Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

termostaatin vaihto almeraan

Aloittaja almeraukko, toukokuu 20, 2016, 13:18:29

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

almeraukko

Heippa! omaan almeraan pitäis vaihtaa uusi termostaatti kun vanha jumitti kokonaan..nesteet vissiin ainaki pois koneesta,mutta mites termari kotelo irtoaa? aika ahtaassa paikassa oli imusarjan alla se koko mötikkä  ??? ??? uusi tiivistin tuli uuden termarin mukana.

Nugetti

Juu, nesteet pois koneesta ensin.

Termarikotelo on kolmella olikohan 10mm pultilla kiinni. Alin näistä on vähän ahtaassa paikassa, mutta koko homma yläkautta tehtävissä.

Vähän joutuu kampeamaan, että kotelon tiivistepinnalla oleva tiivistemassa antaa periksi.

Imusarjan alta termarikoteloon menevästä letkusta se kotelon pään kiristysklemmari/panta löysälle, ja kääntelee kotelon irti letkusta. On sitten tiukassa.

Sitten uusi termari koloonsa ("nipukka" ylöspäin), rauhassa puhdistelee vanhat tiivistejämät pois ja uudet puhtaille pinnoille, ja ei muuta kun takaisin kiinni.

OH2KV

Ja nesteet kannattaa vaihtaakin kokonaan, kun hommaan ryhtyy. Järjestelmän huuhtelukin olisi järkevää tehdä. Hanapaineella vesijohdosta vaikka. 4 vuotta alkaa olla maksimi suositus jäähynesteelle.
Datsuneita 1977-1979. Ja suomalaisia mopoja liikaa.

Datsuuna

Almeran hitaaseen lämpenemiseen johon aasinsillalla tästä aiheesta helposti pääsee ... Mini lämpenee todella nopeasti käyttölämpötilaan myös kylmillä säillä Almeraan verrattuna (jossa toimiva termostaatti ) eli rakenteella  merkitystä hyvin paljon
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

Shamsa

Onhan nykyään noita erinäisiä ratkaisuja lämpenemisen nopeuttamiseksi, lähinnä päästöjen takia.
Fordissa on lämpeneminen hoidettu kahdella termostaatilla  ;D
Exät:
Nissan Sunny B11 1.5 GL -85
Nissan Sunny B12 Coupe 1.6 SLX -89
Nissan Sunny B12 Coupe 1.6 GTi -88
Ford Focus MK3 1.6 TI-VCT -2011
BMW 320D Touring -04
Nykyinen: Ford Focus ST225 -08

Nugetti

Itse huomasin että orkkistermarilla lämpenee todella paljon nopeammin vrt. tarviketermariin. Jokuhan oli tälläkin foorumilla testannut kattilassa että orkkis aukenee ja sulkeutuu muutamassa sekunnissa kun taas tarvike tekee saman hitaasti ja (epä)varmasti.  ;D

Mutta kyllähän Almera tosiaan silti tuntuu talvella ottavan aikansa ennenkun lämpenee, oli termari mikä hyvänsä. Edellinen pirssi, VW Vento 2 litran nelipisteruutalla tuntui hieman nopeammin lämpenevän.