Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Nissan Stagea 250tRS M35, HUUTOKAUPAT.COM

Aloittaja Mystic, toukokuu 25, 2020, 19:21:40

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Mystic

*MYYDÄÄN HUUTOKAUPAT.COM SIVUSTOLLA!*

https://huutokaupat.com/1940228
https://www.nettiauto.com/nissan/stagea/11290683

JDM-mallin perhevankkuri, Nissan Stagea 250tRS M35. Edellisellä (ensimmäinen Suomessa) omistajalla toimittanut sekä käyttö- että näyttelyauton virkaa aina vuodesta 2014 alkaen, joskin tällä hetkellä kaipaisi hieman rakkautta ja huolittelua osakseen. Tätä tilavaa "perhevankkuria" liikuttaa nelivetotekniikkaan yhdistettynä hyvin pirteäkulkuinen 2.5-litrainen VQ25DET-moottori (turbo), joka tuottaa muikeat 280 hevosvoiman tehot ja vääntökäyräkin yltää yli 400Nm lukemiin. Oman mallisarjan lisäksi varaosissa voi hyödyntää kattavasti 350Z Nissanin tai/ja G35 Infinitin tarjontaa.

Näillä lähtökohdilla vaikka kansanautoksi ei voikaan tituleerata, niin varusteita löytyy riittämiin moneen makuun ja lisäksi huollot on hoidettu asianmukaisesti ajallaan; lisä-/erityishuomioina tähän liittyen mainittakoon seuraavaa:
- Moottoriöljyt (Castrol Edge) ja suodattimet (10tkm välein)
- Vaihdelaatikon ja perän öljyt, jäähdytinnesteet sekä jarrunesteet (99tkm)
- ABS yksikkö (134tkm)
- Vasen venttiilikoppa + puola (151tkm)
- Levyt ja palat ympäriinsä (160tkm)

Tiedossa olevat miinukset:
- Enemmän ja vähemmän käytön jälkiä plus korissa/kaarissa kulumaa menneiden vuosien ajokorkeudesta johtuen.
- Taustapeilin kohdalla aivan tuulilasin yläosassa halkeama.
- Sisusta muuten siistissä kunnossa, mutta hieman tunkkainen.
- Ratti parin pykälän verran vinossa.

Vakiovarustelun lisäksi autosta löytyy myös muutoskatsastettu BC Racing V1 alustasarja, tummennetut takaikkunat, muokattu putkisto, mustaksi teipattu katto, takaspoileri, joku erillissarja, sähkösolenoidilla avautuva takalasi (takalasin pyyhkijä poistettu), Hard Racen säädettävät ylätukivarret ja Exiden AGM "START-STOP" akku jne. Vakioita osia ei löydy enää, mutta mukaan saa kuitenkin muun muassa toiset etuvalot (tummapohjaiset) ja tuuliohjaimet. Myydään ilman soitinta ja ainoastaan talvivanteilla; 18" alumiinivanteet, joilla hyväkuntoiset Hankookin nastarenkaat.

Lisätietoja [email protected] tai nolnelnol-8211989.

Mystic