Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Nissan Qahqai 2.0 dci lämmitysongelma. Kansi ?

Aloittaja jannev, syyskuu 20, 2016, 08:36:14

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jannev

Auto ( -10 vuosimalli) ostettu liikkeestä reilu kaksi kk sitten. Nyt kun ilmat viileni niin lämmityslaitteesta tulee ajoittain vain viileää. Kun hiljentää valoihin , lämmitysheikkenee. Autoliike ja heidän huoltoliike mistä ostettu teki tarkastuksen ja sanoi että vesipumppu vuotaa.
Sanoivat että 30 % tulee vastaan työstä. Osat halvat mutta työaikaa ilmoitettiin n.7 h.
Katselin itse illalla autoa->laitoin käyntiin ilman säiliön korkkia->tulee vajaan sekunnin välein pulpahdus jäähdytin nesteeseen.

Onko kansipahvi mennyt ja onko näissä malleissa kyseisiä vikoja ollut ?

Huolella ottaa päähän kun ostan autoliikkeestä auton niin kun ovesta lähtee saa laittaa huolella rahaa huoltoon.

chery

Paljonko autolla on ajettu? Savuttaako valkoista? Sehän on monesti kansivian merkki. Jos liikkeen mukaan vesipumppu vuotaa niin onko mahdollista että jäähdytysnestettä on lisätty ja järjestelmään on jäänyt ilmaan ja sen takia pulputtaa. Termostaattikin kannattaisi vaihtaa varmuudeks.
Nissan Cherry 1.5 N12 5D -86
Nissan Almera 1.4 N15 -98
Nissan Maxima 2.0 aut. A32 -97
Nissan Maxima 3.0 aut. A33 -04