Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Datsun 100A kytkin ääntää.

Aloittaja Dasse69, huhtikuu 18, 2014, 14:54:59

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Dasse69

 :-? Huomasin tuossa äskettäin että oman 100A:n ilmeisestikkin kytkin ääntää. Ääni tulee moottoritilasta ja on melko hiljainen ''vinkuna'' mutta loppuu heti kun kytkimen painaa pohjaan, onko edessä isompikin remontti?  :o
Datsun 100A -75, Datsun 150Y -81

Datsuuna

#1

Oletko varma ettei ääni tule vaihteiston välipyörästöstä tai kytkimen painelaakerista ? Itse kytkinlevyn/asetelman sekä painelaakerin irroitus/korjaus/asennus on tässä autossa poikkeuksellisen helppoa. Mites on vaihteistoöljyjen laita milloin on vaihdettu viimeksi ? Vaihteiston/moottorin liitoskohdassa on peltilevy eli kytkimen tarkistusluukku jonka poistamalla pääsee hitusen eteenpäin vianhaussa (ehkä) .
RTV-asentaja ja Datsun/Nissan mies  80-luvulta asti

Dasse69

Autoon ei ole minun toimesta vaihteistoöljyjä koskaan vaihettu  ::) ne varmaan täytynee vaihtaa. Missä muuten sijaitsee vaihteiston täyttö ja tyhjennysproput?!  :o
Datsun 100A -75, Datsun 150Y -81

mikan

Tuolla jäsenpuolella olis 100A:n alkuperäinen varaosaluettelo pdf-versiona, josta selviää jokainen pultti ja mutteri.
Muuten voin suositella Haynesin korjauskäsikirjan hankkimista. Siitä löytyy kaikki mitä Datsunin rassaaja tarvitsee.  :)

t. Mika
Datsun 100A 1.4 turbo injection intercooler
+ vaihteleva määrä muita 100A Datsuneita