Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

p10 primeran negatiivinen camber?

Aloittaja primera96, maaliskuu 11, 2017, 12:11:46

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

primera96

Morjens! Elikkä kyseessä p10 sedan primera vuosmallia-96 ja ongelmana liian suuri negatiivinen camber kallistuma etupyörissä. ostin auton tuollaisena n.2v sitten enkä ole jousia katkonu tai muutakaan räpeltänyt niin ihmetyttää mistä tuo johtuu? eli onko joku osa viallinen etupäässä tuossa multilink-systeemissä kun en tuon päälle ymmärrä hirveesti?mikä tuon voisi aiheuttaa? on suorastaan veemäinen ajettava kun vetelee liukkaalla hervottomasti puolelta toiselle koska ainoastaan renkaan sisäpinta ottaa tiehen kontaktia kunnolla. takana renkaat ovat sellasessa asennossa ku pitääkin eikä samaa lysähtämistä ole tapahtunut :D antakaahan viisaammat nyt neuvoja niin ei tarttis laittaa pimperaa kiertoon vielä ;D

shamrock

Voihan siellä melkein mikä vaan tuon aiheuttaa. Tuon systeemin välykset kuitenkin tuntee ihan käsiin kun vaan pyörän tunkkaa ylös. joten sieltähän sitä kannattaisi lähteä tutkailemaan. Ylätukivarsien helat ja pystyvarren laakerit katsoisin ekana, molemmilla noista paikoista olisi potentiaalia aiheuttaa moinen "luhistuminen"

datsunpower

Ainakin olka-akselin laakerit aiheuttavat uraherkkyyttä ja renkaiden sisäreunojen syöpymistä jo pienilläkin välyksillä.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

primera96

kiitokset vinkeistä :) täytyypi lähteä tutkailemaan josko vika löytys...

primera96

luulisin et vika löytyi nyt :) nuissa ylätukivarsissa kaikki puslat/helat paskana ainakin...onko kokemusta siitä et kannattaako ruveta vaihtamaan nuita pelkkiä puslia siihen tukivarteen vai onko järkevämpää suosiolla ottaa uusi tukivarsi suosiolla? motonetista sais 100e uudet varret molemmille puolille ja puslat pelkästään olis n.50e. raha aika tiukalla nyt niin sillä mietin et kumpi olis järkevämpi ratkasu?

datsunpower

Itse vahtaisin koko tukivarret.. työmäärässä säästää enemmän kuin sen 50e erotuksen  ::)  laskipa omalle työllensä hintaa tai ei.
JPL710 -73 / RS13 -90 / N14 GTi -91 / ZE1 Leaf -21
Moottorinohjauksen säädöt, vikakoodien luku, NATS ongelmat.

primera96

Näin on viisainta siihen lopputulokseen tulin itsekkin. kuitenkin aika kypsät nuo varretkin jo :D kiitokset vielä kerran hyvistä neuvoista :) hyvä että näin toimiva foorumi löytyy sentään 8)