajella, Tuntui, ettei kestänyt juuri  kaasun käyttöä.

datsunpower

Se on varmaan GA16DE, eli ruiskumoottorilla?
Jos on ruisku niin:
Viallinen/likainen ilmamassamittari voisi tehdä tuollaista nykimistä. Muutenkin vaikuttaisi ettei saa kunnolla polttoainetta.
Oletko katsonut vikakoodit?
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

paveli

ei kastele tulppia, ruiskulle asti trulee bensa

datsunpower

Ruiskulle asti... eli suutintukkiin? Se on silloin vielä aika kaukana sylintereistä.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

paveli

Ilmamassapumpun johto otettiin irti  ja lähtio käyntiin. Laitettiin takaisin ja käy edelleen. Onko se muuten pakko olla se johto kiinni?  KIITOKSET AVUSTA ... kiittimet ristiin.

nissan-man

LainaaIlmamassapumpun johto otettiin irti  ja lähtio käyntiin. Laitettiin takaisin ja käy edelleen. Onko se muuten pakko olla se johto kiinni?  KIITOKSET AVUSTA ... kiittimet ristiin.
Ikinä en ole pumpusta kuullut, mutta olisiko ilmamäärämittari? Ja jos sen liitin on irti niin kone ei kierrä paljoa yli 2000rpm.
P10 GA16DS

paveli

sorry tuo pumppu, kai se ilmamääärämittari on, kone hyrrää nyt akkua ladaten. käyn kohta koeajelulla.

paveli

ilmamassamittarin puhdistus oli se viimeinen keino ja sitten auto hyrrääkin kuin enkeli, vieläpä tänä aamuna. Suurkiitos auttajalle