Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

KANSALLINEN MUSEOAJONEUVOPÄIVÄ 13.6.2009, klo10-15

Aloittaja valpas, toukokuu 20, 2009, 07:46:30

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

valpas

Mobiliassa, Kangasalla Lauantaina 13.6.2009, klo 10-15.


valpas

#2
Hieno homma, kun olet ottanut kuvia.
Vielä, kun olis saanut Sinkkosen ajosta 100A:lla. En kummallakaan kerralla päässyt näkemään.
En myöskään kerinnyt harmikseni juuri kenenkään kanssa turisemaan, kuin ihan hetkiä, koska toimijoita on vähän, ja samaan aikaan oli uistelukisat rannassa. Kaikki hoitui vähän niinkuin extempore, eli ilman tarkkaa ennekkosuunnittelua, ja toimijoiden ohjeistusta.
Tapahtuma oli mielestäni oikein onnistunut! Vai mitä muut kävijät ovat mieltä?
Autoja oli paljon, ja sellaisiakin, joita ei ole tällä suunnalla koskaan ennen näkynyt.
Moottoripyörien "Pyynikin ajot", oli nostalginen tapahtuma.
Historic autojen ajonäytökset myös.
Höyrylaivallakin pääsi ajelulle.
Kiinnostavia luentoja, ja näytöksiä.
Opastettu kiertokäynti Mobilian aarreaittoihin. Joka ei yleensä ole yleisölle avoinna.
Miltei kaikki kuitenkin jäi minulta näkemättä, kun tulee autettua enempi toisia, kuin itseään. No saa siittäkin jotain......, jos ei muuta, niin sanomista  ;D. ;D

valpas

Vanhoja aitoja Pyynikinajojen staroja, jotka ajoi miltei 130km/h siellä Tampereen Pyynikin mäntyjen välissä. Mielestäni kuuluttaja väitti sitä keskinopeudeksi, mutta uskomattomalta tuntuu. No, olihan siellä muutama suora, jossa toki vauhtiakin oli.
Tuossa on pari kaveria, joiden pyörien imukanavien kiillotuksia kävin pikkupoikana isän kanssa ihmettelemässä.






Nähtävillä oli vähän kaikkea



Koiravetoisillakin kärryillä pääsi ajelulle. Koirat innostu ulvomaan aina silloin tällöin kuorossa, ja olisi vaatinut lähellä olijoille kuulosuojaimet.


Kilpureita, ja yks oikeen hieno  :).


Lapsille upee paikka, jos ylttää polkimille