Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

Maxima QX ajovaloja?

Aloittaja janimy, tammikuu 14, 2014, 09:00:52

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

janimy

Tuli hommattua -96 Nissan Maxima ja äkkiseltään on nykymittapuulla aika huonot nuo ajovalot tuossa. Yritin netistä etsiä esim. kirkaslasisia ajovaloja, mutta en kyllä löytänyt mistään. Olisko jollaki antaa vinkkiä, mistä tuohon sais paremmat lyhdyt? Ei tarvitse välttämättä olla mitkään Xenonmuutossarja tyyppiset, mutta kaikki huomiodaan.

Lisäksi olisi kiinnostusta laittaa sisätilan valot nykypäivään, eli muutos esim. ledeihin kiinnostaisi myös. Onko joku tehnyt?

Auto on muuten aivan loistavassa alkuperäiskunnossa ja aion ehkä sen pitääkin sellaisena, mutta kaikki hyvät, lievän tuuningin vinkkejä voi heitellä tänne päin.

Tero-75

Onko valot lasi- vai muoviumpiolla? Muovioumpioihin myydään mm. Motonetissa sarjaa jolla voi muovin hioa taas kirkkaaksi.
Puh: 040-5636785
P11 2.0 SLX -98 purkuosia, TA12 -87 2.0 SGX aut; KN10 120A Coupé -81 + pikkuviri A14; B11 -84 (R.I.P E16 123hp 163Nm)
Skoda Octavia Combi 1.4TSi 2017, Suzuki GT 125R -76

janimy

En ole vielä katsonut, mutta hiominen on tuttua hommaa, eikä siihen erikseen mitään tuotetta tartte ostaa :)

Lähinnä oli kuitenkin mielessä, että voisi vaihtaa ne sellaisiin ihan kirkkaisiin malleihin, jossa ei ole pinnassa mitään kuviointia, jos jostain vain löytyy.

Toinen juttu, joka tossa tuli mieleen, niin molemmat keskuslukituksen kaukosäätimet on "pimeenä"... Patterit on tarkistettu. Pitäiskö ne olevinaan saada ohjelmoitua uusiks jollain tollasella avaimen "panemisella" :P virtalukkoon ees taas jne. et pääsis johonkin ohjelmointitilaan? Koitin tossa eilen illalla, muttei kyl äkkiseltään päässyt siihen ohjelmointitilaan... Ja ku on niin perkeleen kylmäki :D

Jylppy

Depolta löytyy jotain, mutta saatavuus Suomessa taitaa olla aika olematon..

http://www.depo.com.tw/asp/pdf/R_NAV_NS_8.pdf
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Whee

#4
-

janimy

LainaaTuossa ohjetta jos lontoo taipuu

http://www.ehow.com/how_6021760_program-remote-control-nissan-maxima.html

Tota kokeilin eilen, mutta en saanu menee ohjelmointitilaan, vaikka kuinka runkkas avainta pesään :D

janimy

LainaaDepolta löytyy jotain, mutta saatavuus Suomessa taitaa olla aika olematon..

http://www.depo.com.tw/asp/pdf/R_NAV_NS_8.pdf

Kiitti! Toi malli 215-1175-LD vois olla aika hieno. Koko valo kirkkaalla lasilla ja vilkulla :) Täytyy ruveta hakemaan.

Jylppy

Noissa Depon tekeleissä ei sitten ole kaikissa tuotteissa E-hyväksyntää..
L18@120Y LB210 -77
120Y KLB210 -75

Whee

#8
-

janimy

Lainaa

Tuossahan onkin että jos tekee liian hitaasti niin ei toimi ja jos tekee liian nopeasti niin sekään ei pelitä. Suomennetaas tuo jos jäänyt jokin kohta huomioimatta.

1. Kaikki ovet lukkoon kuskin oven lukitusnapista.
2. Avain virtalukkoon ja pois 6 kertaa 10 sekunnin aikana (älä käännä avainta). Valot vilkkuvat jos onnistui.
3. Avain virtalukkoon ja käännä acc asentoon.
4. Paina virtalukossa olevan avaimen lukitusnäppäintä 5 sekunnin kuluessa kohdan 3 suorituksesta. Valot vilkkuvat jos onnistui.
5. Ohjelmoi muut avaimet painamalla kuskin oven lukitusnappia kahdesti (lukitus aukeaa ja lukittuu uudelleen). Paina ohjelmoitavan avaimen lukitusnäppäintä 5 sekunnin kuluessa ovien lukituksesta. Valot vilkkuvat jos onnistui.
6. Poista avain virtalukosta ja avaa kuskin ovi jotta ohjelmointi päättyy.

Joo, ymmärsin kyllä lontoo ohjeestakin, mutta täytyy yrittää joskus toiste uudestaan, kun ei ole pilkkopimeää ja näpit syväjäässä.