Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

p12 1.6 nykii, asentotunnistin ja ei starttaa

Aloittaja jasso laamanen, elokuu 03, 2014, 10:43:38

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jasso laamanen

Noniin asentotunnistin vikakoodi tuli ja siitä kyselinkin toisessa triidissä.

Ensin vuoden sisään 2x jäi ruutuun eli kone pyöri mutta sytytystä ei tapahtunut.  Auto oli kummallaki kerralla vähän pientareella parkissa eli vinossa. Tiesä sitte onko merkitystä.

Kaasulla herkuttelemalla sai tulille, ei antanu vikakoodia.

Nyt yhen äkkiä rupes vähän nykimää ja tuli tehoton kauppareissulla kesken ajon. Ei vikakoodia.

Putsasin immin ja vaihdoin ilmanputsarin. (Sama oire ruotsinraudassa kun immi tai sen letku löysällä ja saa ilmaa.)

Toimi alkuu norm ja sitte nykäs ajossa ja check engine {kampuran tunnistin]

Nollasin kaupalla ja lähti vähännihkeesti käyntii. Ei oikee vetäny, paremmin ku edellisellä kerralla.

Takavalojen maat laitoin ( olikin jo käyty mutta parantelin) ja muita maapistetä kehnäsin mitä löysin koneenpuolelta.

Taas pelas pari km ja veto loppu.

Pihassa ähräsin vielä akun maadoituksia ja käynnistyksellä CE valo ja kampuran koodi.

Taas nollaus->startti (nihkeä sellainen) ja tielle.

Ei vedä kunnolla, kolmosella 60kmh kaasu pohjaan ni neula tuskin liikkuu.

Pysäytin ja käytin immin liittimen irti ja kappas toimii kotia asti ihan että ei mitää. Vetää yms.


Eli mitä helv. Asentontunnistien koodia ja  immiä menee samaa aikaa vai onko vielä jotain perus maadotus paikkoja mitä on käymättä.

Ja siis laitoin ehjää piuhaa sinne yllimpien lamppujen kautta runkoon.

Toisella puolella oli jo juotettu siihen lampunpohja levyyn extra maa.

Tämmöstä tänää...

Nii joo mites se ketju?

Alppu

Näkyyköhän se ketjun kiristin jos irrottaa koneen päädystä yläluukun?


"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

Whee

#2
-

jasso laamanen

No sitä en pääse ens hätää tekemää, se menee viikonlopulle.
Huomenna pitää vaihtaa toi anturi jos se olis se. Tänään ei auttanu immin liittimen heiluttelu ja sai 3x kampuran anturi vikakoodin kauppareissulla.

Onko kampuran anturan vaihossa huomioitavaa? Pultti irti, anturi irti ja kasaus päinvastoin ?


Alppu

Lainaa
LainaaNäkyyköhän se ketjun kiristin jos irrottaa koneen päädystä yläluukun?

Sitä luukkua ei saa ilman väkivaltaa irti ilman että irrottaisi venttiilikannen. Sivuluukku on liimattu paikalleen ja siellä on ohjuritapit pitämässä linjaa. Ja vaikka sen saisikin irti niin kokoaminen tulisi olemaan pers..stä kun venttiilikannen tiivistettä ei saisi suoraksi vaan se vetäisi ruttuun ja kone valskaa sen jälkeen öljyä. Ainoa keino on mennä yläkerran kautta eli venttilikansi irti ja sieltä raosta pystyykin jo kurkkimaan ihan riittävästi.

Hyvä tietää, ei ollut omakohtaista kokemusta.

"Kertoa juhlissa ihmisille ajavansa Nissan Almeraa on kuin kertoisi heille, että kantaa ebolavirusta ja aikoo pian aivastaa."Jeremy C.

jasso laamanen

Toistaiseksi toimii normaalisti taas nippon.

Eli asentotunnistin vaihtui, lisäksi vähän cleaneria immiin ja liittimiin mitä koneen jäähtymisen aikana viihti herkistellä.