Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Maxima check engine - lambda sökö?

Aloittaja ekokem, maaliskuu 09, 2009, 15:32:34

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

ekokem

Ajelen vuoden 2000 "uuskoppaisella" kolmilitraisella manuaali-Maximalla. Kesällä syttyi check engine -valo muutamaan otteeseen ja sammui. Syksyllä vaihdatin laturin, tehostajan ja ilmastoinnin kompuran remmit ja samalla pyysin tsekkaamaan virhekoodit: yksittäinen virhemittaus lambdalta.

Nyt valo palaa jatkuvasti, mutta mitään varsinaista käyntiongelmaa, tai muuta outoa moottorin käytöksessä ei ole. Veikkaankin, että lambda-anturi(t) on sökö(t).

Montako anturia tuossa autossa mahtaa olla? Yks näkyykin, kun kattoo auton nokanpuolesta pakosarjaa. Mahtaako toisen puolen pakosarjassa olla myös anturi? Katalysaattorin yhteydessä varmaan on yksi.

Tietääkö joku, saako noita muualta kuin Nissanilta? Ei nimittäin varmaan oo mikään vaikea vaihtaa itse, kun näkyy tommoisia avaimiakin http://kauppa.motonet.fi/web/guest/etusivu?productid=80-4032 olevan saatavilla.

Cherry_GTT

Kyllähän siihen saa tarvikkeenakin antureita. Suosittelen unohtamaan ainakin motonetin anturit suoraan, tuon työkalun voi kyllä sieltä ostaa. Parhaat vaihtoehdot lienee Bosch, NTK tai Nippon denson anturi. Varaosaliikkeissä osaavat (yleensä) neuvoa ja myydä oikeanlaisen anturin. Tarkkana vaan johtojen värien kanssa.

cedricfan

Samaa NGKoon NTK-anturia saa sitten Motonetistakin jos haluaa maksaa merkistä extraa ;)
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

Cherry_GTT

#3
LainaaSamaa NGKoon NTK-anturia saa sitten Motonetistakin jos haluaa maksaa merkistä extraa ;)

Jaa, sinnekkin jo niitä tullu. Tosiaan perustelen tuota merkkivalintaa sillä, että on vaihdeltu noita halvempia jokunen kappale eri merkkisiin autoihin ja toiminta on mitä sattuu. Särkyneet jopa mekaanisesti.

Edit. Sehän on tietysti jokaisen oma asia mitä sinne laittaa, mutta näitä suosittelen.

Uusi Nissanisti

Pakokaasumittaus "kertoo" yleensä jos lambda(t) sokö(t)?  :o

Tsun-Tee

Sitten kannattaa myös huomioida liittäessä johtoja värien lisäksi se että jotkut lambdatyypit ottaa sen vertailuilmansa johtoja myöten.
EI juoteta, vaan käytetään niitä mukana tulevia liitosputkia ja kutistesukkaa.

Muuten voi tulla susi vaikkois parempikin merkki kyseessä. ;)

cedricfan

Itse asiassa kaikki. Helpoin ja varmin liitin on Delphin lambdassa sitten, ei tarvita muita työkaluja kuin vanhan johdon poikkaisussa ja kuorimisessa.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

Tsun-Tee

#7
LainaaItse asiassa kaikki.

Eikköös mm. Hondassa ollut (orkkis)lambdan päällä pikkireikä josta piti ottaa korvausilmansa? Siksi tämä varovaisuus "jotkut -tyypit" :D
No joo, vai olla että kaikki mitkä yleensäkään liitellään itte. :-[
:P

Aiheeseen liittyen, kyllä jos on kerran herjannut jo lambdan vikaarvoja niin itse vaihtaisin uudet sanoi pakokaasutesti mitä hyvänsä.
Nimim. taas on omassa käyttiksessä lambaada pimeähkö, toimii/ei toimi kunnolla.

Uusi Nissanisti

Kunnolinen lambda-anturi maksaa tarvikeliikkeessä 50-60€, siis "normaalissa" tarvikeliikkeessä eli ei "moponetissä ymsv".
Kytkin yhteen pirssiin "sokerillla" vaikka "kaikki" väittää että ei pelitä tuo kykentä, pelitti kuitenkin!   8-)

cedricfan

LainaaKytkin yhteen pirssiin "sokerillla" vaikka "kaikki" väittää että ei pelitä tuo kykentä, pelitti kuitenkin!   8-)
Tein ja pilasin ihan itse? Miksi ihmeessä pitää tehdä juuri päinvastoin kuin pitäisi? Sokeripala saattaa toimia melko hyvin esim N14'sessa jossa se johtosarjan pikaliitin on hyvin lähellä lambdaa, ja suurinpiirtein saa yhtä puhdasta ilmaa vertailuun. Mutta teepä sama 156-Alfaan ja menee tosiaan arvot sekaisin. Se vertailuilma siis otetaan johdon säikeiden välistä, pikaliittimeltä. Ei itse anturista. Siksi pitää olla puristusliitoss eikä kolvaattu, ja ulkoilmaan umpinainen eli esim kutistussukalla suojattu.
Ja moponetin valikoimasta en tiedä, mutta Motonetissa on myös NGKoon NTKoota, Boschia ja Delphiä jollei halua ihan yhtä hyvin toimivaa joskin halvempaa nimetöntä. Delphin etuna on tosin helpompi liitos, sitä ei edes pysty pilaamaan rikkomatta. Kuten jo totesin mutta kaikki ei lukeneet.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40

Alppu

#10
Olisiko hyvää linkkiä jossa kerrotaan happianturin toiminta?
"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

Christoffer

LainaaOlisiko hyvää linkkiä jossa kerrotaan happianturin toiminta?
www.google.fi

http://www.hessumobiili.fi/tiedostot/Happianturi(lambda).pdf

Ja vinkkivinkki tohon hakuun meni jopa 5sek, eli vähemmän aikaa kun tän viestin kirjoittamiseen.
1999 Saab, 1960 Chevrolet, 1995 Opel

Alppu

#12
Lainaa
www.google.fi

http://www.hessumobiili.fi/tiedostot/Happianturi(lambda).pdf

Ja vinkkivinkki tohon hakuun meni jopa 5sek, eli vähemmän aikaa kun tän viestin kirjoittamiseen.


No tuon löysin itsekin, siksi laitoinkin viestiini hyvää että jos joku tietäisi sellaisen, ei välttämättä ensimmäistä vastaan tulevaa...  ::)
"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

Alppu

#13
http://www.hessumobiili.fi/tiedostot/Happianturi(lambda).pdf

Luin vähän matkaa ja tuli tällainen kohta: "Titaniumdioksidi ei saa aikaan jännitettä. Se toimii käyttäen muuttuvaa resistanssia. Jäännöshapen pitoisuuden muutos muuttaa myös titaniumdioksidielementin resistanssia. Jos elementtiin johdetaan jännite, ulostulojännite muuttuu pakokaasujen happipitoisuuden mukaan. Tämä anturi ei tarvitse vertailuilmaa päinvastoin kuin zirkoniumdioksidianturi.

Eli on kahdenlaista anturia käytössä, toinen tarvitsee vertailuilmaa ja toinen ei. Minkälaisissa koneissa kumpaakin tyyppiä käytetään?
"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

cedricfan

Titania, laajakaista, viiden voltin lambda. Yleensä silloin jos autossa on kaksi lambdaa, ja OBDeen kanssa on käytännössä aina. Ensimmäinen on titaaninen ja kakkonen katin jälkeinen valvova on zirkonia. Ja vaikuttaa olevan vähemmän kulutustavaraa.
Kerhotoiminnan eläkeläinen
Suzuki VX800, MB-230CE, MB-SLK200, Volvo C40