Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Primera P12 jarruongelma

Aloittaja LeenaKisu, heinäkuu 30, 2024, 15:02:25

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

LeenaKisu

Kevyesti jarruttaessa polkimessa tuntuu selkeä pieni edestakainen liike ja samalla kuuluu jostakin etupäästä outoa ääntä. Kun runttaa kunnolla jarrua ei mitään ongelmaa. Voiko olla ABS, jarrutehostin vai mikä. Onko kenelläkään ollut autossa samanlaisia vaivoja?

shamrock

Lainaus käyttäjältä: LeenaKisu - heinäkuu 30, 2024, 15:02:25Kevyesti jarruttaessa polkimessa tuntuu selkeä pieni edestakainen liike ja samalla kuuluu jostakin etupäästä outoa ääntä. Kun runttaa kunnolla jarrua ei mitään ongelmaa. Voiko olla ABS, jarrutehostin vai mikä. Onko kenelläkään ollut autossa samanlaisia vaivoja?

Jos ei vikavaloja ole, niin tuskin ABS. Voi olla kiero levy, voi olla jumittava satula. Ekana katsoisin ihan tuon mekaanisen puolen jarruista, P11:n kun aikanaan ostin niin teki juuri tuota, toisen puolen etusatulan liukutapit oli täysin jumissa.

NikookiN

Kyllä ABS sattuu joskus rutisemaan, varsinkin jos on anturissa tai kehässä haikkää. Ei ainakaan p11 primerassa mitään vikakoodia tai valoa polttanut ja silti varsinkin käännettäessä ja hiljaiseesa vauhdissa abs rutisi, välillä ei mitään. Aika pitkään sai ajella kunnes anturi ilmiantoi itsensä ja vaihdolla hävisi oireet.
Nissan Primera 2.0 GT -98, VW Transporter T4 2.4d -02 (pitkä)
Toyota Carina II 1.6 -92 (entinen)
Nissan Primera 1.6 -92 (entinen)

LeenaKisu

Näin se on liutapit jumissa. Siksi kevyellä jarrulla yrittää ottaa kiinni ja kovalla jarrulla ottaa kiinni Kiitos tiedoista.