Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Abs yksikön vaihto, N16

Aloittaja Murea, toukokuu 27, 2013, 22:33:42

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Murea

Onko foorumilaisilla kokemusta tai tietoa abs yksikön vaihdosta 02 almera N16ta? Ottaisin erittäin mielelläni vinkkejä vastaan.
On muuten Nissanilla hankalat ohjelmat, kun ainoastaan marmoritiskin takaa löytyy laite millä pääsee kiinni absi ongelmaan, on nääs abs-valo palanu jo pual vuotta ja yritetty omilla OBD laitteilla ja sit viä paris huoltokorjaamos tsekata vikaa ja aina vaan on testerit näyttänyt puhdasta vikahistoriaa.
Merkkikorjaamossa kaveri taisteli aikansa testerin kanssa ja lopulta kone näytti, että etupyörän solenoidissa on vikaa.
Purkaamoilta näyttää löytyvän kyseistä keskusyksikköä, mutta kuinka tarkkaan pitää notuleitten vastata toisiaan ja vaatiiko vaihdettu yksikkö erikoistoimenpiteitä, ilmaaminen, ohjelmointi, yms
Leimalle tarttis Almera taluttaa nyt kesällä, muttei tällaisena ja lamppu kikkaan en ajatellu sortua ;)

Vinkkejä kiitollisena odottaen
Murea

Jylppy

#1
Kyllä sinne ABS:n diagnostiikkaan pääsee kiinni kotikonsteinkin, itseasiassa pätkä sähköjohtoa riittää.

-Tosin vain siinä tapauksessa, että autossa on vielä vanha consult-portti (VIN >SJNBAAN16U0164190), siitä eteenpäin OBD-portin kanssa tarvii tosiaan mennä merkkiliikkeeseen.
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Murea

LainaaNiin tämä Alma on jo tätä obd -aikakautta, ikäväkyllä, muuten olisiki helpompi juttu.
Olen koettanut etsiä netistä vinkkejä tähän vaihto hommaan, mutta vähänlaisesti olen löytänyt asiaa. Tänään alkaa irrota tuo murheen kryyni, jos vaan kädet mahtuisi ja avaimet sopisi, on niin hankalan ahdas paikka. Pistokkeen taistelin viime viikolla irti ja annoin crc -hoitoa, muttei auttanu.

Murea

Murea

Heittäkää nyt kokemuksianne tai tietoa tämän abs-yksikön tiimoilta, on varmasti muitakin jotka joutuvat painimaan tämän brobleeman kanssa ja ovat kiitollisia avusta.

Murea