Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Qashqai+2 turvatyynyn valo vilkkuu

Aloittaja Optimus Primera, kesäkuu 18, 2025, 16:26:00

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Optimus Primera

Heip,
vm. 2011 bensa 1.6 Qashqai+2 kyseessä. Airbagin valo innostui vilkkumaan.
Motonetin automaatti löysi vikakoodin B1049
Missä vika?
Pikaisen googlettelun perusteella kenties "clock spring", mikä tuo osa edes on suomeksi?

AkiH

Sunny (B11) 1.5 GL (Sedan '85, '86, Coupé '85, Wagon '85), (N13) 1.3L HB '87
Primera (P11) 2.0 GT '99
Micra (K10) 1.0 GL '88, 1.2 Super S '90, (K12) 160 SR '05
Patrol (160) 3.3D STW '81 ja '83

Optimus Primera

Vaikuttaisi, että kellojousen vaihdolla tuli kuntoon, parisen viikkoa nyt valo pysynyt poissa.
Osa nissanilta 350, virosta posteineen 50.
Tuubin ohjeiden mukaan vaihto, vähän oli hankaluuksia saada ratin keskiosa ja liittimet irti/auki, mutta onnistui kuitenkin hajottamatta. Vanhasta kellojousesta pitää siirtää ratin asentotunnistin uuteen, siinä kannattaa olla tarkkana että menee oikeaan asentoon. 2 merkkihahloa. Onnistuu asentaa helposti väärinkin :) Videoissa oli vähän huonosti näytetty se kohta..

Optimus Primera

Ei #!@#¤%, pitikin tulla tänne mainostamaan, nyt se vilkkuminen taas alkoi  >:(
Viron osa kesti 2 viikkoa? Aika epätodennäköistä, mutta mitenhän se yli 2 viikkoa oli vilkkumatta...
Aikaisemmin nollauksen jälkeen vika tuli päälle kohtuu nopeasti, viimeistään seuraavana päivänä ja mutu-tuntumalta sen jälkeen kun rattia oli käännetty ihan linkkuun. Yksi 300km pätkä suoraa tietä meni nollauksen jälkeen ilman valoa.
Olisiko hyviä ideoita?
Penkin alta olen liitokset tarkistanut, pitäisi olla ok.

Kebab

Ethän pyöritellyt sitä kellojousta asennusvaiheessa? Sen pitää olla keskiasennossa tai sieltä sisältä repeää kaapeli kun rattia veivaa ääriasentoon.

Optimus Primera

Lainaus käyttäjältä: Kebab - heinäkuu 18, 2025, 10:56:24Ethän pyöritellyt sitä kellojousta asennusvaiheessa? Sen pitää olla keskiasennossa tai sieltä sisältä repeää kaapeli kun rattia veivaa ääriasentoon.
En pyöritellyt, siinä oli muoviosa pitämässä asennossa, jonka otin vasta lopuksi pois. Ja yli 2 viikkoa toimi, jonka aikana on kyllä veivailtu ees sun taas.

Optimus Primera

Huomasin, että airbag-valo ei nyt vilkukaan säännöllisesti vaan 1 pitkä ja 2 lyhyttä. Uuden P1564 (vakionopeudensäätimeen liittyvä) koodin löysi motonetin automaatti ja kas mikään ratin nappula ei toimi. Satavarmasti toimi kellojousen vaihtamisen jälkeen.
Avasin ratin vielä kertaalleen ja irroitin johdot ja kytkin takas, mutta ei auttanut. Pahasti vaikuttaa, että viron osa kesti oikeasti vain 2 viikkoa...
Eikait se auta kuin maksaa nissanille riistohinta alkuperäisestä varaosasta..

Kebab

#7
Varmistaisin vielä että liittimistä ei ole mikään pinni taittunut tai johto pullahtanut ulos liittimestä jolloin ei saa kontaktia.