Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Micran vilkku pätkii

Aloittaja Micralla, heinäkuu 12, 2011, 08:23:05

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Micralla

Ongelmana Micran K11 vilkku, joka on alkanut pätkimään. Eli joskus toimii, mutta saattaa lopettaa toimimasta ihan yks kaks ja sitten taas toimii. Kun ei toimi, ei myöskään nakuta eikä merkkivalo syty. Sama vika oikealle ja vasemmalle.  Vähän huono ajella, kun ei tiedä onnistuuko kaistanvaihto ja kääntyminen, vai posotellaanko tänään vaan suoraan... :o


Korjaamolla epäili vian olevan viiksessä, mutta hätävilkku pätkii yhtä lailla. Kannattaisiko vilkkurele vaihtaa? Onnistuuko vilkkureleen vaihtaminen itse vai mennäänkö taas korjaamolle? Missähän kyseinen rele sijaitsee, kuskin puolella vai jossain hätävilkun takana?  Ohjeita? Kiitos!

cedricfan

Rele. On helppo vaihtaa, kunhan sen releen vaan paikallistaa. Eli ensi kerralla kun toimii kuuntele missä naksuttaa. Parisen senttiä kanttiinsa neliskanttinen kolmenapainen rele.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

tekanni

Mun Micrassa vilkun rele on johdon päässä kuskin sulakerasian kohdalla ja kupeessa lukee flasher

Micralla

#3
Kiitos vastauksista! Paikallistin nyt tuon vilkun releen, on siis minullakin kuskin sulakerasian lähettyvillä ja siinä lukee flasher unit. Uusi relekin olisi hankittuna. Pitäisi kuulema Motonetin miehen mukaan olla helppo homma, että nappasee releen vaan irti ja sujauttaa uuden samaan paikkaan.

Niin lähellä, mutta niin kaukana kummiskin, nimittäin, kun en pääse siihen releeseen kunnolla käsiksi mitään kautta, se on sen verran vinossa sulakerasiasta paneelin takana. Irrotin jo mittarikotelonkin,mutta sieltäkään ei pääse. Pitääkö tuo koko etupaneeli repiä irti? No, menen illemmalla vielä tutkailemaan asiaa, mutta jos jollakin olis vielä antaa vinkkejä, niin kiitollisuudella vastaanotetaan. :)